Devreyi pil ve adaptör ile beslemek

Başlatan lucca, 04 Aralık 2013, 17:12:13

lucca

Arkadaşlar Merhaba,

Bir devre üzerinde çalışıyorum. Devrenin beslemesini adaptör ile yapacağım ve elektrik kesildiğinde pilin devreye girmesini istiyorum. Pilin şarj devresini pil ile birleşik  , adaptör takıldığında şarj başlıyor. Sorum şu; Devreyi pili bağlıyorum adaptörü de takıyorum. Fakat haliyle devre sürekli pil üzerinden enerjileniyor. Elektrik olduğunda adaptörden elektrik kesildiğinde pile geçmesi için ne yapmalıyım?.  Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

polleme

Pil devresine seri bir diyot bağlarsanız sorunu çözersiniz. Adaptör bağlı olunca diyot tıkama yönünde olur, adaptör çekilince pil, diyot üzerinden devreyi besler. Tek diyot yeterli.

lucca

Polleme yanıtın için teşekkür ediyorum. Aynı zamanda pilin şarj olması için diyota paralel bir direnç ile pili de şarj edebilir miyim?

lucca

Arkadaşlar bir yardım edin lütfen. Üç adet 3.7 Voltluk şarjlı  pil paralel bağlanarak 11.1 V elde edilmiştir. Pillerle birlikte koruma devresi de vardır(piller ile birleşik yapılıp bantlanmış bir şekildedir) . Devre adaptörden(aynı zamanda pilleri şarj edebilen bir adaptördür) beslenecektir elektrik gittiğinde pile geçecektir ve pil bittiğinde adaptörden şarj olabilecektir.Bunun için devreye pil ve adaptoru nasıl bağlamalıyım, ne kullanmalıyım, bilgi verirseniz sevinirim.