Loadcell okuma problemi.

Başlatan Nedenler, 05 Aralık 2013, 10:07:18

Nedenler

Merhaba arkadaşlar,

Elimde aşağıda adreslerini verdiğim esit ve zemic'e ait iki loadcell var. Anlatacağım problemi ikisinde de yaşıyorum. İlk olarak esit'in ürününü kullanmak istiyorum. Çıkışından 2mV/V değer alınıyor. Beslemedeki 10V'a karşın çıkışta 0-20mV olması gerek. Bunu da INA122 ile (kazancı 500 olarak ayarladım) çıkışta 0-10V'a yükseltip PLC'den okuma yapıyorum.

Doğru bir okuma yaptığım halde loadcell çıkışındaki dolayısıyla INA122 çıkışındaki sinyalde bozukluk var. 500 gr sabit okuma yaparken hiçbir müdahale olmadığı halde değer birden kendi kendine 700-800 gr 100-200 gr gibi değerlere fırlayıp tekrar yerine oturuyor. Osiloskopla sinyali kontrol ettiğimde bu şaşma olduğu zamanlarda sinyalde müthiş bir dalgalanma görüyorum.

- Zemin tamamen düz ve sabit. Titreşim vs yok.
- 3 farklı besleme denedim. Besleme kaynaklı bir problem yok.
- INA122 kartını devreden çıkarıp sadece loadcell çıkışını ölçtüğümde de aynı sorunla karşılaşıyorum.
- Şase toprağa bağlı. Loadcell blendajı şaseye bağlı.
- Loadcell ve kartın giriş ve çıkışlarına değişik değerde kondanstörler koyarak deneme yaptım fakat bu da çözüm olmadı.

Loadcell okuma/kullanma konusunda bilgimin dışında bir şeyler olduğunu düşünüyorum.
Şimdiden teşekkür ederim.

Asıl kullandığım loadcell: http://www.esit.com.tr/tr/urun/42/100/platform_tipi_spa_yuk_hucreleri
Diğeri: http://www.wagielektroniczne.com.pl/biblioteka/czesci/l6d.pdf

Kabil ATICI

sadece yük hücresi ile volametre veya osilaskop ile ince..

bir ihtimal plc'den parazit kapıyor veya yakınlarda hava akımı oluşturan bir alet var
ambar7

Salih

Loadcell kablosunda veya iç bağlantılarında problem olabilir.
Kabloyu hareket ettirirken direnç değerini ölçebilir misin.

Nedenler

Sadece loadcell devredeyken de denedim durum aynı. Osiloskop çok küçük voltaj ve zaman değerlerine ayarlandığında düz bir sinyal ve devamında aşağıdaki gibi bir dalgalanma yine sönümlenerek düzeliyor ve tüm sinyal bu şekilde. Ayrıca yukarı aşağı bir yaylanma hareketi de yapıyor sinyal.

Sinyal şekli bu. Fakat dalgalı kısım resimdekinden ziyade daha küçük.

Direnç değerini de ölçtüm. 350.5 ohm 350.4 ohm oluyor. O da belki ölçü aletinden bilemiyorum.

Kabil ATICI

Bunu ilk başta sormak lazım. Yük hücreni beslemek için kullandığın güç kaynağın ne?
Alternatif olarak pil veya akü gibi şebekeden ayırarak denenebilir.

Yakın bir civarda senin algılayamacağın tarzda bir titreşim üreten bir cihaz var.

O belirttiğin direnç değerini nereden ölçtün bilmiyorum ama esas direnç değerini yansıtmayabilir. (wheston köprüsü durumunda ise direnci hesaplaman gerekir.!)

Sondaki 1 dijitin değerindeki 1'lik(+/- 0,5) oynama zaten ölçü aleti hatası içinde yer alır.
ambar7

Nedenler

Bir adet 5V güç kaynağı, ve iki adet farklı 12V güç kaynağı ile besledim. Beslemede problem olabilir diyerek bu üçünde de denedim ve aynı sonucu aldım. 12 ile direk beslemiyorum bir 56ohm direnç ve 10V zener ile 10V'a düşürüp bu 10V ile besliyorum hem yük hücresini hem INA122'yi.

Ayrıca az önce yanına gittiğimde sinyalin neredeyse dümdüz bir hale gelmiş olduğunu ve HMI ekrandaki grafiğe göre son 2,5 saat boyunca onda birlik oynamalar dışında neredeyse hiç oynamadığını gördüm. Ben yanına yaklaşınca 35 gr birden yükseldi :)

Bu değişimler etrafına gelen giden biri olmadığı zaman da oluyor.

Kabil ATICI

1-tartı sistemin yalıtılmış bir ortama konabilir. Örneğin kapaklı plastik saklama kabına. Bu hava akımlarından ekilenip etkilenmediğini görmek için;

2-yük hücresi yerine %1'lik dirençlerden bir devre oluşturulup çalışan devrenin ne kadar kararlı çalıştğı gözlenebilir. Bu şekilde kuvvetlendirme ve ölçme devresinin çevredeki elektriksel parazitlerden etkilenmesi incelenebilir.

3-Nasıl bir ortamda deneme yapıyorsun bilmiyorum, ama kazancı çok yüksek olan bir sistemin besleme hattından gelecek küçük bir parazit pireyi deve yapar. (örneğin sanayi elektriğini kullanıyorsan bir kontaktörün çekmesi bile sistemini etkileyebilir).
ambar7

Nedenler

Kesinlikle hava kaynaklı bir problemmiş. Kapıyı aniden açıp da karşımda sinyalin hareketini görünce emin oldum.
Teşekkürler :)

engerex

Al sana loadcellden alarm sensörü.  :D