makinede işlenmiş aluminyum

Başlatan olemiss, 06 Aralık 2013, 09:44:43

olemiss

Şu linkde çok güzel makinede işlenmiş aluminyum bir cihaz var, bir bakabilir misiniz: http://www.flickr.com/photos/oskay/11160790565/#

Bu tür bir tasarımı Türkiye'de, Ankara'da yaptırmak mümkün mü?

Resimdeki cihaz çok güzel, hiçbir kabalık yok.  Türkiye'de böylesini çok nadir görülüyor, bunun nedeni özensiz işler mi yoksa araç/gereç/teknoloji yetersizliği mi?

Teşekkürler.
Yazılım Mühendisi, Çevirmen.

tekici

Herhangi bir dik işleme merkezi
olan birinin çok rahat bir şekilde yapabileceği bir tasarım.

olemiss

Dik işleme? Kusura bakmayın ilk defa duyuyorum, cahilliğimi gösteriyor.  Ama en azından öğrenmiş oldum, teşekkürler.

engerex

Basit ama güzel tasarım. Matkap dışındaki görevi nedir?

olemiss

İlgili blog şurada: http://www.evilmadscientist.com/2013/drillpressplus/

Üreten şirketin ürün sayfası: http://vanda-layindustries.com/html/drill_press_plus.html

Matkapı tutmak dışında bir görevi yok.  Dremel tarafından satılan ürünün performansı kötüymüş (kayma, sarsıntı, vs), bu ürünün matkapı tutuşu ise çok daha iyiymiş.

Analyzer

Selam,

Dik işlem lüks kaçar. Herhangi basit bir kalıpçı frezede, "görünüş" olarak daha iyisi yapılabilir.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

olemiss

Alıntı yapılan: Analyzer - 07 Aralık 2013, 08:56:45
Dik işlem lüks kaçar. Herhangi basit bir kalıpçı frezede, "görünüş" olarak daha iyisi yapılabilir.

"Kalıpçı freze" nedir? Dik işlemden farkı nedir?  Teşekkürler. 

Bu işleri yaptırırken, işi tarif etmek için bir çizim mi kullanılıyor?  Ustaya nasıl tarif ediliyor?

Cevap verdiniz borçlu çıktınız.  ;-)

engerex

Maliyetli ve zor bir şey değil ama işçilik malzeme parasını geçebilir. Bir kaç adet olsa uğraşmaya değer.

malpaslan1979

Alıntı yapılan: sabuncu - 07 Aralık 2013, 09:09:08
"Kalıpçı freze" nedir? Dik işlemden farkı nedir?  Teşekkürler. 

Bu işleri yaptırırken, işi tarif etmek için bir çizim mi kullanılıyor?  Ustaya nasıl tarif ediliyor?

Cevap verdiniz borçlu çıktınız.  ;-)

Dik işlem dediğimiz: "CNC'denen" bilgisayar kontrollü hassas işleme yapan cihazlardır. G kodu denen komutlar ile program yazarsınız (cam programları ile de kod hazırlayabilirsiniz)  parçanızı işlersiniz.

Kalıpçı freze bilgisayar kontrollü olmayan operatör vasıtasıyla manual olarak parça işlenen makinalardır.

Hesap, kitap, çizim tasarım olmadan yapacağınız imalat Veli Göçer'in yaptığı binalar gibi yok olmaya mahkumdur. :)

olemiss

Alıntı yapılan: malpaslan1979 - 07 Aralık 2013, 11:18:01
Dik işlem dediğimiz: "CNC'denen" bilgisayar kontrollü hassas işleme yapan cihazlardır. G kodu denen komutlar ile program yazarsınız (cam programları ile de kod hazırlayabilirsiniz)  parçanızı işlersiniz.
Kalıpçı freze bilgisayar kontrollü olmayan operatör vasıtasıyla manual olarak parça işlenen makinalardır.
Hesap, kitap, çizim tasarım olmadan yapacağınız imalat Veli Göçer'in yaptığı binalar gibi yok olmaya mahkumdur. :)

Çoook teşekkürler.  Çizim olmadan tabii yapılmaz, ama sormak istediğim, ustaların anladığı, piyasada alışılmış bir standart var mı?  ProEngineer, SolidWorks, Google SketchUp ya da elle yapılmış çizim?

Tekrar teşekkürler.

Not: Bir de şu sorum olacak: Kalıpçı freze'de yapılan manuel işlemde, CNC'deki gibi hassas işleme mümkün mü?

Ersin

olemiss

Alıntı yapılan: Ersin - 07 Aralık 2013, 11:53:34
Onu yaptırmak aşağıdaki linktekinden pahalıya mal olur.
http://www.hirdavat.com/Baglanti-Parcasi-Dremel-220-Matkap-Delme-Tezgahi.html
Amacım resimdeki presi yaptırmak değil, genel olarak aluminyum parça işletmek.

Ayrıca linkini verdiğiniz cihaz kaliteli değilmiş, Dremel'i düzgün tutamıyormuş.

mistek

Alıntı yapılan: sabuncu - 07 Aralık 2013, 11:55:52
Amacım resimdeki presi yaptırmak değil, genel olarak aluminyum parça işletmek.

Ayrıca linkini verdiğiniz cihaz kaliteli değilmiş, Dremel'i düzgün tutamıyormuş.

Dremel ve dikey çalışma tezgahını kullanıyorum. Ürünü direk alıp kullandığınızda evet boşluklar çok fazla delik delmeye çalıştığınız zaman 1mm ye kadar sapma yapıyor ancak sonradan farkettiğim 3-4 yerde bulunan ayar ve sıkıştırma vidaları var bunları yeteri kadar sıktığınızda boşluk çok çok azalıyor ben yaptığım işin hassasiyetine göre bu vidalarla oynayarak boşluğu ayarlıyorum. (Bazen merkezden sapması işime yarıyor)
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

olemiss

Alıntı yapılan: mistek - 07 Aralık 2013, 12:09:26
Dremel ve dikey çalışma tezgahını kullanıyorum. Ürünü direk alıp kullandığınızda evet boşluklar çok fazla delik delmeye çalıştığınız zaman 1mm ye kadar sapma yapıyor ancak sonradan farkettiğim 3-4 yerde bulunan ayar ve sıkıştırma vidaları var bunları yeteri kadar sıktığınızda boşluk çok çok azalıyor ben yaptığım işin hassasiyetine göre bu vidalarla oynayarak boşluğu ayarlıyorum. (Bazen merkezden sapması işime yarıyor)

Çok teşekkürler.  Yaptığınız çalışmaların resimlerini örnek olarak paylaşırsanız çok makbule geçer.

mistek

Genelde PCB delikleri, alüminyum profilleri ve tahtaları deliyorum. Çokta özel bişey sayılmaz. 
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R