Bugün Ne Sökelim? -2- WALL WASHER (LED PROJEKTÖR) Dağıttım, anlattım. Video.

Başlatan elekTRofizikci, 07 Aralık 2013, 01:20:05

elekTRofizikci

Arkadaşlar bugünler de bir çok binanın dış cephesinin aydınlatılmasında kullanılan, yabancı adı WALL WASHER olan LED PROJEKTÖRLERİ dağıttım ve anlattım... Faydalı olur umarım. Sağlıcakla...

https://www.youtube.com/watch?v=WZT78wqPGwY
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede www.elektrofizikci.com

eml581

Hocam Bölümlerin devamını bekliyorum heyacanla ve led projektörler dış mekana ayrı bir hava katıyor

elekTRofizikci

İnşallah elimden geldiğince bu seriyi devam ettireceğim.. izlemede kalın :)
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede www.elektrofizikci.com

Gökhan BEKEN

Her ne kadar ilgi alanıma çok girmese de, "Marifet iltifata tabidir", teşekkür ederim güzel bir anlatım olmuş.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

mehmet

Öncelikle emeğinize sağlık.

Ledlere enerji veren cihaza adaptör değil de led
sürücüsü demek daha doğru olacak.

Adaptör ile kastedilen cihazlar sabit gerilim vermektedirler. Led
sürücüleri de sabit akım vermektedirler.

Bu tip armatürlerde genelde 1W led kullanılmakta, 350mA akım
çekmektedirler. (Renklerine göre değişmekle birlikte 2.2V - 4V arasında
gerilim, 350mA akıma ihtiyaçları vardır.) Piyasada bulunabilecek led sürücüler 1W n Adet,
3W n Adet gibi satılmaktadır. (Örneğin; 1W 16-24 adet led dizisini sürebilir.)

Sizin 75V boşta ölçtügünüz değer. Bu da yaklaşık 24 adet 1W led
sürebilecek kapasitede olduğunu göstermektedir.
Yükte ölçtüğünüz değer 45V ile de yaklaşık 16 adet led sürüldüğünü söyleyebiliriz.

Led sürücüsü ilgili akımı (örneğin 350mA) geçirene kadar gerilimi
yükseltir, akım ilgili değere ulaşınca gerilimi sabitler.

Ledlerin sabit akımla sürülmelerinin sebebi; ledler ısındıkça daha fazla akım çekerler.
Bu da daha fazla ısınmalarına yol açarak kısır döngüye girer ve çok kısa sürede ledler
bozulur.

Led sürücüler ile yük(led) üzerlerine düşen gerilimler değişse de akım daima sabit
kalması sağlanır.

Kolaylıklar dilerim...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

polleme

Videodan ziyade bir sunum olmuş ama özellikle konuyu az bilen arkadaşlar için faydalı olacaktır. @mehmet kardeşimiz de konuyu çok güzel özetlemiş.

Emeklere sağlık.

elekTRofizikci

Arkadaşlar katkılarınız için çok teşekkürler... Ne derler sürçü lisan ettiysek affola... Profesyonel olmadığım için kusurlarım çok ve bende bunu kabul ediyorum. Sizlerin katkılarıyla gerek terminolojiyi (adaptör-led sürücü gibi) gerekse diğer bilgilerimi (hesaplamalar) tamamlıyorum. Hepinize tekrardan çok teşekkürler...