Dht11, am2302 gibi sensörler neme nekadar dayanıklıdır?

Başlatan ertsen, 07 Aralık 2013, 17:20:54

ertsen

Merhaba arkadaşlar. am2302 nem sensörüm var. Bir kuluçka makinesi yapacağım. Acaba bu sensörler %60-%90 arasındaki nemde zarar görürlermi? kaç yıl dayanırlar?  benzer sensörleri kullanan arkadaşların fikirlerini merak ediyorum.

Kabil ATICI

http://www.adafruit.com/datasheets/Digital%20humidity%20and%20temperature%20sensor%20AM2302.pdf
ve kağıdında %0 ile %100 aralığında çalışabileceği belirtilmiş. (gerçi %100 nem olayı çok özel bir koşuldur.)

Ne kadar çalışacağını konusunda bir bilgi yok.
Sadece Yıllık %0.5'lik bir kararlılık değişimi olabileceği belirtilmiş...
ambar7

ertsen

Veri sayfalarını okumuştum. Dediğiniz gibi %0 ile %100 aralığında çalışabiliyor. Devreyi yaptıktan sonra 1-2 yıl içinde oksitlenip iş göremezse sıkıntı olur.

Kabil ATICI

Oksitlenme konusunda bilmiyorum. Altın kaplama benzeri bir malzeme kullanıyorlar diye biliyorum. Tabii bu ürün için açmadım.

Genelde bu tür ürünlerde iki plaka arasına nemden etkilenen bir malzeme koyuyorlar. Nem ile iki plakanın kapasitesi değişiyor ve bir devre yadımı ile bu kapasite ölçülüyor. (farklı yöntemleri de olabilir)

Tabii sensör üretici firma bu işi ne kadar kaliteli yapıyor, bilinmez. Sonuçta bu tür şeyler biraz risk ama, riskin alınıp alınmayacağı tamamen sana kalmış.
ambar7

ertsen