pic devreleri ile ilgili birkaç soru

Başlatan pax, 09 Aralık 2013, 23:07:57

pax

Arkadaşlar bugüne kadar pic'le hobi olarak ilgilendim. Genelde hep yüzeysel olarak birşeyler yaptım ama artık daha detaylı birkaç şey öğrenmek istiyorum. Hobi olmaktan çıkartıp daha profesyonel işler yapmak istiyorum bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Genelde 16f serisi veya 18f serisi kullanıyordum.

1- devre yaparken PIC beslemesi için en doğru , en temiz besleme devresi/katı nasıl olmalı ? (ben genellikle 7805 ve kondansatör kullanıyorum)

2- devrede pic'in boşta kalan pinlerini ne yapmalıyım? (Ben boş bırakıyorum herhangi bir bağlantı yapmıyorum)

3- pic içindeki donanım birimlerini , örneğin USART-ADC-PSP-SPI, kullanmadıklarımı/işime yaramayanları kapatmalı mıyım?  (kullanmadığım pinlere ait olanlar için ) (kullandığım pinler için işime yaramıyorsa kapatıyorum ancak kullanmadığım pinlere ait donanım birimlerini ellemiyorum)

4- devrenin en az akım harcaması için püf noktalar nelerdir.

Kabil ATICI

1- devre yaparken PIC beslemesi için en doğru , en temiz besleme devresi/katı nasıl olmalı ? (ben genellikle 7805 ve kondansatör kullanıyorum) Besleme gerilimin zorunlu olarak yüksek ise anahtarlamalı güç kaynağı kullanılabilir.

2- Giriş olarak atanmadığı sürece sorun yok.

3- Kullanmadığın modül açık kalırsa enerji harcar. O yüzden kapatmakta fayda var.

4- 3. soru bunun cevabını kapsıyor Yani kullanmadığı modül açık kalırsa  enerji harcar.
ambar7

pax

1-besleme gerilimini genellikle adaptörden 12v dc olarak aliyordum.
2- boşta kalan uçlar giriş olarak atanmışsa ne gibi sakıncası olur ?

Kazım

एक होना

Alıntı yapılan: graski - 10 Aralık 2013, 01:27:24
http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/01146B.pdf

Linkteki pdf 'te bu ve benzeri sorularına yanıtlar bulabilirsin

ustam pdf için teşekkürler. bunun türkçe olanı yokmu ?

bende pic ve programlama konusunda bilgi edinmek istiyorum. araştırdığım sayfalar oldukça ileri düzeyde. sadece elektronik bilgim var ama yazılım ve pic konusunda bilgim sıfır.
sıfırdan öğrenmem için bana bir kaynak adresi verebilirmisiniz ?

Not:sadece türkçe biliyorum

320volt sitesinde c programlama dersi var 1. ders de ufak bir program yazdırıyor ve proteus isi üzerinde denedim ve çalıştı. yazdığım kodların temeli yada ne işe yaradığını tam açıklayan bir döküman bulamadım.

şimdiden teşekkürler.

Kazım

Arkadaşım madem yeni başlıyorsun. Sana şöyle diyeyim.

Yazılım deyince; pici programlamak için kullanacağın dili ve derleyiciyi anlıyorum. Bunun için XC8 veya Hi-TEch C ( registerler yapısına alışman için) IDE için ise MPLAB X IDE 'yi öneriyorum. Programlayıcı için ise Pickit3 . Kaynağa gelince de , bence en iyi kaynak Picin datasheetedir.  Öğrenme sırasında pic datasheetini aç ve sırasıyla atlamadan okumaya ve uygulamaya başla. Şunu söyliyeyim; Pic programlama, picin registerlerine, senin amacına göre, tarif edildiği şekilde uygun değerleri atama işidir.

Bu amaçla C diline temel seviyede hakim olmalısın ve bence türkçe kaynaklardan faydalan tabiki ama yinede ingilizce datasheetleri anladığın kadar oku, anlamadığın kelimeleri çeviricieler ile çevirerek ilerle. Bu sayede mesleki ingilizcenide geliştirmiş olacaksısn ki bu aslında şart.

@pax Devre komponentleri içinde aynı şey geçerli. Besleme deverleri senin için 7805 veya LM2575 - 2576 - 1117 yada neyse bunları datasheetlerinde gösterilen şekilde dahi kursan çoğunlukla yeterli olur. Önerim LM25xx serileridir.Diğer birsürü konunun cevabı sitede mevcut

Özetle sen bir pic programlama dili seç, idesini edin. İlk etapta proteus simulasyonu yeterli. Sonra bir programlayıcı al.Güzel bir c kaynağı bul ( inernette birsürü var ki gaziantep.edu.tr'yi önerecektim, denedim giremedim ben şimdi ) . Bir de şu var http://www.cplusplus.com/doc/tutorial/

Örneğin @pax 'ın 2. sorusnun cevabı için linkini verdiğim pdf 'ten şurayı ekliyorum ve bunu ingilizcesinden gerekirse translator kullanarak tek tek keilmeleri çevirerek anlamaya çalışmanı ve sabırlı olmanı öğütlüyorum ben.

TIP #3 Configuring Port Pins

All PIC MCUs have bidirectional I/O pins. Some
of these pins have analog input capabilities. It
is very important to pay attention to the signals
applied to these pins so the least amount of
power will be consumed.

Unused Port Pins

If a port pin is unused, it may be left
unconnected but configured as an output pin
driving to either state (high or low), or it may
be configured as an input with an external
resistor (about 10 kΩ) pulling it to Vdd or Vss.
If configured as an input, only the pin input
leakage current will be drawn through the
pin (the same current would flow if the pin
was connected directly to Vdd or Vss). Both
options allow the pin to be used later for either
input or output without significant hardware
modifications.

Digital Inputs

A digital input pin consumes the least amount
of power when the input voltage is near Vdd
or Vss. If the input voltage is near the midpoint
between Vdd and Vss, the transistors inside the
digital input buffer are biased in a linear region
and they will consume a significant amount
of current. If such a pin can be configured as
an analog input, the digital buffer is turned off,
reducing both the pin current as well as the total
controller current.

Analog Inputs

Analog inputs have a very high-impedance
so they consume very little current. They
will consume less current than a digital input
if the applied voltage would normally be
centered between Vdd and Vss. Sometimes it
is appropriate and possible to configure digital
inputs as analog inputs when the digital input
must go to a low power state.

Digital Outputs

There is no additional current consumed by a
digital output pin other than the current going
through the pin to power the external circuit.
Pay close attention to the external circuits to
minimize their current consumption.

एक होना

Ustam çok teşekkürler.
Gecenin bir vakti bilgilerini paylaştığın için tekrar teşekkür ediyorum.

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: graski - 10 Aralık 2013, 03:52:43
Özetle sen bir pic programlama dili seç, idesini edin. İlk etapta proteus simulasyonu yeterli. Sonra bir programlayıcı al.Güzel bir c kaynağı bul ( inernette birsürü var ki gaziantep.edu.tr'yi önerecektim, denedim giremedim ben şimdi ) .
http://www1.gantep.edu.tr/~bingul/c/
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.