Kalp Frekansı????

Başlatan Firzen, 10 Aralık 2013, 19:02:11

Firzen

Merhabalar ;
Kalp Frekansını ölçmek için Mosfet ve Op-amp lı bir projem vardı fakat kalp frekansı kaç Hz,Kaç mV???
Bu konuda bir bilgisi olan var mı acaba?
Kararsız...

t2

1hz,1mV.

2Hz, 2mV da olabilir. Yakışır.

mistek

Kalbin 1 tam turu için 0.82-0.85 saniye gerekliymiş. (Kesin bilgi değil)
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

pisayisi

Kalbin frekansının tasarlayacağın devre üzerinde çok önemi yok zira amatör yöntemlerle bir pacemaker dedektörü yapacak değilsin. 15 saniyeliğine nabzını sol el bilekten ölçer dörtle çarparsan dakikada kaç defa attığını bulursun.  Bu rakamında tersini alırsan 60 ile çarparsan atım frekansına ulaşırsın. Burda asıl önemli olan kullanacağın opamlplı kuvvetlendiricinin band genişliği olmalıdır. Azami 100 hz lik  bir alçak geçiren filtre profili yeterli olacaktır.

Ölçüm probunun yüzeyde yakalaması gereken potansiyel düzeyleri ise değişken olup 0.5mv lara kadar düştüğünü göze almak gerekir. Bu değişken bileşene prob yüzey kimyasından kaynaklanan dc bileşenler de eklenir. Daha önemlisi bu tip devreleri galvanik izolasyon içeren özelleşmiş kuvvetlendiriciler kullanmıyorsan, sadece bataryalarla çalıştırmayı unutmamalısın.

t2 nin yanıtına göre; yakışır dediği değerler de çözüme dahildir o değerleri alabilir sıkıntı yok  ;D
Murat

Firzen

Cevaplar için ayrı ayrı teşekkür ederim :)
Kararsız...

z

Kalbin atim frekansi ne yapmak istedigine gore degisir.

Amac ritmi olcmek (saymak) ise 1 kac Hz. Fakat EKG gibi goruntuleme yapacaksan kalp sinyalinin frekansi en azindan 1 kac yuz Hz e kadar bilesenler icerir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com