ADXL345 ivme sensörü kontrolü

Başlatan kriptolojix, 13 Aralık 2013, 18:04:49

kriptolojix

Üstadlar Merhaba ,
Bir disk düşünün , bu diskin üzerinde bir ivme sensörü bulunmakta.Bu  diski el ile çevirdiğinizde , ivme sensöründeki açı değerleri değişmekte.Şimdi ben bu ivme sensörüne , diskin durduğunu nasıl algılatabilirim ?
Düşünceleriniz nelerdir ?

engerex

Gyro gerekiyor.
İvme ile tespit için bir sensor daha gerekir.

kriptolojix

Gyro'dan daha farklı bir sensör olamaz mı acaba?

z

Sensorunu tanimiyorum ama...

Simdi bu sensor 3 eksende ivme olcuyorsa ve bu sensor donduruluyorsa;

Dairesel bir hareket var demektir.

Disk donerken x ve y  cikislari sinusel degerler uretir.

Disk durursa ivme sifir olacagi icin x ve y degerleri sifir olur.

Bu durumda sensorden gelen sinyallerin her ikisi de sifir civarinda deger uretiyorsa disk duruyor demektir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

tuthenstein

Alıntı yapılan: kriptolojix - 13 Aralık 2013, 18:04:49
Üstadlar Merhaba ,
Bir disk düşünün , bu diskin üzerinde bir ivme sensörü bulunmakta.Bu  diski el ile çevirdiğinizde , ivme sensöründeki açı değerleri değişmekte.Şimdi ben bu ivme sensörüne , diskin durduğunu nasıl algılatabilirim ?
Düşünceleriniz nelerdir ?

adxl345 direk açı bilgisi verir. Açı okuma frekansına bağlı olarak aldığın açı aynı ise (küçük farklar olabilir ) duruyor demektir. Ne kadar sık ölçersen o kadar güvenilir sonuç alırsın elbette.
Accelerometre yer çekimine bağlı olarak çalıştığı için yere paralel eksendeki açısı pek güvenilir olmaz.

Yani diski masaya koyup saat yönünde veya tersine çevirisen bunu accelerometre ile okumamalısın.

kriptolojix

Alıntı yapılan: z - 13 Aralık 2013, 21:36:42
Sensorunu tanimiyorum ama...

Simdi bu sensor 3 eksende ivme olcuyorsa ve bu sensor donduruluyorsa;

Dairesel bir hareket var demektir.

Disk donerken x ve y  cikislari sinusel degerler uretir.

Disk durursa ivme sifir olacagi icin x ve y degerleri sifir olur.

Bu durumda sensorden gelen sinyallerin her ikisi de sifir civarinda deger uretiyorsa disk duruyor demektir.

Yok hocam sürekli açı bilgisi vermekte , tuthenstein' de dediği gibi olmakta..

pisayisi

İvmeölçerin z bileşeni yer çekimine paralel konumlandırılırsa, x ve y den oluşan düzlem silindirin merkezinde yer yüzeyi ile aynı eksende olacaktır. Bu durumda ivme ölçer tam merkezde olursa x ve y den merkez kaç kuvveti ile orantılı gerilim alırsın. Bu değer dönüş hızı ile orantılı da bilgi verir. Sensör tam merkezde olmaz ise sadece bir ekseni merkezkaç kuvveti ile aynı eksende konumlandırırsan yine sıfır ivmenin dışında dönüş hareketi ile birlikte gerilim üretileceğinden hareketle bağlantılı olarak bu değerin sıfır olduğu anda disk durmuş demektir. Ancak Diskin yer yüzeyine paralel yerleştirildiğini yüzeye bağlı konumunun değişmediğini varsayarsak bu tespit geçerli olacaktır...

Kısacası yapılması gereken, merkezkaç kuvvetiyle aynı eksendeki çıkışı ölçüp sıfır ivmeye ulaştığında diskin durmuş olduğunu tespit edebilirsin...
Murat

z

Benim kafam karisti.

Madem bu cip aci olcuyor neden ivme sensoru deniyor?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mistek

İvme sensörü adı üstünde size ivme bilgisi verir, bunu vektörel olarak değerlendirip gerekli trigonometrik hesaplarla açı bilgisine çevirirsiniz. Konu biraz karışmış.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

mir_as82

Peki hocam bu sensörü kullanarak, dönen bir sistemdeki balanssızlık belirlenebilir mi?

Örneğin benim bir motorum var ve bu motoru millerinden yataklayarak(rulmanlar üzerinde) belli bir devirde servo motor ile çeviriyorum.  Motoru yatakladığım yerlerin altına bu sensörlerden yerleştirirsem motordaki balans kaçıklığını hesaplayabilir miyim?

pisayisi

Alıntı yapılan: z - 14 Aralık 2013, 17:52:57
Benim kafam karisti.

Madem bu cip aci olcuyor neden ivme sensoru deniyor?

Hocam açı ölçme yakıştırması yerin 1g lik çekim kuvvetinden kaynaklanmakta. Tek  eksenli bir ivmeölçer elinizde bulunduğunu düşünelim, yerçekimine paralel konumda tam 1g lik çıkış alırken, yerçekimine dik pozisyona getirdiğinizde yani 90 derece çevirdiğinizde 0g  ye karşılık gelen bir çıkış alırsınız. Dolayısı ile açısal değişimi yerçekiminden yararlanarak tespit etmiş olursunuz.

Akıllı telefonunuza ivmeölçer bilgisini görselleştiren bir uygulama indirerek mevzuyu daha anlaşılır hale getirebilirsiniz...

mesaj birleştirme:: 14 Aralık 2013, 18:49:55

Alıntı yapılan: mir_as82 - 14 Aralık 2013, 18:16:23
Peki hocam bu sensörü kullanarak, dönen bir sistemdeki balanssızlık belirlenebilir mi?

Örneğin benim bir motorum var ve bu motoru millerinden yataklayarak(rulmanlar üzerinde) belli bir devirde servo motor ile çeviriyorum.  Motoru yatakladığım yerlerin altına bu sensörlerden yerleştirirsem motordaki balans kaçıklığını hesaplayabilir miyim?

Kullandığın motorun oluşturcağı vibrasyonun  alt sınırlarını bilmiyorum. Ancak oldukça düşük g  değerine sahip vibrasyon ölçme amacı ile kullanılan ivmeölçerler bu amaçla kullanılabilir...
Murat

mir_as82

Peki bu isin mantigi nasil olabilir?
Balans işlemini yapacak sisteme sensor mesafelerini, motorun agirligini girdik, aci ölçecek optik sensoru yerleştirdik(0 derece icin ). Bu isin geri kalan kismi nazil olabilir?

Erhan YILMAZ

Birde manyetik alan sensörleri var. Dünyanın manyetik alanından faydalanıp birşeyler yapılabilir.

iyildirim

Dönen disk yani sensör yere tamamen yatay ise eksenlerde dönüş hızına bağlı bir ivme okunur.
Yatay düzlemden kaçıklıklarda ise merkezkaç kuvvetinden kaynaklı ivme değerinin üzerine kayıklıktan dolayı yerçekiminden  kaynaklı sinusel değerler biner.
İvmeölçerden okunan değerlerin direkt açı bilgine dönüşebilmesi için sensörün hareketsiz olması gerekir.  Dönen disk durumunda direkt açı bilgisi edebilmek için dairesel hızı bilmeye ihtiyaç var.
Disk tam yatay değilse sinüs sinyal diskin dönüş hızı ile orantılı olacağından dairesel hızı hesaplamak da mümkün görünüyor.

Alıntı yapılan: mir_as82 - 14 Aralık 2013, 19:46:23
Peki bu isin mantigi nasil olabilir?
Balans işlemini yapacak sisteme sensor mesafelerini, motorun agirligini girdik, aci ölçecek optik sensoru yerleştirdik(0 derece icin ). Bu isin geri kalan kismi nazil olabilir?

Yay vs. gibi esnek bir taşıyıcıya sabitlenmiş Rulmanın üzerine yerleştirilmiş bir ivmeölçer ve rotorun  pozisyonunu ölçecek bir enkoder ile yapılabilir.
İvmeölçerden okunan değerler rotor pozisyonunun üzerine bindirilidiğinde  balanssızlık durumunda belli bir pozisyon için okunan değerlerin diğerlerinden farklı olması gerekir. Pek düşünmedim ama farkı merkezkaç kuvveti oluşturduğuna göre enkoderden dönüş hızını da bildiğimize göre balans ağırlığının takılacağı pozisyonun yarıçap değerinden balans ağırlığını ve açısını hesaplamak mümkün görünüyor. Kullanılacak ivmeölçerin bant genişliği vs. gibi ayrıntılar da önemli.