18f serisi

Başlatan x-nomek, 15 Aralık 2013, 02:21:48

x-nomek

projemde 18f serisinden bir chip kullanacam yalnız devreyi iki adet kalem pille besleyecem  yapmak istedigim pillerin enerjisi bittiginde devreye bağladıgım ledi yakıp pil bitiyor uyarısı vermesi  bunu nasıl yapabilirim adc kullansamda vref degeride pilden gelecek enerji ile dogru orantıda olur diye tahmin ediyorum bunun için yanliş deger ölçmüş olurum diye düşünüyorum bunu işi nasıl çözebilirm.

t43

iki adet kalem pilin gerilimi 3 volt civarında gezinecektir.
sıfır pil takıp iki tane adc ile hesapladığın değeri not et.
bir de bitik iki pil takıp o şekilde adc değerini not et.
aradaki farkı kendine göre belli seviyede ayarla.ondan sonra gerekli kıyaslamaya göre led i yakabilirsin.
ama farklı piller kullanırsan sapmalar olabilir.

umarım fikir verir daha önce bu tarz birşeyle uğraşmadım.

robomaster

18LF kullan ve ayrıca bu iş için adc  değil mcu nun HLVDIN girişi ve high low voltage detect control register HLVDCON kaydedicisi gözlenerek bu iş yapılır.

18Lf ve 18f 4550 için işlem basamakları şöyledir
1. hlvden biti sıfırlanmalı
2. istenilen hlcd gerilim noktası hlvdl3:hlvdl0 bitleri ile ayarlammalı
3. yüksek voltaj algılanmak isteniyorsa vdirmag set 1 veya düşük voltaj için 0 yapılmalı
4. hlvden biti ile hlvd donanım birimi etkinleştirilmeşi
5. hlvd kesme bayrağı hlvdif temizlenmeli (önceki kesmeden kalmış olabilir). bakınız pir2 register
6. hlvdie ve gie/gieh bitleri (bakinız pir2 ve intcon register) ile hlvd kesmesi aktif hale getirilir.
ve irvst set 1 edilene kadae bir kesme oluşmaz

Sonuçta bu iş için kesme (interrupt) yukarıdaki gibi kullanılır. 18f4550 diğer tüm Hlvdin pini meccut olan (7 nolu) picler ile uyumlu olduğunuda düşünüyorum. Selamlar

x-nomek

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim elinizde yapılmış bir uygulama varmi ccs c ? 2 volt degerinin altına düştügünü anlamak için nasıl bir register ayarı.yapabilirm bu bilgiler bana çok yardımcı oldu tekrardan teşekkür ederim.  18LF serisi tavsiyenisi kullacagim.

z

Ref bacagina sabit voltaj vermezsen pil voltaji degisse de pil voltajini hep max okursun.

Ref bacagindan 1n4148 gibi bir diyodla saseye git ve ref bacagina 1 kac K uzerinden pil coltajini ver.

ADC girislerinden birisine gerilim bolucu yap. Bu bolucu pil voltajindan ADC girisine 0.7v civarinda voltaj versin.

Pil saglam iken ADC max cikisi uretecektir. pil voltaji dusmeye basladiginda Ref bacagi 0.7 civarinda sabitken ADC bacagindaki voltaj 0.7 nin altina dusmeye baslar. Buradan pilin doluluk miktarini anlarsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

x-nomek

@z Hocam yardımlarınız için teşekkür ederim bu yöntemi deneyeceğim.Eğer zahmet olmasa basit bir şekil çizebilirmisin bağlantıları kariştirmamak için görerek daha iyi anlıyorum :-[

sadogan

18f25k22 gibi K serilerinden 1024 mV referans mevcut bu referans 2 ve 4  ile çaprılabiliyor.
2 ile çarpınca 2048 mV dahili referansınız olur.

z

Kullanacağın çipte Sadoğanın dediği özellik olursa bu devreyle uğraşmana gerek kalmaz.

Devreyi yapacak olursan 10K ve 3K3 den oluşan gerilim bölücünün verdiği gerilimi diyod gerilimine daha çok yaklaştıracak direnç değerleri kullanabilirsin. Verdiğim değerler de sorunsuz çalışır.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com