FPGA ve VHDL kitabı

Başlatan MC_Skywalker, 15 Aralık 2013, 20:25:39

MC_Skywalker

D&R mağzasının kitap bölümünü gerzerken gözüme çarpan Her Yönüyle FPGA ve VHDL kitabına biraz detaylı göz gezdirme fırsatım oldu. Başlangıç seviyesi için gayet iyi bir kitap gibi görünmekte. Xlinx ve Altera için örnekleri bulunmakta bol bol pusedo kod ve çalışır kod bulunmakta. http://www.dr.com.tr/kitap/her-yonuyle-fpga-ve-vhdl/sedat-karatas/egitim-basvuru/bilgisayar/urunno=0000000546241

Çok değerli yol göstericmiz Google amcaya kitabı sorduğum da, kitabı hazırlayanların web sitesinin olduğunu söyledi. http://www.fpganedir.com/index.php Kitap içeriğinin bir çoğuna  web sitesi üzerinden de erişilmekte.

muuzoo

Kitap çok yetersiz bir kitap. Aynı kaynaklara çok rahat google üzerinden erişebilirsiniz. Şahsi fikrim almaya değer bir kitap değil. Neden aldın derseniz kredi kartında kullanmam gerekn puanlar vardı ben de bir kaç kitap sipariş ettim bu da bunlardan biriydi. İçeriğini yetersiz buldum.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

MC_Skywalker

Evet yetersiz olduğu konusunda haklı olabilrisin.  Ama benim gibi işin sadece merak kısmında olan biri için yeter gibime geliyor. Bende bonuslarla dün siparişim verdim bakalım.

GibsonSG

Kitaba yetersiz denmiş fakat unutulan birşey var ki ülkemizde FPGA kavramı bile doğru düzgün bilinen, edilen birşey değil. Bu durumda iken iki abimiz gidip ama yeterli ama yetersiz bir kitap yazmışlar. Temel bazı bilgileri Türkçe olarak sunmuşlar(herkesin İngilizce seviyesi iyi değil malesef ki bu da ayrı bir sorunumuz). Başlangıç aşamasında İngilizce mevzusuyla uğraşmadan temeli Türkçe olarak öğrenmek bence FPGA ve HDL gibi bildiğimiz MCU'lardan, DSP'lerden farklı olan donanımı ve dili öğrenme açısından çok faydalı olacaktır. Şu an yüksek lisansta aldığım ders dolayısıyla FPGA işine girdim ve Verilog öğreniyorum fakat VHDL de bir kenarda dursun, en azından temel hatlarını bileyim diyerek kitabı ben de geçen hafta aldım. Ayrıntılı olarak kitabı okumadım ama göz attığım kadarıyla gayet öğretici duruyor.