hyper terminal

Başlatan selvi, 16 Aralık 2013, 09:24:48

selvi

rs232 haberlesme protokolu ile bilgisayardan bilgisayara veri gondermek istiyorum.kablo baglantisi yaparak sadece 2 tane max232 entegresini kullanarak iletisim yapilabilir mi?denedim ama karakter yollamak ve almak icin hyper terminalde ayarlar nasil olmali.bazi denemeler yaptim sonuc alamadim.
Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....

diot

hyper terminali çalıştırıp.  yeni bağlantı için bir isim veriyorsun. daha sonra bağlantı yapacağın com portu, bağlantı hızını  non parite, 8bit data 1 stop bit seç ve donanım kontrolünü kapat.

tuthenstein

Alıntı yapılan: selvi - 16 Aralık 2013, 09:24:48
   rs232 haberlesme protokolu ile bilgisayardan bilgisayara veri gondermek istiyorum.kablo baglantisi yaparak sadece 2 tane max232 entegresini kullanarak iletisim yapilabilir mi?denedim ama karakter yollamak ve almak icin hyper terminalde ayarlar nasil olmali.bazi denemeler yaptim sonuc alamadim.

max232 neden kullanıyorsunuz iki bilgisayar arasında?

selvi

o ayarlari yapiyorum.yollamak ve almak icin nasil ayarlar yapmak gerekiyor.bilgisayarda dosya yollamak veya klavyeden direk yazi gondermek icin ne yapilmali.bir de gonderilen yazilarin diger bilgisayarin almasi ne tur ayarlar yapiyoruz dosya alimi ve tex alimi vb.

mesaj birleştirme:: 16 Aralık 2013, 10:53:17

Alıntı yapılan: tuthenstein - 16 Aralık 2013, 09:58:23
max232 neden kullanıyorsunuz iki bilgisayar arasında?
rs232 devresini ve terminal programini duzgun calistirmak.sonrasinda yapmak isteyip takildigim devreyi calsitirmak.tabi oncelikle terminal programi en basit haliyle calistirmam gerekiyor.
Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....

gumush

Bilgisayarlarin seriportlari oldugunu var sayarsak o zaman arada bir devre yada ic'ye ihtiyac kalmayacaktir. Birinin tx'ini digerinin rx'ine baglamak yeterli olacaktir.

Eger seriport'lari yok ise o zaman bunun icin bir araci gerekiyor. Bu durumda da araciniz her iki bilgisayarda da bir comport olarak gorunmeli. Bu asamaya kadar geldiyseniz o zaman oncelikle realterm ( tavsiyem ) yada hyperterminal ile o portu aciyorsunuz. Boylece girdiginiz her bilgi diger tarafa aktarilmis oluyor. Ancak iletisim hizi dusuk olacagindan dosya transferi gibi konularda pratik olmayacaktir.

Eger seriport yok ise o zaman baglanti usb uzerinden olacaktir. Bu durumda max232 - ftdi gibi bir IC kullanmaniz gerekir.

Hikmet Gumus  izmir