DC 12V 220AC 3KVA İnverter

Başlatan Mr.Java, 18 Aralık 2013, 10:26:46

Mr.Java

12V akü ile besleyebileceğim 220V çıkış alabileceğim inverter devresi lazım.Daha önce uygulama yapan veya yardımcı olabilen olursa sevinirim.

emrah8230

Arkadaşım önce dac adc hakkında bilgiye ihtiyacın var pic besleme parazitten koruma hakkında bilgin yoksa önce araştır
sonra 220voltu linear bir biçimde pice ölçtürmen gerek 200 ile 240 volt aralığında
ardından 220 de sabit tutabilmen için dac ile opamap sürmelisin ve ardından güçlü fet yada transistör ve ardından da 3kva trafo gerilim ölçtür dac ayarla
sinüs sinyal istiyorsan bu şekilde kabaca

ama kare dalga için 2 pin kullanarak yapabilirsin ardından voltajı okutup ona göre istediğin spirden tetikleme yaprsın ve nispeten de olsa sabitlemiş olursun

pic ile yapmak istemiyorsan ca3524 olabilir ve benzerleri ancak yük bindiğinde bunlardan verim alamzsın bi şarj aleti takarsın gerilimi fazla verir ampul takarsın 100 lük gerilim 150ye düşer

en ii si dac adc kullanarak yapmak

sabetayist

Oncelikle tam olarak cihazin hangi tip olmasini istiyorsun
Lineinteractive veya online

Ikisi birbirinden cok farkli senin aslinda dedigin line interactive. Ve o turde cok fazla guclu urun gormedim en fazla 60 kVa olanini gordum ki onunda cos degeri0.7 
Online ise size kalmis cos degeri 0.9 ve gucu 1000 kVa olanini gordum.  Bir konu var pfc  olan o konuyu ogrenirsen sonrasinda sende online bir urun yapabilirsin
Illa yapmaya niyetliysen eger sana gercek calisan devre semalari ayarlaya bilirim.

Mr.Java

Olur devre şemalarını görebilirsem en azından fikir sahibi olabilirim.

asma

Merhaba
Bir örnek şema ekleyip zorluğundan bahsetmek isterim.
http://schematics.circuitdiagram.net/viewer.php?id=bwy1303597284b.gif
Mesele nerede ve ne amaçla kullanacağınızla ilgili.
3KV yı 12V luk kaynaktan çekmek başlı başına zor bir iş.
Evimizde kullandığımız her cihazı çalıştırabilecek inverterin çıkış dalga şekli de önemlidir.
Sinüse yakın sinyal elde etmek devreyi zorlaştırırken 50Hz karedalgayla bu işi çözmek için dev gibi sac trafo kullanmak zorunda kalırsınız.
1KW ye kadar uygulanmış devre bulmak daha kolay, daha çüçlü devreler 24V , 36V yada 48V ile çalıştırılıp giriş akımını düşürdükleri görülür.
Bir yerlerde 1kw olarak uygulanmışını hatırladığım bir devre daha ekliyeyim:
https://320volt.com/wp-content/uploads/2009/01/12v-220v-invertor-sinus-ferit-trafo-nuve.gif
Ben böyle bir devreyi kullanmaya mecbur kalsam hazır alma yoluna gitmek isterdim.  ::)

Ayrıca isteğinizde şebeke voltajıyla kullanımdan bahsetmemişsiniz, o yüzden  line kelimesi geçen önerileri anlamadım. Kesintisiz güç kaynağı istemediniz ki. ???
Yine de 12V girişli 10KVA gücünde cihaz varsa (şema bir yana) resmini görmek isterim. (marka model numarası da yeter)

Kolay gelsin.

sabetayist

12 volt 1500 va dan daha fazlasini gormedim trafoyu surmek icin de 28 adet mosfet kullaniliyor bu cihazda da. 12 volt 220 ve 3 kva demek 12 volttan 250 amper cekilecek demek. Oda demek oluyor ki minumam 35 lik veya 50 lik kablo olmali. Ki onu kaldirabilecek pcb tasarlamanizda  cabasi.
Online olarak kullanin derim. Sinus istiyorsaniz aslinda zor degil. Fakat guc bolumunun kontrolu zor ki mosfetler 3-5 tl civari 28 mosfet 1500 va 3 kv icin heralde 56 min. Mosfet lazim ki bide bunlar arizaya gectigini dusun . ???

sabetayist

Bence sen 12 voltta sabit kalma 12 yerine 24-48 hatta 96 voltu dusun ki piyasadaki upsler genelde 3 kva icin 96 veya 72 volt dc ile calisir

Mr.Java

Evet aslında 12V ile zor görülüyor.Bunu 48V ile yapmak daha basitleştirir gibime geliyor.