5x5x5 powerled küp projesi

Başlatan galenga, 19 Aralık 2013, 00:10:44

galenga

Selamünaleyküm herkese ,

Ufaktan devre yapımı ve programlamaya adım atmak istedim , standart basit karaşimşek devresi yamak istemedim , okulda hocamın önünde bir tane ledlerin bağlantısı yapılmış led küp gördüm fakat devresi yoktu , bende biraz uğraşayım istedim hocaya ben yaparım dedim :) ama bir kaç anlıyamadığım konu var ,

nette baktığımda yapılan led küp projeleri normal led olduğu için basit bir devresi var çünkü normal bilindik ledler de 3.3v-20mA , fakat power ledler 3.6v-350mA hal böyle olunca az çok elektronik bilgim ile 5x5x5 küp için sadece bir sütunda ki 5 tane led için 350mA x 5 = 1,75 A , 3.6v x 5 = 18v gerektiğini buldum bunu genel led küpe yayarsak ledlerin hepsini yakamak için heralde daha fazla akım ve voltaj gerekli ,

şimdi bu noktada yanlış mı düşünüyorum yoksa gerçekten böyle mi gerekli birde power led in 3.6v-350mA çalışması için gereken değerler maksimum değerler mi ? ama mantıken standart gördüğüm devrelerde ki gibi 5v-300mA  ile de tüm ledleri yakacak voltaj ve akım yetmez diye düşünüyorum , yardımcı olursanız sevinirim .

MrDarK

Bildiğin paradoks yaşıyor gibisin :) Ama kafandan geçenleri çok net açıklaman hoşuma gitti açıkçası. Bence kesinlikle hep böyle sorgucu ol birçok yeni şey öğreneceğine eminim.

Çok daha mantıklı ve doğru cevaplar gelecektir arkadaşlardan ama kendi düşüncelerimle birşeyler söylemem gerekirse ;

Bu formülündeki : 5 tane led için 350mA x 5 = 1,75 A , 3.6v x 5 = 18v

Gerilim ve akım hesabın yanlış nedeni ise tüm ledler ya seri bağlanır yada paralel. Benim bildiğim blok blok paralel bağlanmasıdır. Şimdi seri bağlandığını düşünseydik ; seri devrede hattan geçen akım aynı fakat gerilimler toplanarak ilerler, yani 3,6 * 5 formülün geçerli akım formülün yanlış olurdu.

Paralel devrede ise gerilimler eşit akımlar kol kol toplanır , buradada akım formülün doğru geliyor.

Katlarda güç yönetimi arttığı zaman devreye Mosfetler girmeye başlıyor buda kısadan hatırlatma :)

Devrende bol şanslar
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

kantirici

Her LED için birer pine ihtiyacın olacak. Her LED için bir pin harcamaktansa bu tarz uygulamarlarda tarama yöntemi kullanılır. Ayrıca tarama yöntemininin bir getiriside LED'ler sürekli yak-sön yapacağı içinde maksimum akımı çekmez, çok daha düşük akımlar çekerler.Tabi bu durum tarama frekansı ilede alakalı.

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: kantirici - 20 Aralık 2013, 00:09:59
Her LED için birer pine ihtiyacın olacak. Her LED için bir pin harcamaktansa bu tarz uygulamarlarda tarama yöntemi kullanılır. Ayrıca tarama yöntemininin bir getiriside LED'ler sürekli yak-sön yapacağı içinde maksimum akımı çekmez, çok daha düşük akımlar çekerler.Tabi bu durum tarama frekansı ilede alakalı.
Aslında tarama yerine 3 adet 74hc595 kullanılabilir. Ancak duruma göre ulnxxx ile güçlendirmek gerekebilir yoksa fazla dayanmıyorlar.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

galenga

Alıntı yapılan: MrDarK - 19 Aralık 2013, 23:38:27
Bildiğin paradoks yaşıyor gibisin :) Ama kafandan geçenleri çok net açıklaman hoşuma gitti açıkçası. Bence kesinlikle hep böyle sorgucu ol birçok yeni şey öğreneceğine eminim.

Çok daha mantıklı ve doğru cevaplar gelecektir arkadaşlardan ama kendi düşüncelerimle birşeyler söylemem gerekirse ;

Bu formülündeki : 5 tane led için 350mA x 5 = 1,75 A , 3.6v x 5 = 18v

Gerilim ve akım hesabın yanlış nedeni ise tüm ledler ya seri bağlanır yada paralel. Benim bildiğim blok blok paralel bağlanmasıdır. Şimdi seri bağlandığını düşünseydik ; seri devrede hattan geçen akım aynı fakat gerilimler toplanarak ilerler, yani 3,6 * 5 formülün geçerli akım formülün yanlış olurdu.

Paralel devrede ise gerilimler eşit akımlar kol kol toplanır , buradada akım formülün doğru geliyor.

Katlarda güç yönetimi arttığı zaman devreye Mosfetler girmeye başlıyor buda kısadan hatırlatma :)

Devrende bol şanslar

hesaplamam yanlış dediğiniz doğru akımları değil gerilimleri toplamam gerekliydi , ama sonuçta akımları da toplıyacağım çünkü 25 tane çıkış paralel olacak .

Alıntı yapılan: kantirici - 20 Aralık 2013, 00:09:59

dediğiniz gibi her led içn 1 pin değil tarama yöntemi ile toplamda 30 pin kullanacağım , 25 tanesi üst üste lehimlenmiş led sütunların anot 5 tanesi de çıkış verilecek katların katot bacakları için .

Alıntı yapılan: meftun - 20 Aralık 2013, 01:23:08
Aslında tarama yerine 3 adet 74hc595 kullanılabilir. Ancak duruma göre ulnxxx ile güçlendirmek gerekebilir yoksa fazla dayanmıyorlar.

hocam 74hc595 için güçlendirmek gerek ayrıca heralde çünkü çıkış akımarı 20 mA olarak gördüm bu yeterli değil gibi , birde eğer çok fantesiye kaçmaz ise pwm kullanmak istiyorum , atmega 2560 üzerinden yani arduino mega üzerinden kontrol edicem fakat 2560 da 14 pwm pinine sahip bir arkadaşım kapılarla çoklayabilirsin dedi ama nasıl yapacağımı bulamadım ?
     Bu arada ledlerin tam power led olduğunu sanmıyorum hocam onlar power led falan demişti ama benim gördüğüm power ledlere benzemiyor daha önce led projeleri yapmış sektör çalışmış bir arkadaşa da sordum o da değildir dedi , ölçü aletim bir arkadaşa vermiştim getirdiğinde ilk işim ölçmek olucak , daha önce neden akıl edemedim anlıyamadım :)