smps power supply ayarlanabilir 0-30 volt 5 amper bobin sarımı?

Başlatan serkan_48, 20 Aralık 2013, 15:44:20

serkan_48

Değerli arkadaşlar merhabalar,

Uzun bi araştırmadan sonra aşağıdaki devrelerden birini yapmayı planlıyorum. Transistörlü devreler smps modifikasyonlarını düşündüm ama en sonunda yapabilirsem aşağıdaki devrelerden birini hazırlayıp amatör çalışmalarımda birini kullanmak istiyorum.

Aklıma takılan soru şu bunlarda kullanılan bobinleri nasıl ve neyin üzerine saracağım. karkas yada nüve neye benziyor çap ve spir ne olacak anlayamadım. devrelerdeki bobinlerde birinde 20x10x7 5 turn diyor. bu dairesel nüvemidir 5 tur çap ne olabilir. ? diğerinde 20x10x7.5  50-60 0.8 yazıyor. 20 - 10 - 7.5 halka nüveye 0.8 lik telden 50 yada 60 turmu sarılacak? Pc power supplysindeki nüve bobinleri tekrar sararak filan kullanabilirmiyim?  Anlayamadım. yorumlarınızı alabilirmiyim?

Resimlerdeki devrelerden 2. alttaki devreyi yapmayı düşünüyorum. Bobin olayını çözebilirsem eğer.

Saygılarımla ben Serkan www.iklimlendirmesogutma.com

polleme

Her iki nüve de toroid (yuvarlak) nüve. O rakamlar dış çap, iç çap ve kalınlığı ifade ediyor.

mesaj birleştirme:: 20 Aralık 2013, 17:06:46

Şemalarda bobinlerin değerini vermemiş. Nüve malzeme bilgisi de yok. Nüvelerin belli bir sarımdaki endüktansları, onların AL değerleri ile belirlendiğinden herhangi bir nüve ile o sarımlar yapıldığında devrede çalışmayabilir. Şemaların bulunduğu bir link veya bağlantılı döküman var mı? Oradan anlamaya çalışabiliriz. Bobinin değeri belli olursa işler daha kolay ve kesin olur.