tristör punta trafosu

Başlatan frederic, 20 Aralık 2013, 17:36:46

frederic

Hocam bahsettiğiniz hatalar yüzündenmi risk altında bu devre? Yani sürücü devre zayıf kalıp gate akımını karşılamadığındamı olan olur?

Ben şimdi dediklerinizi tatbik edeceğim, gate koluna seri olarakda 10R lik bir direnç bağlayacağım. BD139 yerine bir tavsiyeniz varmıdır acaba?

z

Yok sen çift sekonderli bir transformatör saracaksın.

Mevcut şemanda Gate katod yoluna bir bak. Doğrudan yük akımı üzerinde.

Eğer 100A akım çeken yükün varsa tristör tetiklenmese bile bu akım tirstörün gateden girer katoddan çıkar. Ortada tristör ve trafo namına bir şey kalmaz.

BD tipi transistör yerine MOS kullanabilirsin.

Hatta SMPS çiplerini sürücü+OSC gibi de kullanabilirsin. SG352x de olabilir. Bu çip doğrudan iyi sarılmış trafoyu sürebilir.

Çip hem dörtgen tetikleme palsleri üretir. Hem trafoyu sürer. Sana sadece çipi on-off etmek kalır.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

frederic

Hocam çift sekonderli trafo ile her tristöre ayrı sekonder bağlantısı yapacak şekildemi kurmalıyım yani devreyi? Yada iki pulse trafosu kullanarakmı? Bu konuda rehber dökümanda bulamadım hocam o yüzden uğraştırıyorum sizi böyle. Sizde karalanmış bir çizim yokmudur acaba veya kaynak gösterebileceğiniz bir link?

z

Tristörlerin anod katodları birbirine ters paralel bağladın. Geriye gateler kaldı. Her tristörün gate katodu trafoda kendi sekonderine bağlanacak.
Sekonderler birbirilerinden tamamen izole olacak.

Sen primerden palsleri verdinmi her iki tristör de iletime geçmeye çalışacak fakat doğru polaritedeki anod voltajına sahip olan tetiklenecek.

Eğer istiyorsan iki ayrı trafo da kullanabilirsin. Tek nüvede 2 ayrı sekonder kullanırsan dezavantajın iki kat güç uygulayacaksın çünkü her iki tristör de primere yük bindirecek.
İki trafo yaparsan dezavantajın buna iki ayrı sürücü yapacaksın daha çok yer kaplayacak.

Şema çizmeye üşeniyorum. İnternette bakayım bulamazsam çizerim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ylmz

Al sana kendi şemam puls trafolarınıda aslan trafodan alabılırsın 1/2 de onlar anlarlar

Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups

frederic

Hocam çok teşekkür ederim yardımseverliğin için, çok faydalı oldu bu şema. Bilgi paylaştıkça evrenselleşiyor, hayırlı çalışmalar dilerim.

ylmz

eywlh problem değil aynen katılıyorum+ program istersen onuda atarım problem olmaz

frederic

Hocam programı halledebilirim diye düşünüyorum şu an, takılırsam eğer tekrar rahatsız ederim sizi. Benim takıldığım konu şu pulse trafosu ve çevresindeki pasif elemanlardı onuda çözmüş olduk burada. Siz punta kontrolümü yaptınız hocam bu kartla yoksa genel kullanım içinmi kullanıyorsunuz işlerinizde?

ylmz

evet punda kontrolü yaptım basit bir iş diyebilirim puls trafosu için endişe etme genel itibari ile bu şekilde çiftli kullanılıyor (her tristör için 1 adet kullananlarda var) piyasada puls trafolarını darlington transistör (bdx53 ,bdx54) gibi transistörle tetikle oldukça sağlıklı calışıyor.
sürme frekansına gelecek olursak 15 khz işini görür ne çok düşük frekans kullan ne fazla 15 khz iyidir.

frederic

Tamam hocam malzemeleri temin edip başlıyorum denemelere.

ylmz

ferdi carrefour

Alıntı yapılan: z - 20 Aralık 2013, 18:14:22
İşin içinde transformatör olduğu için tek tristör kullanamazsın.

Belbaşı bağlantı denen bu yapıda her iki tristörüde aynı açılarda ateşlemelisin.

Örneğin T1 i 5ms de tetikliyorsan T2 yi 15ms de teiklemelisin. Aksi takdirde transformatör adım adım doyuma gider.

94220034 bir konu hakkında yardımınıza  ihtiyacım var , ilgilenirseniz sevinirim ?