ileri geri kumanda devresi

Başlatan galimsin, 21 Aralık 2013, 10:52:30

galimsin

bende 3 faz linear induction motor var. rotor ileri geri hareketini sağlamak için bir kontaktör,termik ve sigortalardan oluşan bi devre lazım. yani rotor en sağa gidinci göz tarafından algılanıp sola doğru hareket etmeli. sola gidincede sağa. yardımcı olursanız sevinirim.

Andromeda

" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

pisayisi

Daha açıklayıcı olması açısından 3 faz ile beslenen asenkron indüksiyon motorun yönünü değştirmek için sıralı iki fazların motor bağlantısı birbiri ile değiştirilir.

[IMG]http://imageshack.us/a/img841/8405/r7o3.png[/img]
Murat

galimsin

peki 3 faz doğrusal motor ve ileri geri kumanda devresinin arasına starter eklemek lazım mı aşırı başlangıç akımına karşı

Salih

Alıntı yapılan: galimsin - 22 Aralık 2013, 21:52:09
peki 3 faz doğrusal motor ve ileri geri kumanda devresinin arasına starter eklemek lazım mı aşırı başlangıç akımına karşı

İç tesisat yönetmeliğine göre 5,5 Kw'ta kadar 3 fazlı asenkron motorlara direk yol verilebilir.
5,5 Kw'dan daha büyük motorlar için mutlaka bir yol verme metodu kullanılmalıdır.
Yaygın olan yöntem yıldız-üçgen yol verme yöntemidir.
Son zamanlarda soft starter cihazları da yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

galimsin

yani yönetmelik öyle istediği için mi yoksa motor zarar görmesin diye mi starter kullanıyoruz. benim motor 1kw lık. normal akımı 2,5 A. ve sargısı 1mm2lik  bakır iletkenden yaptım. ilk başlangıçtaki aşırı akım motora zarar verir mi

Salih

Hem teknik, hem de yasal yönden zorunluluk olduğunu belirtmek için yazdım.
1 Kw motoru direk çalıştırabilirsin.