Micro Code Stdio Ayarları???

Başlatan lovely_man, 12 Şubat 2005, 12:17:02

lovely_man

Arkadaşlar ben micro code stdio'yu kurdum.YAnlız programı derlediğim zaman yanlızca bas uzantılı dosyaı oluşturuyor.HEX dosyası oluşmuyor.Bunun nedeni nedir sizce???Bir ayarlama sorunumu yaşıyorum.

ete

Sanırım MCS de yapman gereken ayarlamaları yapmadın. Aşağıdakileri yapmanı öneriyorum;

- MCS yi çalıştır.
- View Menüsünden Pic Basic Options alt menüsünü aç
- Açılan yeni ekranda üstte 1. sırada Compiler olacak ve seçili olarak gelecek. Orta kısımda ise find Automatically ve yanında ise find manually butonlarını göreceksin. Automatically butonuna bas bakalım.
Tabiiki bu butona basmadan evvel, PicBasic Pro'yu C klasörüne bir yere kurmuş olman gerekir. Enson versiyonu PBP2.45 olarak var piyasada. Şayet elinde yok ise Boardda arattır yerini bul ve indir. Sonra kur ve yukarıda kaldığın yerden devam et.
- Şayet PBP2.45 in yerini kendin göstermek istersen Manually butonuna bas ve yerini göster.
PBP yeri bulununca sürücü ve klasör adı butonun üstüne gelir otomatik olarak.
- Daha sonra yin eyukardaki butonlardan Programmer Butonuna bas.
Bildiğim kadarı ile IC-Prog Kullanıyorsun. Burada IC prog parametreleri girilecek.
-EKrana gelen menüden +Add New Programmer butonuna bas
- Yine ekrana gelen menüden Create a Custom Program Entry seçeneğini işaretle.
- Display Name kutusu çıkacak, buraya ICPROG yaz. ve enter'e bas.
- Programmer Filename kutusu çıkacak, buraya ICPROG.EXE yaz
- Daha sonra ekrana gelen menüden Find automatically (otomatik buldur) veya find manually (manuel buldur) seçeneklerinden birine bas ve ICprog.EXE nin bulunduğu yeri göster.
-Daha sonra ekrana gelen Parameters kutusuna şunları kopyala;
         -l$hex-filename$
kopyanın yukarıdaki ile aynı olması gerekir özellikle baştaki tire komuta dahildir. Büyük harfler çalışmaz.
En sonunda finished butonuna bas ve işi bitir.
Şimdi artık programını derleyebilirsin.
Birde Editor Optionslarda, istersen BAS dosyalarının yerini MCS ye gösterebilirsin. Altta Source File Folder yeri var ve bir de Change butonu var. Bu butona bas ve senin bas dosyalarının bulunduğu klasörü buraya göster. Hepsi bu kadar. İstersen programa ait Header ve komut renklerini de burada değiştirebiliyorsun.

Kolay Gelsin
ETE
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

victor

pek fazla bilgim yok ama
aşağı kısımda varsa hataları gösteriyor
acaba hiç hata veriyor mu ?
programda hata varsa
derlemiyor.(kafayı bozuyordum)
çünkü daha önce yazdığım program doğruydu
( tabiiki bana göre)
ama programa göre hatalıydı
herşey gayet net ve doğru gibi gözüktüğünde bile
bazen hata çıkıyor yazılanlarda

lovely_man

Hatayı çözdüm arkadaşlar.C:\ de pbp açıp buraya pbp2.45 açmam gerekiyormuş.Çok teşekkür ederim arkadaşlar.

cozturk

pbpye yeni eklenen picleri MCS de  seçemiyorsanız:

mcs klasöründe pic.ini var. onu notepad ile açınız, istediğiniz pici ekleyiniz. Hatta şebelek diye olmayan bir şey bile ekleyebilirsiniz..