başla ve dur değerleri

Başlatan Emre MERMİ, 25 Aralık 2013, 23:48:33

Emre MERMİ

arkadaşlar nem sensörü, nem değerini denetleyiciye gönderdikten sonra mesela nem %80 üzerinde ise denetleyici çıkış verecek fanlar çalışcak ve %75 in altına düşünce duracak. bu döngüyü yapacak if şartını tam olarak  bulamadım bu konuda yardım edebilirmisiniz ?

selimkoc

Öncelikle mikrokontroler nedir nasıl çalışır?

Hangi programlama dilleri vardır? Programlama mantığı konularında bilgi sahibi olmadan bu soru cevaplanamaz.

Gökhan BEKEN

Ortaokulda hocalar soru sorup, bizi tahtaya kaldırdığında
Biz soruya bodozlama daldığımızda, "önce verilenleri yazmamızı söylerdi."

Sorular da insaflıydı, ne istediğini sorarken, soruyu çözebilmek için gerekli herşeyi veriyordu.

Şimdi konuya gelecek olursak...
Herşeyi yaptınız if bloğunu mu yapamadınız?
Sizin bilgi seviyenizi bilmeden nasıl cevap verelim.
Şimdiye kadarki yaptıklarınızı vermeden forumdan nasıl bir çözüm bekliyorsunuz?
Hangi derleyicide, hangi mcu, hangi sensör , hangi şema için, yazılım yapıyorsunuz?

Eleştirilere açıksınızdır umarum...

Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

Emre MERMİ

Alıntı yapılan: selimkoc - 31 Aralık 2013, 13:33:04
Öncelikle mikrokontroler nedir nasıl çalışır?

Hangi programlama dilleri vardır? Programlama mantığı konularında bilgi sahibi olmadan bu soru cevaplanamaz.

evet haklısınız çok bir bilgim olmasada bir yıldır mikro denetleyicilerle ilgileniyorum ve basit devreler yapıyorum. sorduğum soru cidden çok basit bir soru onun da farkındayım hatta sorunun cevabı aklıma geldiğinde oturdum güldüm kendime

C programlama dili ile yazıyorum proğramı
ccs c ile derliyorum yaptığım proğramı
pic16f877 kullanıyorum kolay bulunan ve bacak sayısı bol olan bir entegre lazım fiyatı önemli değil

if(x>85)
{...   //denetleyici çıkışı lojik 1 yapacak
}
if(x<70)
{...../// denetleyici çıkışı lojik 0  yapacak
}

istediğim proğram buydu sadece 70 - 85 arası kararsız olur diye bu koşulu kullancağımı sanmıyordum sonra yanlış düşündüğümü anladım teşekkürler

Emre MERMİ

Alıntı yapılan: meftun - 31 Aralık 2013, 15:44:57
Ortaokulda hocalar soru sorup, bizi tahtaya kaldırdığında
Biz soruya bodozlama daldığımızda, "önce verilenleri yazmamızı söylerdi."

Sorular da insaflıydı, ne istediğini sorarken, soruyu çözebilmek için gerekli herşeyi veriyordu.

Şimdi konuya gelecek olursak...
Herşeyi yaptınız if bloğunu mu yapamadınız?
Sizin bilgi seviyenizi bilmeden nasıl cevap verelim.
Şimdiye kadarki yaptıklarınızı vermeden forumdan nasıl bir çözüm bekliyorsunuz?
Hangi derleyicide, hangi mcu, hangi sensör , hangi şema için, yazılım yapıyorsunuz?

Eleştirilere açıksınızdır umarum...

eleştirilere açığım hocam teşekkürler. soru sorma mantığımın yanlış olduğunu anladım çünkü basit bir konuda savsaklayınca sadece direk sorunun cevabını aradım.
programım sht11 nem sensörüyle ortamın nemini okuyarak nemin belli değer arasında kalmasını sağmak. Bunun için de nem %85 i aştığında röle çıkış verecek fanlar çalşcak nem %70 in altına düşene kadar.
programın tamamını yazdım sadece burda takılı kaldım. Cidden cevap aklıma geldiğinde güldüm kendime
denetleyicim pic 16f877
selimkoc hocama verdiğim cevaptada zaten proğramda yazdığım basit koşulu yazdım.
bundan sonra  sorunum hakkında daha fazla bilgi vermeye dikkat edicem
eleştirileriniz için tekrar teşekkürler.