Nano Quadrokopter

Başlatan LukeSkywalker, 29 Aralık 2013, 18:27:47

muhittin_kaplan

Fikirler Güzel, Ama Şunu Sorabilir miyim Kaç Kişi Uçan Bir Nesne İle İlgili bir şeyler Okudu yada bir şeyler yaptı ?

Ramiz

Alıntı yapılan: mistek - 29 Aralık 2013, 20:59:13
Bu tür projelerle ilgilenenler 20km uzağa götürelimde resim çekip geri getirelim diye uğraşmıyor onun dalı farklı.

Bu forumda yazılım geliştirilir pcb tasarlanır ürün test edilir uçuyorsa proje başarılıdır. Gerisi tamamiyle maliyete dayanıyor.

İşte sorunda o ya, bu tür projeler ile ilgilenenler kendilerini tatmin ediyorlar. Amaçları yok.. Uçsun tamam. Fakat bunu herkes yapıyor. Ben aklıma ilk gelen fikir i ortaya attım ve bence bu işi quad lar yapabilir. Geleceğin quadları böyle işler başarabilmeli..
Electrical & Electronics Engineering -> Step one

picusta

Quadcopterler'le 2004 senesinde ugrastim. O zamanlar bu kadar çok yayilmamisti, lakin üniversiteler quadlarin kontrol algoritmalari konusunda iyice yol almislardi bile.
Artik nanoquad'lari neredeyse her oyuncakcida / markette var.
Sehir içi teslimatlarda pizzacilar, Amazon gibi kuruluslar kullanmak istiyor.
Bu konuda yasal düzenlemelerin olacagi kesin.
Bugunun sartlarindaki teknik engel ise arkadasin dedigi gibi verim ve menzil.
Sonuçta helikopterle ayni prensip, durdugu yerde havada kalacagi için enerji sarf ediyor.

Bu sorunlari asmak için hybrid bir tasarim sart, örnegin tiltrotor: Osprey V22.

Ya da ne bileyim, sisirilip indirilen helium kesif balonu yapalim, kullanmazken gazi tüpün içine kompresörle basalim, havada iken balona bosaltalim.
Open source quad bol, sensör seçenegi de öyle. Var olan bu birikimi kullanarak bir sonraki asamaya öncülük edelim.

muhittin_kaplan

mistek

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 29 Aralık 2013, 21:49:15
Kontrol hataya gore yapilir, her motora hatanin yonune göre oranyili şekilde güç verilir. Ayni guc  değerinin her motora uygulanmayacagi zaten aşikar.

Hatayı düzeltmek için daha iyi bir yöntem üzerine çalışalım diyorum. Uçacak olan her ne ise hepsi bu kontrolcüye bağlı çünkü.

------
Zaman mekan Para gibi unsurlar aşılırsa forum adına güzel bir çalışma olabilir.

boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

swearer

yazın bende bayağı üstüne düşmüştüm bu konunun ama çok detaylı bir çalışma gerektiriyor.

http://www.ecalc.ch/indexcalc.htm

bu sitede gerekli hesaplamaları yapmak için bir hesap sistemi var. Helikopter yada Multikopter için seçtiğiniz pile, pervane tipine, pervane boyuna, motora göre çekilen akım, uçuş süresi gibi verileri elde edebiliyorsunuz.

picusta

Bahsettigim yasama ABD 'de dün çikmis:

http://online.wsj.com/news/articles/SB10001424052702304591604579290412510481766
Alıntı YapThe Federal Aviation Administration announced Monday that six states will host test sites for drones, a major step toward allowing the commercial use of drones in U.S. skies.

The six states chosen by the FAA are Alaska, Nevada, New York, North Dakota, Texas and Virginia, the Associated Press reports.

"These test sites will give us valuable information about how best to ensure the safe introduction of this advanced technology into our nation's skies," said Transportation Secretary Anthony Foxx in a statement.

The FAA does not currently allow the commercial use of drones, though they are in use by the military, law enforcement and for university research. Businesses, farmers and others have been clamoring for new drone regulations from the FAA, which officials say could come as early as the end of 2015.

DreamSoLdier

bunlar nerede satılıyor

serpence

son dönemlerde en çok ilgimi çeken konu diyebilirim...ne de olsa ;"İstikbal göklerdedir. Göklerini koruyamayan uluslar, yarınlarından asla emin olamazlar"  değil mi?? Quadrotorlar  manevra kabiliyeti bakımından eşsiz bir güzelliğe sahip, yerel kullanıma oldukça müsait hava araçları..Bu anlamda bu cihazın geliştirilmesi oldukça yerinde bir girişim olacaktır. Gelecek vaad eden bir cihaz diyebilirim,tasarımı çok eskilere dayansa da henüz yeterince ilerleme sağlanamamış olması da ayrı bir hikaye..Girişimlere açığım,sizinleyim dostlarım, sevgiler...
E.T.Ö

captainmrg

bu ürünün saşi ve elektronik kartını alibaba express te 15 dolar gibi bir fiyata görmüştüm yapacak olan varsa bi arasın.