Ne tür bir transistör veya devre

Başlatan kriptolojix, 31 Aralık 2013, 02:12:07

kriptolojix

Arkadaşlar Merhaba ,
Aşağıdaki devreden girişi 9V olan bir adaptör ve 1A lik sigortayı geçtiginde servo motora giden bir devre var ve devamında bir regüle devresinin çıkışı var.Ben buradan 5V almak istiyorum , pic'i ve diğer elemanları beslemek için..
Şimdi sorum şu ; nasıl bir transistör kullanmalıyım ki (veya nasıl bir sistem)  , Beyz ucunu pic e bağlayıp çıkış verdiğimde  adaptör devreye girebilsin..
Bu arada 500mA'den önce (Emiter çıkışından sonra) bir pil var.Asıl amacım pili devreye sokup , adaptörü devreden çıkartmak yada tam tersi ve bunu pic kontrollü yapmaktır..

Pil içinde aynı transistörlü devreyi düşünmekteyim..Olabilir mi acaba ?

tekosis

hocam bence bunun yerine lm2575 serisinin 5 numaralı bacağında on/off pini var. bu ucu pic ile kontrol ederek hem temiz bir regüle hem de kolay bir kontrol sağlayabilirsiniz.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

gevv

78R05  işinizi görür

78XX serisinin on/off pinli  versiyonu  piyasada  bulunuyor

qeek

Hocam orada transistörü devreye sokabilmek için beyz ucuna emiter ucundan istediğiniz gerilimin 0.7 volt fazlasını vermeniz gerekiyor. Yani 5 volt ile sürerseniz transsistörün emiterinden 4.3 volt civarı birşey alırsınız benim bildiğim. Genelde böyle devrelerde pnp transistör kullanılıyor sıfıra çekme yöntemi ile yapılıyor.