Kondasatör gerilim hesabı

Başlatan Mnemonic, 02 Ocak 2014, 14:52:00

Mnemonic

Arkadaşlar merhaba;
bir şey danışmak istiyorum. Özel bir sebebden dolayı bir smpsi 3 faz sistemde notr faz yerine faz faz beslemek istiyorum
dolayısı ile 220V gerilim yerine 380V AC gerilim üzerinden hesaplama yapıyorum. 380V gerilimi DC dönüşüm yaptığım zaman 380/0,707 hesabından 535V DC çıkıyor.
bu gerilimi regüle edebilmek için 600V kondansatör bulamadım. ben bu hat üzerine bir kondansatör yerine birbirine seri 300Vluk 2 kondansatörü tek konsansatörmüş gibi bağlasam gerilim bölümü hesabından 600V konsansatör gibi düşünebilirmiyim ?

polleme

Aynı değerli seri bağlı iki kapasitede toplam kapasite değeri kapasitelerden birinin yarısı iken toplam voltaj kapasiteler üzerinden toplam voltaj olur, bu voltaj da iki kapasite arasında paylaştırılır.

Mnemonic

bilgi için teşekkür ederim
o zaman benim 10uF 600V bir kondansatör yerine seri olarak 20uF 300V iki kondansatör işimi görecektir diye anlıyorum

polleme

Güvenli bölgede kalın ve 2 adet 400V kullanın.

elektronik

her bir kondansatöre  uygun değerde parelel direnç takın ( gerilim bölücü ) yoksa dengesizlik olabilir kondansatörlerden birisine fazla voltaj yüklenip patlayabilir.

TA7R

gerekli kapasitenin 2 mislini , gerekli voltajın yarısı kadar iki kondansatörü , örneğin size 100uf 600 volt lazımsa 2 adet 200 uf 300 volt ( bence 400 volt olsun) seri bağlayın her kondansatörede "elektroniğin" çizdiği gibi birer 150 K  ohms 5w direnç parelel bağlayın.

Mnemonic

hepinize verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim
ancak direnç işi biraz durumu bozdu. malesef tasarlanan kartın o kısmı 2 adet 5watt direnci koyabileceğim kadar geniş değil
kullanmasam sıkıntı olurmu ? yada farklı bir çözüm varmıdır ?

polleme

Bu tür bir deneme hiç yapmadım ama dirençlerin sağladığı güvenlik konusunda arkadaşlar haklılar, zira kapasitelerden biri daha hızlı dolarsa diğeri doluncaya kadar 400V limitini geçebilirler, bu da tehlike yaratabilir. Dirençleri yatay değil de dik koymayı deneyebilirsiniz. Direnç değerleri biraz daha büyürse geçen akım azalacağından daha küçük direnç işinizi görebilir ama hesaplayıp görmek lazım. Örneğin 150K yerine 470K kullanırsanız 5W yerine 2W işinizi çok rahat görebilir.

z

300v kapasitör uçlarına 150K bağlandığında 1w direnç fazlası ile yeterli olacaktır.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Mnemonic

150Kohm direnci paralel hesap yaptığımızda(Xc göz ardı ettim) 580V için 1W gibi bir değer çıkıyor.
bu durumda 2 adet yarım wattlık direnç kullansam biraz sınırda kalıyor ama sıkıntı çıkartırmı? yoksa güvenli bölgedemi kalmam gerekir ?
birde tabi kondansatör Xc değerleri hesaba katmammı lazım ?

polleme

Alıntı yapılan: z - 03 Ocak 2014, 14:03:20
300v kapasitör uçlarına 150K bağlandığında 1w direnç fazlası ile yeterli olacaktır.

Evet doğru, ben 600V'a 150K bağlanacak gibi hesaplamışım. Harcanacak güç 0,6W olduğundan 1W direnç yeter.