K serisi PIC ler neden diğer 18F serisinden daha ucuz?

Başlatan fofo, 03 Ocak 2014, 14:58:30

Ramiz

O boşluklu kısımlar için Z ninde bahsettiği gibi en başından oturup herşeyi opsiyonel olarak düşünmek gerekir.

Örnek çok basit olacak ama mesela android tablet tasarlayacaksınız. Ethernet, bluetoot, wifi, card reader, usbler, ses ve mic girişi, vs herşeyi düşünürsünüz. Şemalarınızı oluşturup, pcb yi çizersiniz. X markanın atıyorum card reader kısımı olmayacaksa o kısım dizilmez. Y markada atıyorum Ethernet yerine wifi olacaksa Eth. kısımı dizilmez gibi.
Electrical & Electronics Engineering -> Step one

yldzelektronik

Saptırılmış konuyu tekrar saptırmış olacağım.Ancak bir soru sormam gerekli.

18f serisinden bir denetleyici kullanmak istiyorum.Ancak benim için çok önemli bir husus olan debug yapabileceğim bir çip olmalı.!

İhtiyaçlarım şu şekilde;

-İşin içinde grafikler olacak.Haliyle hafıza kapasitesi ve ram kapasitesi azıcık yukarılarda olsun istiyorum.
-Dahili osc barındırmalı ve yüksek frekans olursa süper olur.
-Adcsine ihtiyacım olacak.10 bit olması yeterli.Çok fazla kanala gerek yok.
-Spi lazım.Muhtemel i2c de olacak.
-Usb olmalı.Yalnızca pcye bağlayabilmek için gerekli.
-Debug kesinlikle yapabilmeliyim.
-Tabii önemli kıstaslardan birisi de kolay temin ve uygun fiyat.

Ancak debug yapabileceğim bir çip arayışındayım.Eğer bizzat devre üzerinde debug yaptığınız çipler varsa onlardan bahseder misiniz..
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

t2

Adet nedir? Maliyet çok önemli değilse, Düşük adetler ise piyasada bulunan pic18f2550 işinizi görecektir. Yukarıdaki özelliklerin hepsi var gibi. Olmayan özelliği tespit edemedim. Dahili osc illa ki var.  Fakat usb için pic18f2550de kristal osc  gerek.

z

Debug yapmak neden onemli? Eger amacin hata ayiklamak ise geliskin simulatorler de bu is icin kullaniliyor.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

camby

Fazladan 1-2 led yada mevcut haberlesme portlarin biri yeter program gelistitmek yada hata ayiklamak icin. Debug vakit kaybi , simulatore hic gerek yok.

pwm.c

her devreye debug yapamazsınız. özellikle kritik değerde çalışan sistemler hata affetmez.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

LukeSkywalker

Alıntı yapılan: camby - 05 Ocak 2014, 21:19:07
Fazladan 1-2 led yada mevcut haberlesme portlarin biri yeter program gelistitmek yada hata ayiklamak icin. Debug vakit kaybi , simulatore hic gerek yok.
Ben de genelde aynı yöntemleri kullanarak program geliştiriyorum. Uart üzerinden, mcu tarafından işlenen dataları izlemek ve doğruluklarını kontrol etmek eğlenceli...

z

Yok debug vakit kaybi değil.

Cok kritik bir hatayi bulmak icin kodlari adim adim isletmek gerekiyor. Fakat bu hatayi yakalamak icin illaki adimlamayi islemci uzerinde yapmanin anlami yok. Simulatorede de ayni islem yapilabiliyor.

Proteus kullananlar zaten bu olayi yakindan biliyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com