NASA'nın Becerikli Robotu RoboSimian

Başlatan swearer, 14 Ocak 2014, 19:33:30

swearer

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA'nın Jet Propulsion Lab birimi tarafından arama kurtarma işlemleri için hazırlanan robot modeli RoboSimian, hatırlayacağınız üzere kısa süre önce düzenlenen DARPA Robotics Challenge denemeleri kapsamında 14 puan alarak beşinci sıraya yerleşmişti. İşte robotun bu denemeler kapsamında gösterdiği performansı gözler önüne seren yeni bir video yayınlandı.

DARPA Robotics Challenge kapsamında birçok rakibini geride bırakmayı başaran maymunsu robot RoboSimian, temel amacı olan arama kurtarma faaliyetleri için gövdesinde farklı hareketlere uygun hareketli bir eklem yapısı taşıyor ve görüldüğü üzere zorlu arazilerde rahatlıkla hareket edebiliyor, merdivenlere tırmanabiliyor, vanaları açabiliyor ve hatta farklı araçları dahi sürebiliyor.

Hayvanlardan esinlenerek hazırlanan robotların en gelişmişlerinden RoboSimian'ın DARPA Robotics Challenge'da gösterdiği performansı aşağıda yer alan video yardımıyla rahatlıkla görebilirsiniz. 2 milyon dolar ödüllü yarışmanın finali ise 2014 yılının sonunda gerçekleştirilecek.

Alıntı: Donanım Haber

एक होना

maymun ve örümcek karışımı bir dizayn.
kendisine ait bir enerji kaynağı yok.
bizimkilerde robot yapıyorlar  yalnız kaynana programlarına katılıyorlar.

swearer

Bence böyle şeyler yapamamamızın temel nedeni üniversite eğitimi. en basitinden üniversite laboratuvarlarında öğrencilere daha rahat çalışma fırsatı verilmeli ki adam olaya hakim olsun. laboratuvarda çalışmak için neredeyse bölüm başkanından izin almak gerekiyor.

apsis

evet üniversitlerdeki eğitim. Ben sakaryada mekatronik okuyorum burada elektrik elektronik mühendisliği okuyon  bi arkadaşım var ders notlarına bir bakayım dedim adamlar transistör görmeden op-amp lı devreler işlemeya başlamışlar ne kadar saçma birşey, bunun mantığı nedir? sonra gelde öğrenciden birşeyler yapmasını bekle.
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

एक होना

@apsis
çıraklık eğitim kursunda elektronik bölümüne torna tesfiye hocası giriyordu. normaldir :)

OM

Bizim okulda bireysel lab da vardı sadece öğrenciye ait ,ders labı değil  ,çalışmak için izinde gerekmiyordu. inanın transistor daha öncede anlatilsa ki bizde öyleydi labda da bir sürü deney yapıldı ama her grupta bir veya iki kişi olayı anlarken diğerleri bitsede gitsek modunda takılıyordu.  Bu seyleri bu sitede bu ülkede yapacak becerecek bir çok insan var ama sosyal çevre, ailevi mevzular , maddi vb durumlar bu ülkede girisimcilige çok büyük engeller var ogrencidede problem var sistemde de hakeza.

trgtylcnky

"Robot adım atana kadar hesaplama bitmiyor" demişti bir hocamız doğru söylemiş.

trinity

Ar-Ge demek birinin bir ekip kurup onlara 10 sene maaş bağlaması ve her imkanı sunması demektir. Bunu kim yapabilir, elinde nakit fazlası olan şirket ve kuruluşlar. Türkiyede sermaye fazlası olan şirketler zaten sayılı onlarında çoğunluğu finans kuruluşları ve parekendeciler.

muhittin_kaplan

Hep öğretmenler ve sistem suçlu. Hırsızın hiç suçu yok. (Ayakkabı Kutularını Hatırlıyorum Bu Soruyla)
Tembeliz cevap bu.

OM

Öyle kesinlikle tembellik mazeretler ben ondanda bahsettim yukarıda üniversitede öğrenci sanki burada bir şey öğreneceğiz modun da okul bitmeden temel elektroniği, diferansiyel çözmeyi , geçtim içeriği aldığı derslerin adını  unutuyor hatta öğrenciler zaten.