Ölçülen Kapasiteyi Artım Yönünde Katlayarak Göstermek Mümkünmü?

Başlatan picmanya, 15 Ocak 2014, 09:54:41

picmanya

0....5pF. arasında değişim gösteren, çok küçük bir kapasite değişim aralığını, sağlıklı ölçebilmem için arttırmam gerekiyor.
en az 10, hatta 20 kat kadar bir artış yapıp ondan sonra kapasiteyi ölçmeliyim.
şöyleki;
20 kat artış yaptığımız düşünülürse,
gerçek de kapasite 0pF. ise katlama sonucu çıkış 0pF.
gerçek de kapasite 1pF. ise katlama sonucu çıkış 20pF.
gerçek de kapasite 2pF. ise katlama sonucu çıkış 40pF.
gerçek de kapasite 3pF. ise katlama sonucu çıkış 60pF.
gerçek de kapasite 4pF. ise katlama sonucu çıkış 80pF.
gerçek de kapasite 5pF. ise katlama sonucu çıkış 100pF.
olmalı.
ne yapabilirim? tavsiyeniz ne olur?

picmanya

her iki mesajın sonucu, üst de verilen, en soldaki, Positive Capacitance Multiplier devreyi gösteriyor.
devreyi deneyip sonucu burada paylaşayım.

picmanya

soldaki devreyi aynen bord üzerine kurarak denedim.
Cı R1 R2 değerleriylede oynadım.
devre istenileni vermiyor. en azından benim isteğimi karşılamıyor.
benim gerçek de ölçülen düşük bir kapasite değerini, artıran bir devreye ihtiyacım var.
gerçek kapasite ve arttırma sonucundaki kapasite değerlerini kondansatör ölçen ölçü aleti ile ölçüp arttığını görebilmeliyim.

positive capacitance multiplier ne demek? ne yapması beklenir resimdeki devrenin? neye yaradığı bellimidir?

fahri-

0-5p aralığında çalışan C to DC konverter yapıp dc gerilimi yükseltmek daha iyi sonuç verir diye düşünüyorum.

t2

Galiba, positive capacitance multiplier ile kapasiteyi çarpmış oluyoruz. Negatif olan ile bölmüş oluyoruz

10nf --> 100nF
100nf --> 1nF 

gibi

picmanya

t2 gerçek kapasite ölçümü açısından ben öyle bir şey göremedim.

fahri nasıl yapacağız o işi konuyu biraz açarmısın?

z

Alıntı yapılan: t2 - 15 Ocak 2014, 14:56:19
Galiba, positive capacitance multiplier ile kapasiteyi çarpmış oluyoruz. Negatif olan ile bölmüş oluyoruz

10nf --> 100nF
100nf --> 1nF 

gibi

10nf--> - 100nF
100nf --> - 1uF

gibi.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

elektronart

İlla ki sonucu ölçü aleti ile ölçmen gerekiyorsa mesajı es geçebilirsin ama başka şekillerde de okuyabilmek işini görüyorsa
http://www.smartec.nl/pdf/apputi06.pdf
burada anlatıldığına göre o işler için kare dalga kullanılıyor. 4. sayfadaki örnek bana mantıklı ve uygulanabilir geldi. Aynı kare dalgayı biri referans olmak üzere iki ayrı kondansatöre uyguluyorsun. Sonra çıkıştaki voltajı ölçüyorsun. Birisinin tepkisini zaten biliyorsun, diğerinin ona oranına bağlı olarak da kondansatör değerini hesaplıyorsun.
Hesaplamalar ve devre tepkisi konusunda şu sayfayı da inceleyebilirsin.
http://www.electronics-tutorials.ws/rc/rc_3.html
Açık Elektronik

picmanya

sonucu illa sürekli ölçü aleti ile ölçmem gerekmiyor, gerçek uygulama yerinde ölçü aleti bile olmayacak.
ben yukarıdaki devreyi denemek açısından ölçü aletini kullandım ve yalnızca bu devre için ölçü aletinden bahsetmek istedim.
yukarıdaki devre bu tür bir işi yani kapasite değeri yükseltmesi - çarpması yapmıyor. yok böyle bir şey.
bölme kısmını bilmem, ben çarpmadığını deneyip gördüm. denemeyi de ölçü aletimin kapasite ölçüm kısmı ile yaptım.
ölçü aletimde artmayan kapasiteyide devremde kullanamıyorum.
bu tür bir devre bazı kaynaklarda niye verilmiş? hatam nerede onu algılamaya çalıştım.
bu devreyide bıraktım artık.

bir kaç pF. değerinde kapasiteleri ölçmek benim açımdan mümkün olmadı.
sürekli sağlıklı bir ölçüm mümkün olmuyor. parazitik kapasitans işi batırıyor.
zaten çip tipi normal kondansatör ölçmeye de çalışmıyorum.

yardımınız için teşekkürler.

100pF. altında kapasite değerlerini ölçmede kullanılan, bu işe özel, hazır bir çip varmıdır?
çip çıkışı mikro işlemciye girilecek.

z

Opampdan doğruca kapasite metreye mi gittin?

Opamplı devre çıkışı ile ölçü aleti arasına seri kapasitör bağlamayı dene. Mesela 100pf ölçüyorsan ölçü aleti girişine seri 1nF bağla. Bakalım ne olacak?

5..10pf'ı katlamak için LM358 gibi bir şey mi kullandın?

------------------------

Kaçak kapasiteler 1 kaç pf kapasitenin yanında çok büyük kalacağından bu değerlerdeki küçük kapasitörleri ölçmek bir hayli zor iş olmalı.

Bu denli küçük bir kondansatörün kapasitif etkisini gözlemleyebilmek için çok yüksek frekanslı sinyale ihtiyacın var.

Yüksek frekanslarda çalışabilen ve yüksek giriş empedansı olan opamp kullanarak bir şeyler yapılabilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Icarus

10pF'ı böyle katlamak isteseniz ve ölçü aletiniz 1MHz ile test etse. Opamp'ınızın band genişliğinin (gain–bandwidth product) en az 50MHz olması lazım.

OG

0-5pf çok küçük değer.

Ben şöyle bir yol denerdim,
Örneğin 20pf sabit değere sahip bir OSC dizayn ederdim.
Ölçmek istediğim kapasiteyi bu 20pF a paralel girerdim.
Frekans sapmasına göre değer hesaplardım.

20pF değeri örnek bir değer, osc dizaynına göre değiştirilebilir. Çok yükseltilirse ölçülen kapasitenin değişimi çıkışa az yansır, optimum bir değer gibi düşünerek 20pF dedim.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

fahri-

555 li RC osilatör yapacaksın. Ama kullanacağın 555 piyasadakilerden değil de yüksek kaliteli ve yüksek frekanslarda çalışabilenlerden olacak. Osilatörün çıkışını da frekans/voltaj konvertörü ile DC ye çevireceksin. RC devresinde mümkün olduğunca R değerini yüksek tutarsan C değerindeki küçük değişimleri görebilirsin. Ben kapasite değeri 20-60pF olarak böyle bir devreyle uğraşmıştım. Sonuç alınıyor.