Ölçülen Kapasiteyi Artım Yönünde Katlayarak Göstermek Mümkünmü?

Başlatan picmanya, 15 Ocak 2014, 09:54:41

picmanya

emin olun devreyi bir güzel uyguladım.R1 R2 C değerleriyle çok değişik değerlerde testler yaptım. C 330nF ye kadar arttırıldı. yalnızca en küçük değerde test yapılmadı.
opamp için 10MHz. yazıyor. herşeyi yanlış yapmış olmam zor. ben kondansatör artışını ölçü aletimin kondansatör ölçme kısmında göremedim.
seri kapasiteyi şemada verilmediği için de girmedim. devreye sadık kaldım değişiklik yapmadım. devre bana yaramadı. bıraktım artık onu.
devreyi şemadaki gibi kurup, kapasiteyi ölçü aletiyle artmış olarak gözlemleyen var mı?

fahri-
son mesajındaki önerin güzel gözüküyor. böyle bir şeyi banada yapalım hocam.
555 in kalitelisinin tam ismi kodu belli ise ve de satılıyorsa onu alırız. sorun çıkmaz galiba.
dc ye çeviren frekans / voltaj konvertörün adıda bellimidir?
bir de şematik varsa hocam şu devreyi bir yapalım derim.
netice yukarıdaki devreden güzel olur İnşallah.
hocam bizde verdiğiniz gibi bir değerlerle uğraşacağız. ölçümler 100pF. altında olacak.

fahri-

Devreyi kullanacağın çevre şartları nedir? Yüksek ısı olan bir ortamda mı kullanılacak yoksa 25-30 derecelerde mi?

z

Eger devre elemanlarini buradaki gibi sectiysen pf mertebesindeki kapasitorleri katlayamamasi normal.

1M direnclerin her ikisini birden dusurmek gerekir di.

Bir de opampi simetrik besledin degil mi?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Icarus

1. Devreyi kurdum. Yapılabilecek bütün yanlış hareketleri yaptım. (Resimde de gözüküyor decoupling kondansatörü bile yok)
Yinede çalışıyor.  +-4V besleme, TL081 (patates baskı), 10nF (ölçmedim üstünde öyle diyor), 9X Çıkış = 137nF