lm2576 yanarsa

Başlatan Ali_54, 16 Ocak 2014, 14:42:32

Ali_54

lm2576 ile datashetteki standart devreyi kurdum. (Bazı elemanlar eşdeğer sadece) 3.7Voltta 2Ampere yakşatıkça entegre çok ısınıyordu. Sonra çıkıştaki kondansatör patladı. (High Voltage) Suratımı ıskaladı. bunun sebebini araştırırken 2.de ateş gibi oldu zor kurtardım. çıkıştaki dirençler ateş koru oldu, bazıları alev aldı. Sonra anladım ki LM2576 yanmış. Vgiriş = Vçıkış olmuş.

Sorum şu:
datashhette geçen
Thermal Shutdown and Current Limit Protection
'a noldu?

Bu önemli çünkü ben bu veriye dayanarak çıkışa gerilim dayanımı 10V olan kondansatör ve yüksek yükler attım.
1 harf öğretenin 4 gün kölesi olurum.

Erol YILMAZ

pwm.c

benim kullandığın LM2576 entegreside yüksek akımdan dolayı bozulmuştu. özellikle giriş voltajı çok düştüğünde bu durum gerçekleşiyordu.
dahili transistöre sahip bir çok entegre aynı şekilde kolay arıza veriyor. çözüm olarak girişe 3A limitleyici ekledim. bunun epey faydası oldu. istersen sende yap.
yaptığım bağlantı şeması:

0.22 ohm direnci birazdaha büyütürsen daha sağlıklı olur. nede olsa 3A max değer ama bu akımı sürekli kullanmadığımız için o değerde bıraktım.

Birde, çok farklı LM2576 entegreleri denedim. söküp taktığım devre aynı olmasına rağman bazıları farklı çalıştı. buda sahte malzeme olma ihtimelini güçlendiriyor.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

frederic

Besleme devrelerıne çogu zaman sıgorta konulmuyor ve ben bunu anlıyamıyorum, Sıgorta koyun kı bır sorun oldugunda veya buyuk bır kısa devre oldugunda yanmasın tum elemanlar

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

mistek

Bende de bi parti lm2596 var 0.5A çekiyorum ısınıyor bayağı 1 amperden sonra patlayabilir. (Ebayden aldım)

Lm2575 var yine aynı akımı çekiyorum ısınmıyor (Özdisandan aldım)

Kahrolsun patates komponentler.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

fatih6761

1.5 Amper diye aldığım LM317'ler 800miliamperde gümlediler.
Patatese karşı, omuz omuza ! :)

एक होना

Alıntı yapılan: pwm.c - 16 Ocak 2014, 16:45:36
benim kullandığın LM2576 entegreside yüksek akımdan dolayı bozulmuştu. özellikle giriş voltajı çok düştüğünde bu durum gerçekleşiyordu.
dahili transistöre sahip bir çok entegre aynı şekilde kolay arıza veriyor. çözüm olarak girişe 3A limitleyici ekledim. bunun epey faydası oldu. istersen sende yap.
yaptığım bağlantı şeması:

0.22 ohm direnci birazdaha büyütürsen daha sağlıklı olur. nede olsa 3A max değer ama bu akımı sürekli kullanmadığımız için o değerde bıraktım.

Birde, çok farklı LM2576 entegreleri denedim. söküp taktığım devre aynı olmasına rağman bazıları farklı çalıştı. buda sahte malzeme olma ihtimelini güçlendiriyor.

hocam yaptığın devre de giriş kaç ampere kadar sınırlama yapıyor.
yada şöyle sorayım bir devre dizayn ediyorum 5 volt 500ma değerlerde çalışacak.
devre teknede kullanılacak. genelde teknelerde 12 yada 24 volt akü mevcut ve amper değerleri yüksek.
yukarıda verdiğiniz devreyi kullanırsam bir sıkıntı olur mu?
sanırım tekne aküleri 60 ampere kadar çıkıyor. her teknede akü adedi ve kullanılacak cihazlar farklı olduğundan dolayı amper değerleri farklı olabiliyor.

Ali_54

ya normalde ne sigortaya ne soğutucuya ihtiyacınız var. (normalde beklenen yani).
Alıntı yapılan: frederic - 16 Ocak 2014, 21:36:34
Besleme devrelerıne çogu zaman sıgorta konulmuyor ve ben bunu anlıyamıyorum, Sıgorta koyun kı bır sorun oldugunda veya buyuk bır kısa devre oldugunda yanmasın tum elemanlar
işte datashhete güvendik. Pekala Patatese omuz omuza olmak için orjinalleri nereden alabiliriz. Bizi yönlendirin. Ve patetesleri nereden aldığınızıda ifşa edin ki bi güzel karalayalım uyanık ithalatçıları.

Mesela benim başıma gelen olaydan sorumlu 2576 ları direnc.net ten almıştım
1 harf öğretenin 4 gün kölesi olurum.

frederic

Bu sıra bırde dolar aldı basını gıttı, halıyle daha fazla sahte malzeme ıle karsılasacak gıbıyız

tekosis

şu an direnç.net ten aldığım malzemelerle bir cihaz yapıyorum bakalım ne olacak.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

pwm.c

Alıntı yapılan: BRL - 16 Ocak 2014, 22:29:45

hocam yaptığın devre de giriş kaç ampere kadar sınırlama yapıyor.
yada şöyle sorayım bir devre dizayn ediyorum 5 volt 500ma değerlerde çalışacak.
devre teknede kullanılacak. genelde teknelerde 12 yada 24 volt akü mevcut ve amper değerleri yüksek.
yukarıda verdiğiniz devreyi kullanırsam bir sıkıntı olur mu?
sanırım tekne aküleri 60 ampere kadar çıkıyor. her teknede akü adedi ve kullanılacak cihazlar farklı olduğundan dolayı amper değerleri farklı olabiliyor.
Benim yaptığım ekleme sadece giriş akımını ani yüklerde sınırlıyor çıkış değerini çok fazla etkilemez. yani bir nevi koruyucu sigorta gibi. 0.22 ohm direnç ile akımı yaklaşık 3A civarında sınırlarsın.
akü amperenin çok fazla önemi yok. giriş gerilimi nekadar yüksek olursa ısınma okadar azalır ancak bu gerilimi 35v üzerine çıkarmamaya çalış. istersen LM2576HV serilerini yüksek voltajlarda kullanabiliyorsun.

Alıntı yapılan: Ali_54 - 17 Ocak 2014, 00:20:17
Pekala Patatese omuz omuza olmak için orjinalleri nereden alabiliriz. Bizi yönlendirin. Ve patetesleri nereden aldığınızıda ifşa edin ki bi güzel karalayalım uyanık ithalatçıları.

Mesela benim başıma gelen olaydan sorumlu 2576 ları direnc.net ten almıştım
Elimdeki farklı çalışan LM2576 entegrelerini aynı satıcıdan almıştım. bunları çalıştırmadan ayırt etmek imkansız. ayrıca, "patates" diyince sadece çakma malzeme anlamayın. defolu ürünlerde bu sınıfa giriyor.

एक होना

@pwm.c
hocam bilgi için teşekkürler.
LM2576HV  sağlam sorunsuz ve smd olarak nereden bulabilirim.

pwm.c

Alıntı yapılan: BRL - 17 Ocak 2014, 09:21:07
@pwm.c
hocam bilgi için teşekkürler.
LM2576HV  sağlam sorunsuz ve smd olarak nereden bulabilirim.
ben geçen gün biyerden spariş verdim ve yakın zamanda elime ulaşır. testleri yaptığımda sonucu sana söylerim ancak benim aldıklarım SMD değil fakat dönüştürmek zor olmasa gerek. aralarında vida değilinden başka önemli bir fark yok ki.

एक होना

sorun değil bir şekilde montaj yapılır. olmadı devrede değişiklik yaparım.
sonuç olumlu olursa haberdar ederseniz sevinirim hocam.
kolay gelsin