IR LED Aydınlatma trafosuz besleme

Başlatan Erhan YILMAZ, 16 Ocak 2014, 22:14:18

Erhan YILMAZ

IR Ledler ile aydınlatma devresi yapmam gerek. Piyasada bulunan standart ledlerle yapmayı düşünüyorum. Aydınlatma amaçlı kullandığınız IR led önerebilir misiniz? Temini kolay, ucuz kaliteli digikey veya farnell kodu varsa daha iyi olur.

Devrede kasa yapısından dolayı 32 belki 40 led kullanacağım. Sekizer onar bağlayıp 12-18v neyse vereyim diyorum. Tecrübesi olan arkadaşlar paylaşabilir mi? Kaçlı bağlamak iyidir. Bu mevzuları anlatan bir uygulama notu v.s. var mı?

Bir sorunda güç kaynağı mevzusu. Elimde vardı Ir led denedim 25-30 ma çekiyor. Bu durum da 12-18v arası 150-200 ma lik bir kaynak lazım olcak. Aşağıda microchipin uygulama notunu buldum. 20-30 ma için hesaplar yapmış sorun yok gibi duruyor. Bana gereken akım ve gerilim değerlerini denklemlerde yerine koyup bir hesaplayacağım. Abartı değerler çıkmazsa nottaki devreyi denemeyi düşünüyorum. Trafosuz 12-18v 150-200 ma güç kaynağı yapmak mantıklı mıdır? Asıl merak ettiğim kullanılan kapasitenin gücünü nerden bilcem? Direnç neyse 5-10 wattda olsa bulunur takılır. Ama notta kapasitörün gücü hakkında bir şey göremedim X2 sınıf olsun demiş sadece. Trafosuz güç kaynakları ile uğraşan arkadaşlar bilgilerini paylaşırsa sevinirim. En fazla ne kadar güç çekmek makuldür? Aydınlatma devresi olduğu için geceleri yani günde 12 saat çalışacak sonuçta. Bu şartlar altında çalışacak trafosuz güç kaynağı ne kadar sağlıklı olur? Açma kapamasını da bir ldr bi mosfet ile yapayım diyorum. Başka öneri varsa ona da açığım. Yada hiç uğraşmayıp smps veya trafolu kaynak mı kullanayım? Ne yapayım?

http://ww1.microchip.com/downloads/en/AppNotes/00954A.pdf

fatih6761

Hocam bu ucuz şarj cihazlarında bulunan tarzda küçük boyutlu bir smps de yapabilirsiniz. Trafosuz ile neredeyse aynı boyuta gelir. Hem daha garanti olur.

Erhan YILMAZ

Alıntı yapılan: fatih6761 - 16 Ocak 2014, 22:18:50
Hocam bu ucuz şarj cihazlarında bulunan tarzda küçük boyutlu bir smps de yapabilirsiniz. Trafosuz ile neredeyse aynı boyuta gelir. Hem daha garanti olur.

Fiyatı aynı olmaz ama hocam.

OG

20-30mA için kapasitenin gücü önemli değil. Kaybolan güç yok gibi kabul edebilirsin.

Ledleri 220V dan beslersen 2 husus çok önemli olur,

-kaçak yapma durumuna karşı çok iyi korumak gerek.
-Yatlarda veya sahil kesimine yakın yerlerde, havadaki nemin tuzundan olsa gerek, yaklaşık 6 ay sonra hatlar üzerinde ciddi korozyonlar yaşarsın. Hatlardaki yüksek voltajdan dolayı korozyon hızla birikir, bir süre sonra sızıntılar yapar, yangın bile çıkarabilir. Buna engel olmak gerekir.

Bu 2 konu tecrübeyle sabittir.

Bu sebeplerden dolayı, küçük bir power supply kullanman seni can ve mal kaybı gibi  çok önemli müşkiliyetten kurtarır.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Erhan YILMAZ

Sağolun hocam not ettim bunları. Hocam aslında kamera muhafazası içine konacak bu devre su geçirmez tahminimce birde içinde taş direnç ile yapılmış ısıtıcı fan kontrolü v.s. var. Bunlar yeterli olmaz mı? Korozyon v.s. güç kaynağı devresi içinde geçerli değil mi?

OG

İçindeki güç kaynağı için de gecerli ancak,
Birincisi o cihazı hazır alıp kullandığın için sorumluluk aslen sende olmuyor
İkincisi güç kaynağının kısıtlı bir alanında yüksek voltaj dolaşıyor. Kaliteli mal ise, o bölgeye gereken izolasyon kimyasalları kullanmışlardır.

Led de ise, yapı spot tarzı olduğu için ledler arası uzanıp giden yollar hava ile temas alanını genişletiyor.

Erhan YILMAZ

Anladım hocam. Peki trafosuzda da zenerden sonra 12-18V olacak zaten 220 dolaşan yeri kısa tutsak aynı güvenliği elde edemez miyiz? Birde muhafaza içinde zaten böyle bir yapı(trafosuz kondastörlü) var fanı besliyor. Onun içinde aynı durum geçerli o zaman. İşin bu tarafını düşünmediydim.

RaMu

Bir tane eczane tabelası açtım yakın zamanda,
içinde 80e yakın ledi seri bağlayıp direk transistör-mosfet tarzı birşeyle direk 220 V ile sürmüşlerdi,
birde m.d. kontrol kısmı vardı,
ledler için akım sınırlamasını standart kondansatör sistemi ile halletmişlerdi,
bu şekilde bazı sıra ledler geçebiliyor,
bahsedilen kaçak ihtimali hususunda gerçekten özen göstermek lazım
cihazdan dışarıya mümkünse hiç kablo çıkmazsa iyi olur,
korozyonu düşünmemiştim ama evet aslında buda problem olur bencede.

Burada kondansatör değeri için hesap var
http://www.derinelektronik.com/led_devreleri/leddevre/220v_ile_led_calistirmak.html

Ayrıca daha detaylı örnekler için buradaki LEDs on 240v kısmına bakabilirsin
http://www.talkingelectronics.com/projects/30%20LED%20Projects/30%20LED%20Projects.html#69
Ben trafosuz tasarımı uygun bulmuyorum,
tehlikeli ve sağlıksız.

Fan devresi nasıl foto varsa bakalım durumuna
fakat evet trafosuz sistemde herhalükarda tehlike mevcut,
nötr gözüken kısımdada canlı elektrik var.

Birde çin malı 3-5 ledli gece lambalarında,
yine çin malı eskiden vardı sarzlı küçük üzerinden erkek fiş kısmı çıkan el fenerinde,
birde saç kurutma makinasında rezistans kısmından alınan (gerilim bölücü gibi) gerilimle fanı çalıştırma
vb. şekilde trafosuz güç kaynağı kullanımı gördüm.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

OG

Alıntı YapPeki trafosuzda da zenerden sonra 12-18V olacak zaten 220 dolaşan yeri kısa tutsak aynı güvenliği elde edemez miyiz?

Mesele lede giden gerilimin yüksek olması değil. Led başına uygun gerilim düşüyordur ama led hattının üzerinde bütün yollarda şebeke var. Problem de bu zaten. Şebekeden izole gerek.  Kısa tuttuğun oranda sorun azalır, birde kimyasal ile hava temasını giderirsen daha da azalır ama ısıyı atması zorlaşır.

Tabi  taktir senin.

Erhan YILMAZ

Cevaplar için sağolun. Takdir teşekkür mevzusu değilde hocam öyle yap dediler diye sordum. Bu handikapları aktarayım ona göre ne derlerse yaparım bişeyler. Fotosu yok ama devre basit bi devre hocam 220 volt seri kapasiteden dirençten falan geçip köprü diyottan sonra küçük bir fanı sürüyor. Arada seri termik var ısı artınca çalışıyor. Oda sakıncalı dediğiniz gibi. Konuya çok vakıf değilim sorayım dedim. Bana kalsa bende kullanmam.