STM32F407-MikroC Kitabı Çıktı...

Başlatan LukeSkywalker, 17 Ocak 2014, 18:39:55

omenek

Kitabı birkaç gün önce bende aldım hatta bir tanede arkadaşıma aldım.
Elinize emeğinize sağlık. Bugün altaş yayıncılığın sitesinden uygulama
kodlarını indireyim dedim ama indiremedim. Buradan yayınlayabilirmisiniz.
Selamlar.

LukeSkywalker

Şu anda kodlar yanımda değil.  Yayınevinden rica edelim sayfalarında paylaşmalarını. Kodlar zaten kitapta bulunanlar ile aynı. Neden derleyicide yazmıyorsunuz kendiniz? Kod yazma alışkanlığınız artar böylece..

omenek

Usb kontrol programının Visual Sutudio kodlarını merak etmiştim bunlar kitapta yok.

LukeSkywalker

Evet o kodkari yer kaplamamasi acisindan kitaba koymamistik.

984sami

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 09 Şubat 2014, 21:17:10
Evet o kodkari yer kaplamamasi acisindan kitaba koymamistik.

20 sene önce sayfa sayısını artırmak için hex kodlarını bile bastıran hocalarımız varmış. Günümüzde kağıt daha ucuz olduğu halde sayfa sayısı azaltılmaya çalışılıyor. Neden ?

Vatandaşımız mouse, audio device ve benzeri HID aygıtlar üretmeyecekse ki bu tip ürünler Çinden neredeyse bedavaya geldiği için tasarlamayacaktır ve illaki PC tarafı iletişimi öğrenmesi gerekecektir. Tabiidirki bu içerikte sürücü yazmayı öğretmeniz istenemez ama winusb, libusb veya microchip usb framework içinde bulunan sürücülerden en azından birini kullanarak genel amaçlı usb aygıtıyla nasıl iletişim kurulucağı, en azından .NET altyapısı kullanılarak bir usb aygıtının donanıma takılıp, çıkartıldığı nasıl algılanır konularına yer vermeliydiniz diye düşünüyorum. Tabi bu benim düşüncem ve en azından kitabı satın alan/alacak okuyucularınıza 10-15 sayfalık ek bir e-kitap hazırlayarak bunu sunabilirsiniz. Eminim bu sayede bir sonraki çalışmanız daha fazla kişiye ulaşacak ve tavsiye edilmesine sebep olacaktır.

Neredeyse olmayan Türkçe kaynak ihtiyacını karşılamaya yönelik her çalışmaya takdirlerimi sunarım ve başarılarının devamını dilerim.

LukeSkywalker

Siz tamamen yanlis anlamissiniz soylediklerimi. Usb uygulamalarinin pc programlari kaynak kodlari ile birlikte aciklamali olarak altaskitap.com adresinden ulasilabilir olacak yakinda. Kitaba koymamamizin sebebi gercekten cok yer kaplamasi ve 3,4 sayfalik kodlarin okunmasinin ve anlanmasinin zor olmasidir. E kitaba gerek yok yani, kodlar verilecek belirttigim adresten. Kitaba uyumlu bir deney seti cikacak yakinda. Onun uzerindeki denemeler biter bitmez sayfada yer alacak kodlar.

sefa

İyi günler arkadaşlar. Mikro c kitabındaki  Usart haberleşmede bir sorun yaşadım ;
gelen = UART1_Read();
bu kod kısmında debug'da kalıyo. Alt satıra geçmiyor nitekim. Android Bluetooth ile haberleştirmek istedim ama yine bu kodun üst kısmında istediklerim oluyor fakat altındaki kısımlar olmuyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

selimkoc

Kodların tamamını koyarsanız ve nerede problem olduğunu yazarsanız kitabı yanında olmayan arkadaşlar da yardımcı olabilir. Ben tam olarak demek istediğinizi anlamadım.

sefa

Burda  if((UART1_Data_Ready)) kısmına giriyor işlemmi yapıyor ama gelen = UART1_Read(); kısmında veri gelmiyor.

char  gelen = 0 , i = 0;
void main() {

GPIO_Digital_Output(&GPIOD_ODR, _GPIO_PINMASK_12 | _GPIO_PINMASK_13 |_GPIO_PINMASK_14 |_GPIO_PINMASK_15 );
    UART1_Init_Advanced(9600, _UART_8_BIT_DATA, _UART_NOPARITY, _UART_ONE_STOPBIT, &_GPIO_MODULE_USART1_PD67);

while(1)
    {

if((UART1_Data_Ready))
        {

gelen = UART1_Read();

if(gelen == 1)
           {  
                  GPIOD_ODR=0x00001000;
           Delay_ms(500);
           }
            else
         {
          GPIOD_ODR=0x00000000;
          Delay_ms(500);
          }
           }

}
}

selimkoc

help dosyasında;

if (UART1_Data_Ready())
receive = UART1_Read();

olarak açıklamış siz ise;
if((UART1_Data_Ready))
        {

gelen = UART1_Read();

şeklinde yazmışsınız. burada fonksiyon yazılmamış.

sefa

hocam bu şekilde de denedim ama o zaman fonksiyonun için girmiyo :(

LukeSkywalker

O halde usarttan veri alamıyorsunuz demektir.
http://www.dosya.tc/server26/JHCgZS/uart.rar.html
bunu deneyin bakalım.
Ben "UART1_Data_Ready" satırını "UART1_Data_Ready()" olarak değiştirmeyi unutmuşum. Siz onu düzelterek deneyin.

sefa

Yok hocam bu şekilde de çalışmıyor.

LukeSkywalker

Siz birseyi yanlis yapıyorsunuz. 1 verisini nasil gonderiyorsunuz?

erhanmete

UART1_Data_Ready() fonksiyonu ile ilgili bende sıkıntı yaşadım.

receiver için int. kurup ordan aldım datayı.

dataready fonksiyonunda bir hata var gibi bence.