PIC'te Ses Girişine Göre LED Aydınlatma

Başlatan Rond, 19 Ocak 2014, 06:39:00

Rond

Merhaba arkadaşlar.
Güzel bir proje var, fakat başlamadan önce bilgilerinizden yararlanmak istedim.
Proje, çalan bir şarkının ritmine (metronomuna) ve gürültü yoğunluğuna göre parlaklığı ve rengi değişecek bir şerit LED ile aydınlatma.
Temel amacı mikrofondan ya da (daha çok tercih ettiğim) direk kulaklıktan giriş alarak, gelen sinyali bir PIC üzerinden değerlendirip, şerit LEDlere gerekli PWM sinyallerini üretmek diye düşündüm. Size sormak istediklerim:
- Şarkı oynatılan cihazların kulaklık çıkışından sinyali dijital olarak mı analog olarak mı işlemek gerekiyor?
- Ne kalitede (minimum hangi model) PIC kullanmak gerekiyor?
- Gerekli kuvvetlendirici devrelerin tipolojileri nasıl olmalı?
- Siz başka nasıl tavsiyelerde bulunabilirsiniz.
Şimdiden teşekkürler :)

MC_Skywalker

Herhangi bir ADC giriş (ve PWM çıkış) barındıran PIC ile yapabilirsin.  kulaklık çıkışını PIC ADC girişine girer elde ettiğin değeri PWM çıkışın Duty değeri olarak kullanırsın.

Rond

Kulaklık çıkışını mono ya da stereo olarak bağlamak için farklı yapılar mı var? Tam olarak ne kullanmam gerekiyor işlemciye bağlarken, bir devre gerekli mi?

z

3 tane band geciren filter yaparsin. (Ya da low pass band pass, high pass)

atiyorum;

Birincisi 20Hz 5 Khz
Ikincisi 1 Khz 8 Khz
Ucuncusu 5Khz 20Khz

1. filitrenin o anki cikis seviyesi diger iksinden daha yuksekse kirmizi ledi
2. filitrenin o anki cikis seviyesi diger iksinden daha yuksekse yesil ledi
3. filitrenin o anki cikis seviyesi diger iksinden daha yuksekse mavi ledi

sectirir.

O anki sinyalin genligi ile ledlerin parlakligini belirlersin.

Bu durumda ledlerin o anki rengi o anki  muzigin frekansina, parlakligi ise muzigin o anki siddetine bagli olur.

Bu senaryoyu farkli sekilde de yazabilirsin.

Her durumda gorsel etki farkli olur.

Eger numerik tekniklerle filitre islemi vs yapmayacaksan sirf islemci kullanmis olmak icin islemci kullanamana gerek yok.

Opamplarla yapilabilecek bir proje.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

polleme

Alıntı yapılan: z - 20 Ocak 2014, 00:25:30
3 tane band geciren filter yaparsin. (Ya da low pass band pass, high pass)

atiyorum;

Birincisi 20Hz 5 Khz
Ikincisi 1 Khz 8 Khz
Ucuncusu 5Khz 20Khz

1. filitrenin o anki cikis seviyesi diger iksinden daha yuksekse kirmizi ledi
2. filitrenin o anki cikis seviyesi diger iksinden daha yuksekse yesil ledi
3. filitrenin o anki cikis seviyesi diger iksinden daha yuksekse mavi ledi

sectirir.

O anki sinyalin genligi ile ledlerin parlakligini belirlersin.

Bu durumda ledlerin o anki rengi o anki  muzigin frekansina, parlakligi ise muzigin o anki siddetine bagli olur.

Bu senaryoyu farkli sekilde de yazabilirsin.

Her durumda gorsel etki farkli olur.

Eger numerik tekniklerle filitre islemi vs yapmayacaksan sirf islemci kullanmis olmak icin islemci kullanamana gerek yok.

Opamplarla yapilabilecek bir proje.

Müthiş güzel bir fikir. Frekansa göre renk değiştiren bir sistem. Uygulamaya değer.

Rond

Aslında projenin devamında yapmaya çalıştığım biraz daha "ambient light" gibi. Yani sadece şiddet ve metronoma göre yapmayacağım, içeride bir ekolayzer hazırlayarak mesela şarkı türünü ayırt edip ona göre ışık verecek (jazz çalarsa ufak ufak artıp azalan sönük turuncu gibi). Bu durumda sanırım işlemci kullanmam gerekiyor, sadece filtrelerle yapamam diye düşünüyorum.