Neodyum miknatislari ?

Başlatan gumush, 19 Ocak 2014, 23:47:12

gumush

Bir konuda bilgiye ihtiyacim var ama bir cikis noktasi bulamadim.

-Bir miknatisin bir metal'i cekme kuvveti metalin tipi ile iliskilimidir ?
-20x20x5mm , 20x20x20mm , 20x5x20mm  ( en x boy x derinlik ) bir miknatisin 20mm2 en x boy yuzeyi ile bir yuzeye tutundugunu dusunursek bu yuzeye baglanma kuvveti her durumda aynimi olur ? yuzeymi ? toplam hacim mi etkilidir ?

Bilgiler yada fikirler icin tesekkurler.
Hikmet Gumus  izmir

z

(Yorum)

Bir miknatisin yakinlarina demir icerikli bir nesne yaklastirdigimizda miknatisin magnetik kuvvet cizgileri be nesneye yonelir ve mumkun oluyorsa cismi hareket ettirerek kuvvet cizgilerin yolunu minumum yapmaya calisir.
Iste bu esnada miknatis cismi ceiyor deriz.

Eger cismin yuzey alani miknatisin yuzey alanindan buyuk ise cekme kuvveti cismin hacmiyle alakalimidir?

Miknatisin bir kutbu cismi yakaladi ve yapisti diyelim.

Artik kuvvet cizgileri  cismin 5 bir yanindan cikip miknatisin diger kutbuna gidecektir.

4 yanal yuzeyin alani mevcut kuvvet cizgilerini tasiyacak kapasitede değilse bu kez 5. yuzey de etkili olur.

Bu durumda su yorumu yapabiliriz.

Tenekeye kiyasla daha etli metal parcasi miknatis tarafindan daha kuvvetli cekilir.

Eger ki metal yuksek akida magnetik alani tasiyamiyorsa bu kez hacim kesinlikle onemli hale gelir.

Dedim ya. Yorum bu.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

fthdmrl

geçen sene bir arkadaşım bu mıknastısları kullanarak bir proje yaparken tabiki bende meraktan inceliyim dedim mıknatısları birbirine yakın yerlere koyduğum an birbirlerini öyle bir çektilerki birleştirkleri anda kıvılcımlar uçmuştu tabi tanesi 100 lira olan mıknatıslar kullanılmaz hale geldi:)

polleme

Dikkatli olun, bu tür güçlü mıknatıslar yaralanmalara bile sebebiyet verebilir. Bende de bir miktar var, nitrogliserin gibi taşıyıp muhafaza ediyorum.  :)

X-Fi

Bu miknatisların ömrü ortam sıcaklığına ve çalışma performansına göre değişiyor.

miknatislanma tamamen kaybolmuyor ancak zayıflıyor.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)