El Yapımı Engel Sensörü ??

Başlatan makinahmet, 21 Ocak 2014, 00:38:07

makinahmet

Herkese selamlar.
Ben mini sumo için engel sensörü yapıyorum. Bir devre üzerinde 5 tane sensör devresi yapmak istiyorum. Bunun içinde sensör başına bi adet 555 entegre düşüyor ve dolayısıyla devre büyüyor :( Bende bunun yerine devreyi küçültmek için bir adet 555 kullanıp, bütün verici devrelerindeki ledlere transistör kullanarak aynı anda aynı frekansta sinyal göndererek, farklı alıcı devrelerinden dönüş almayı düşündüm. Devreyi isiste çizip çalıştırmayı başardım ancak gerçekte çalışmadı  ??? (isis çizimi linkte verilmiştir..)
https://www.dropbox.com/s/o3g0czzmlt9m8x6/transist%C3%B6r%20ba%C4%9Flant%C4%B1s%C4%B1.zip
Acaba neden çalışmamış olabilir veya sizin önerebileceğiniz farklı çözümlerde var mı ?
DC, STEP, SERVO MOTOR -> www.sinematronik.com

kimlenbu

Devreni incelemedim ama 555'in çıkışıyla transistörleri nasıl sürdün ? Transistörler doyuma girebiliyor mu ? Kullandığın transistörler 555'in ürettiği frekansta anahtarlama yapabilecek kapasitede mi ?

selimkoc

Blogumda IR engel sensörü var. Orada AND kapısı gibi işlem görüyor. Yani 38Khz ile gönderilen data and işlemine tabi tutuluyor. Belki işine yarar.

makinahmet

Alıntı yapılan: kimlenbu - 21 Ocak 2014, 11:31:07
Devreni incelemedim ama 555'in çıkışıyla transistörleri nasıl sürdün ? Transistörler doyuma girebiliyor mu ? Kullandığın transistörler 555'in ürettiği frekansta anahtarlama yapabilecek kapasitede mi ?

2N2222A kullandım. Transistörü 555in sinyal aldığım bacağına(3.bacak) bağladım. Normal ledle kontrol gerçekleştiriyorum. Transistör doyuma ulaşıyor. Aslında olay infraredde bitiyor. Sonradan farkettim ve infraredin önüne direnç bağladımki gerektiği gibi beslensin. düzeltince çalıştı. Çok teşekkür ederim.

Alıntı yapılan: selimkoc - 21 Ocak 2014, 14:17:56
Blogumda IR engel sensörü var. Orada AND kapısı gibi işlem görüyor. Yani 38Khz ile gönderilen data and işlemine tabi tutuluyor. Belki işine yarar.

Güzel bir anlatım olmuş. Elinize sağlık. Bende TSOP kullanıyorum. Bu alıcı ile ilgili pek fazla bilgi yok internette.Bildiğim kadarı ile Rus yapımı bi alıcı. Çok teşekkürler.
DC, STEP, SERVO MOTOR -> www.sinematronik.com