Gitar yardım

Başlatan z, 25 Ocak 2014, 18:28:10

metaltrrocker

Nota değerinden kastım notanın vuruş süreleri...

Ersin

Orijinal TAB görmüşündür , Metallica ,Slayer yada ne tür dinliyorsan.O tablar da şu şekildedir

Üstekki sırada bir sıkıntı yok , şimdi orayı çıkar sadece tab kalsın , ordan nota değerini çıkarabilirmisin ?
Z nin verdiği tab ta hem nota hem tab karışımı mevcut , böylece yerden kazaniyorlar ama orjinaller verdiğim şekilde ki gibidir.

metaltrrocker

Nota değerlerini bilmeden tabların bir manası yok

Kısmında daha önceden belirttiğim gibi,nota süreleri olmadan tabları okumak işkence gibidir,şarkıyı,besteyi bilmiyorsan.Biliyorsan ne ala,kolay gelsin.Tablarda yazılmaması bu yüzden dezavantaj.Gitar proda niye yazmıyor,çünkü elemanlar porte üzerinde zaten nota sürelerini göstermişler,tab üzerine bir daha yazmaya ne gerek var.

Ersin

Alıntı YapNota değerlerini bilmeden tabların bir manası yok
Ben var demedim zaten , tab ların zaten bir değeri  yok , nota bilmeyenler için yapılmıştır ama sen
Alıntı YapŞarkıyı bilmiyorsam tabların solfej ile veyahut bona ile alakası var.
diyorsun

TAB ların tek başına bir değeri yok zaten sadece klavye üzerindeki yerleri gösterir ve tek başına hiç bir şey ifade etmez.
Solfej de oyle değil daha önce tanımı yukarda yazdım zaten . Solfej ve tab ayrı kavramlardır.

Sonuç olarak ben alaka yok diyorum sen var diyorsun , daha sonra dolaylı bir şekilde yok diyorsun.

metaltrrocker

Evet iki dediğimin de arkasındayım.
Nota değerini bilmeden tabları anlamlandıramazsın.Z'nin verdiği gibi olacak,yada açacaksın gitar pro'nu ordan hem porteyi hem de tabları görünür kılacaksın.Sonra keyifli keyifli çalacaksın.
Atıyorum şarkıyı bilmiyorsun.Sen tab biliyorsun da,nota bilmiyorsun diyelim.Yanlış yoldasın.Tablardaki gösterimlerin notasal olarak ne nane olduğun bilmek lazım.Yoksa gitar çalıyorum demesin kimse.
Sana  bilmediğin hiç duymadığın bir şarkıyı ilkokulda flütle çaldırmadılar mı?Müzik dersi gördüysen bilirsin.
Tablardaki notanın ne olduğunu(gitar üzerindeki notalar) ve vuruş sürelerini(Tabların altına yazılmış bir vaziyette)(solfej burada devreye giriyor işte ayrı kavramlar ama bağlantıyı görmüşsündür) bildiğin vakit her şarkıyı çalarsın.Benim 2 sayfa boyunca demek istediklerim bunlar.
Umarım faydalı olmuştur...

Ersin

Alıntı YapNota değerini bilmeden tabları anlamlandıramazsın.
Biz farklı birşey demedik zaten, tek başına tamamen değersizdik dedik.

Alıntı YapAtıyorum şarkıyı bilmiyorsun.Sen tab biliyorsun da,nota bilmiyorsun diyelim.Yanlış yoldasın.Tablardaki gösterimlerin notasal olarak ne nane olduğun bilmek lazım.Yoksa gitar çalıyorum demesin kimse.
Sen yanlış yoldasın. TAB lar nota bilmeyenler için yapılmış birşeydir, amatörler için yapılan bişey , bir müzisyen tab ile zaten işi olmaz.TAB lar bilinen bir şarkınındır yada müzik dersleri için yazılan alıştırmalar şeklindedir, kimse beste yaparkan tab yazmaz , beste yapan zaten nota dan da anlar.Normalde TAB + audio şeklindedir ve o müzik dinlenerek çalınır , bilmediğin bir parçanın tab larını notadan çalmak zaten notadan anlamak demektir.

Verdiğim tab ı örnek alalım , ordaki tablar Iron Man ın ,kulağa aşina olduğu için dinleme gereği duymazsın ama takıldığın yer varsa tekrar dinler ve tabtan  ve kulaktan çalarsın nota bilmen de gerekmez. Amaç ta o zaten nota bilmeyen birisinin bunu çalabilmesi.Baştaki yazımdaki solfej ile alaksı yok dememin nedeni de odur. Z nin nota bilmesi gerekmiyor sadece tab lar nasıl bir şekilde okunur onu öğrenmesi gerekir dinleyerek tab lardan da çalabilir ve çalar da.

Bir örnek daha:  15-20 sene öncesi , internet daha yeni , aldığımız tab lar Kadıköy Whiskey dükkanından orijinal Metallica  tab kitabından fotokopiler , dandik bir gitar var , el yapımı distortion ve nota bilgisi sıfır.Master Of Pupets in introsu nu kulaktan çalacak kadar iyi değil ama tab ları açtım şarkı da belli zaten  ve çaldım.

Şimdi burda gitar çalan ve nota bilmeyen ama tabtan ve müzikten ritim ve molodi  çalabilen kaç kişi var diye sorsam eminim bir sürü kişi çıkacak.

metaltrrocker

Sen de yanlış yoldasın kardeş..Herkesin yolu kendine... kolay gelsin sana..

Ersin

İstersen yeni konu açalım , anket şeklinde bakalım dediğim gibi mi o zaman kim yanlış yolda anlarız .
Ben varım, sen haklı çıkarsan özür dilerim ama ben haklı çıkarsam senden de aynı şeyi yapmanı beklerim , sana da kolay gelsin.

Z nin sorusu da kaynadı bu arada.

metaltrrocker

Şimdi burda gitar çalan ve nota bilmeyen ama tabtan ve müzikten ritim ve molodi  çalabilen kaç kişi var diye sorsam eminim bir sürü kişi çıkacak.

Dediğin için yeni konu açma benim gözümde değersizdir.Herkes bildiği gibi çalsın,söylesin.Z'ye ayıp oldu konusu kaynadı.