ibutton kablo uzunluğu

Başlatan picman, 26 Ocak 2014, 16:29:40

picman

arkadaşlar ibutton (ds1990a) lı kapı kilidi devresi üzerinde çalışıyorum. yaptığım devrede micro denetleyici ve ibutton okuma portu ayrı yerlerde olacak acaba bu kablonun uzunluğu max ne kadar olabilir. bilgisi olan var mı. benim devrede bu uzunluk 5 mt gibi olabilecek bu uzunlukta okuma yazma problemi yaşanır mı sizce devreyi ona göre tasarlamak istiyorum. konu hakkında bilgisi olan arkadaşlardan fikirlerini bekliyorum.
Bilgi paylaştıkça artar..

camby

1-wire 200 metre calistirdim , en iyi yol deneme yanilma ile performansi gormek

picman

arkadaşım ilgin için çok teşekkür ederim. Bahsettiğin mesafe tahminimin çok üzerinde ben 5 metre de bile belki problem yaşarım diye tahmin etmiştim içimi rahattın şimdi :-). Peki kablo olarak ne kullandın özel bir kablosu varmı bunun bilgi verirmisin.

camby

RS485 kablosu gibi bir kabloydu , twisted + shield vardı.

İş tesliminde kablo bitmiş , shield'siz elektrik kablosu döşendi 50m kadar , o da sorunsuz çalıştı.

Data ve GND hattını birbirinden ayırırsanız ( twisted gitmez ise ) 10metreden bile zor haberleşiyor.

LukeSkywalker

Kablolari birbirine dolayinca elektromanyetik alandan neden daha az etkileniyor acaba? Bunu ilk Bell farketmiş ve elektrik hatlarinda kullanmislar.

Eren Eraslan

insanın içine işleyen şarkılar ;  https://soundcloud.com/reeraslan

picman

arkadaşlar ilginiz için teşekkürler twisted + shield den bahsedilmiş. twisted dediğiniz sanıyorum kablonun burgulu olması peki affınıza sığınarak soruyorum shield nedir. bir ara devre midir. biraz bahsedermisiniz. Bir de arkadaşlar bu ibutton okuyucu probladan ucuz olarak nerede bulabiliriz. ben expkits den aldım ve 60 tl para ödedim devrenin maliyeti çok pahalıya geldi. bildiğiniz bu malzemeyi ucuza alabileceğim bir yer var mı.

LukeSkywalker

Zırh anlamına gelir. Kabloların dışında bulunan tel örgü veya alüminyum folyo tarzında kaplamadır.

picman

çanak anten kablosu ile olur mu ki acaba :-)