4 adet 1.5v AA pille gemimin kumandasını beslemem lazım

Başlatan Kazım, 26 Ocak 2014, 17:11:04

Kazım

Arkadaşlar 4 adet 1.5V AA pille, bir adet 3v3 işlemci , bir adet 3v3 rf modul, 1adet 5v 2x16 lcd besleme lazım. örnek bir devre paylaşabilirmisiniz.

Ben şöyle yapmayı düşündüm doğru olurmu ?

4adet 1.2v şarjlı pille, lcd'ye direk 4.8v ve 3v3 volt için lm1117 3v3 bağlamak. Yalnız 1,5v 'luk 4 adet pil de bağlanabilmesi için bir direnç ve 5v1 zenerli koruma devresi eklemek.

2.sorum lcd backlight beslemesi verisayfasında 4,2v yazıyor. 4.8v versem sorun olur mu ?

Bayramsumbul

Alıntı Yap2.sorum lcd backlight beslemesi verisayfasında 4,2v yazıyor. 4.8v versem sorun olur mu ?
Zaten arkaplan ışığı beslenir iken bir direnç bağlanmıyor mu?Bence bir sorun olmaz ama direnç değeri ne olmalı bir fikrim yok.Belki 1k ohm yeter.
Bir Elektronik Meraklısının Serüveni...

LukeSkywalker

4.2v lcd arka aydinlatmasinda bulunan led diyotlarin forward gerilimidir. Ufak bir direnc (100 ohm)uzerinden pil gerilimini direk uygulayin. Lcd beslemesi için bahsettiginiz zenerli devre is gorur.

Kazım

Peki arkadaşlar 3v3 için regülatör mü kullanayım ? lm1117 için dropout voltage Vout-Vin = 1.5v yazıyor. Bu durumda regülatör kullanabilrim sanırım.Ama pil gerilimi biraz düşünce bu sefer regülatör çıkışı kesmezmi diye aklıma takılıyor. 3v3 + 1,5 = tam 4.8 ediyor. pil zayıflayınca ne olacak ?

LCd ledleri içinde  (4.8-4,2)/0,120= 5ohm çıkıyor. 6v beslemeye görede 22ohm bağlayayım diyorum. 100 ohm fazla olmaz mı ? Hesaba göre mi yapayım yoksa 100 ohm mu bağlamalıyım ?
Doğrusu tavsiyeleriniz benim emin olmadığım bilgimden daha değerli. Hem aynı zamanda öğrenmiş oluyorum.

Yanıtlarınız için çok teşekkürler.

LukeSkywalker

6v degerine gore 20ma olarak hesaplayinca 90 ohm cikiyor. Ben de 100 dedim. Pil zayiflayinca regulator cikisi da 3.3 altina dusecektir. Burada bence en mantiklisi 4 tane değilde 5 tane seri bagli pil kullanmak. Veya 9v yassi pil veya  li-po pil de kullanabilirsiniz.

Kazım

Peki sağolun. Ozaman mecburen 4 tane şarsız 4*1.5v kullanacağım. Li-po piller pahalı şarj aletleri gerektiriyor. 9v de mAh kapasitesi bakımından yetersiz kalacak.

Icarus

Alıntı yapılan: graski - 26 Ocak 2014, 20:31:14
Doğrusu tavsiyeleriniz benim emin olmadığım bilgimden daha değerli. Hem aynı zamanda öğrenmiş oluyorum.
Yanıtlarınız için çok teşekkürler.
Aslında yaptığınız şey olabilecek en kötü çözümlerden biri çünkü linear regülatör kullanarak zaten çok az olan enerjinizi çevreyi ısıtmaya harcıyorsunuz.

Kazım

tamam doğru tabii ki  ama ben de sonuçta tavsiyelerinizi almak için konuyu açtım ve sizinde tavisyeleriniz benim için önemli. sizin tavsiye edeceğizniz bir kombinasyon varmı ? 3v3 'üde 1w zener ve 1w dirençli bir devreyle mi alayım ?

Gerilim bölücü ile voltaj düştükçe problem olacak ve ayrıca zenerliyi seçersem voltaj regülasyonunu nasıl sağlamalıyım, IC olmadan ?En verimli yöntem hangisidir ?

edit: LDO ile yapacağım

polleme

4 adet şarjlı AA pil seri bağlanınca 4.8V verir. Üçüncü pil ile dördüncü pil arasından bir uç çıkarırsanız bu ucu 3.6V olarak kullanabilirsiniz. Kullanacağınız RF modül ve işlemci 3.6V'ta çalışabiliyorsa en verimli ve kolay çözüm bu. Eğer 3.6V'ta çalışmıyorsa da bu uca seri bir germanyum veya düşük gerilimli shottky diyotla 0.2-0.4V düşürüp 3.3V civarı bir gerilim elde edebilirsiniz.

Kazım

Doğru ama LDO ile yaparsam (LP2950 _ ki bulabildiğim en ucuz olan), yaklaşık 100mA 'de 380mV gerilim düşümü veriyor. Bu da bana pil azalmaya başlasa bile en az 1v-1,5v tolerans verecek. Yani pil 4,5v 'a kadar düşse bile problem olmaz hemde regülasyon için 2,2uf tantal ile bunu halletmiş olursun diyor.(LCD beslemesini hesaba katarsak 1v avantaj kalıyor tabi 5v olduğu için).Yüksek voltajlı seçeneklerde şarj olayı ile uğraşmak lazım.Onu istemiyorum. Toplamda kesintisiz 3 saat kadar gitse yeter. Zaten gemide o kadar gider.

LCD için - Supply Current - Idd Ta=25℃, Vdd=5.0V --- 2.0 <> 3.0 mA diyor(backlight hariç). Buna RF ve işlmeciyi kat. Toplamda sanırım 100maH geçmez.Tabi denemek lazım onu göreceğiz artık

Yanıtlarınız için çok sağolun.Bayada araştırmış ve birşeyler öğrenmiş oldum ama en doğru kararı vermeye çalışıyorum. Yanlış karar verdiysem lütfen düzeltin.

Besleme                  --> 6V
İşlemci ve RF modul --> LP2950-3V3
LCD - Vdd                --> Direnç + Zener
LCD - Backlight        --> Direnç

LukeSkywalker

LCD beslemesi için zener direnç ve transistorden oluşan bir reg. devresi kurun ki akim problemi yasamayin.
.

polleme

Lineer devrelerin verimi düşük olur, gerilim düşümünü ısı olarak harcarsınız. Pil ömrü açısından bakılırsa tercih edilmez. Ama bu hali yeterli olur derseniz sorun yok.

Kazım

@LukeSkyWalker hocam

http://ncalculators.com/electronics/zener-diode-calculator.htm

Yukarıdaki siteden yaptığım hesaba göre

Vin = 6v 
Vout= 5v
Imax =45mA   için sonuç;

zener diod power =225mW ( yani 1/2w yeter )
Direnç değeri = 22ohm  gücüde  45mw ( yani 1/4 yeter )

LCD Idd için --- Supply Current IDD VDD = 5V –> 1.2 - 3.0 mA yazıyor zaten ( aydınlatmayı beslemeden direk gerilim bölücü ile vereceğim )

Bu durumda sanırım transistöre gerek yok

@polleme hocam;

Evet yeterli benim için fakat son 2 sorum var.

1.sorum= PIC16f886 DIP veya 883 Smd kullanacağım yer durumuna göre. Ama 100ma LDO Regltr. kullanacağım için RF modül RX - TX akımları 20mA yı geçmiyor. Bu durumda PIC 'e max 80mA kalıyor. LCD , RF modul ve 2 adet analog 2axis joystik bağlı ve 1 adet te butonum var + 1 girişle pil duruma bakacağım ( yani boşta pinde kalmıyor zaten ). Budurumda iken 80mA PIC beslemem yetecek mi?

2. sorum = Zaten az olan kapasitem dolayısıyla diyot eklemek istemiyorum girişe ama bu durumda besleme ters bağlanırsa devre riske girecek yani. Bu diyot hususunda ne önerirsiniz.

Diyot için şöyle bir çözüm buldum ;

http://www.ti.com/lit/an/slva139/slva139.pdf

ancak verisayfalarındaki fetleri direnç.net 'te bulamadım. onların yerine ne kullanabilirim

Edit: seçtiğim fet şu:

http://www.direnc.net/IRLML6402-PNP20V-37A-0065OHM-1-ADET,PR-16072.html

böyle bir deneyeceğim artık hayırlısı.

RaMu

PIC16F88x e 2.2 V - 5,5 V arasında herhangibir besleme gerilimi verebilirsin, 3 pil 3.6 v verelim,

bazı lcd ler çalışmasada çalışanı bulursun direk 3.6 V verip çalıştırırsın,
3.3 V dada çalışabiliyormu kontrol edersin pil gerilimi düştüğünde problem olmasın,

lcd ışığı 3.6V da çalışmazsa, lcd nin borduna bakıp lcd ledi ile lcd bacakları arasındaki dahili direnci değiştirirsin,

rf modül hangisi bir bakmak lazım ama bence oda 3.6 V da gayet düzgün çalışır, onada 3.6 V u verdin gitti diyelim,
(şimdi pil tam sarzlı iken yani yeni sarzdan çıkarılmışken 3 tanesi 4 V dahi verebilir,
rf modül için piller tam yeni sarzlı iken gelebilecek 4V gerilime dayanırmı kontrol etmek lazım,
100 mA çekerken kaç V veriyor bir dener bakarsın kontrol amaçlı,)

3 pil seri iken gerilimi 3.3 V un altına düşerse zaten pilleri kullanmamalısın,
yani 5 tane pili seri bağladım 6 V veriyor 5V ada düşse kullanırım diyemezsin
zaten pil başı gerilim 1 V a düşmüşse bundan 100mA alamazsın.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html