erasing part with low voltage area

Başlatan frederic, 31 Ocak 2014, 11:42:28

frederic

Arkadaşlar merhaba, 16f886 ve karakter lcd yi 3.3v ile besleyip basit bir program attığımda lcd çalışmıyor.

Bu iki malzemeninde 3.3v için kullanılabileceği yazıyor dökümanlarında.
http://www.direnc.net/WH1602B-TMI-2X16-SOL-UST-WINSTAR,PR-15179.html

Birde işlemciye program atarken, pice yazmadan önce "erasing part with low voltage area " uyarısını veriyor. Nedir acaba bu sorunun sebebi?

Tagli

Devre 5 volt ile beslendiğinde sorunsuz çalışıyor mu?

LCD'yi PIC'ten bağımsız ayrı bir breadboard üzerine kurup sadece besleme verdiğinde ve (elbette kontrast pot'u da bağlı olacak) üst satırda kareler görüyor musun? Hem 5 volt hem de 3.3 volt ile bir dene bunu.
Gökçe Tağlıoğlu

frederic

Devrede montajlı 3.3v ile çalışan malzemeler bulunduğu için devreyi 5v ile deneme şansım yok malesef. Kareler çıkmıyor, data alışverişi var gibi gözüküyor.

Pickit2 uyarısının ne anlama geldini anladınızmı siz peki, ben bir anlam veremedim.

mesaj birleştirme:: 31 Ocak 2014, 13:53:32

Sanırım bu lcd besleme olarak 3.3v kabul edip çalışıyor fakat data bus hattı için 5v istiyor.

esensoy

Alıntı yapılan: frederic - 31 Ocak 2014, 13:17:54
Sanırım bu lcd besleme olarak 3.3v kabul edip çalışıyor fakat data bus hattı için 5v istiyor.
Bence tam tersi, zira ben 5V ile besleyip data hattını 3.3v olarak kullanıyorum, sıkıntı çıkmıyor,
Ben o datasheet teki 3V kısmından "3V lcd mizde mevcuttur" demek istediklerini düşünüyorum
zira Vdd için bariz bir şekilde 4.7-5.3 aralığını vermiş,
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

mistek

Bende 5v besleme ve 3.3v data hattı ile sorunsuz kullanıyorum. 3.3v ile beslediğimde çoğu zaman problem çıkıyor LCD'de. Bazıları çalışıyor bazıları çalışmıyordu.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

frederic

Hımm ben ilk kez 3.3v için kullandığımdan pek bir anlam verememiştim dediğiniz gibi 5V ile besleyeyim birde bakalım.

Şu pickit2 uyarısı nedir peki programlamadan önce 1 sn kadar pickit2 arayüzünde görünüp ardından program atıyor.

mistek

Pickit2 kullanıyorum ama bahsettiğiniz uyarıyı hiç görmedim daha önce.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

frederic

5v ile besledim fakat yine sonuç vermedi, 3.3v ile çalışan bir lcd bakıcaz artık. O uyarı ile bende ilk kez karşılaştım sizin gibi, 1 sn kadar sürüyor ve ardından programlıyor.