GSM/GPS Modül Yan elemanları şart mı ?

Başlatan kimlenbu, 04 Şubat 2014, 13:58:43

kimlenbu

Selamlar,

SIM908 GSM/GPS modül aldım ama datasheetleri okumadan sipariş ettiğimden yan elemanlar yüzünden ağlama noktasına geldim.

Modülün üstündeki pinler 1.27mm aralıklıydı, dişi soket sipariş ettim. Deneme yapmak için kendi boardımı yapmak zorunda kalacağım.
Simkart yuvasını pcb üstüne lehimlenmiş olarak tekrar satın almak zorunda kaldım. (Deneme yapmak için smd elemanlardan mümkün olduğunca kaçmaya çalışıyorum)
Anten çıkışı SMA, modül girişi IPEX'ti SMA/IPEX çevirici almak zorunda kaldım.

Aşağıdakileri almasam olur mu ?

simkart bağlantısı için SMF05 (Transient Voltage Suppresser Diyot Array, Simkart hatlarına bunu bağlamasam nolur ?)
Simkart hatları için 22 Ohm seri direnç (simkart hatlarını direkt modüle bağlasam nolur ?)
MIC29302 (5V giriş 4.1V çıkış elde etmek için gereken regülatör, Ayarlı LM2576 kullansam 2A maksimum akım çekince voltaj çok düşer mi?)

Daha önce bu modülle uğraşmış arkadaşlar tecrübelerini aktarırsa çok sevinirim.

kimlenbu

Sim908 Modülü alacak arkadaşlara önerim, SIM908EVB BOARD ile birlikte almaları. Eğer sadece modülü alırsanız gerekecek malzemeler :

MIC29302 (LDO Regülatör), FB101 270 Ohm, 100uF, 1uF,330uF,100nF,100K,43K,220uF, 0 Ohm

2 x 2N3904, 2x 4.7K, 2x 47K, 2X4.7uF (Seramik)

2x SP3238, 10x0.1uF (Seviye dönüştürücü)

2x SMF05 (TVS Diyot serisi)

2xSMA/IPEX Çevirici

60Pin 1.27mm Konnektör

Sim Kart Soketi

GPS/GSM Anten

Ve üşenmeden kendi kartınızı tasarlamanız gerekiyor. Ben araştırmadan daldım, siz yanmayın :)

ercan_t

merhaba,

ben telit gl865 modül kullanmıştım,

modülü ilk denememde hiç pcb vs hazırlamadan havada uzay montajı kablolarla denemek oldu ve çalıştırmıştım :)

flat kablo kullanarak yapmıyım;

3-4 kablo sim kart, 2-3 kablo voltaj, 2-3 kablo ttl uart, 2 kablo da led için , 1 tel anten :)

tek kullandığım  eleman led direnci ve led i:)  voltajıda ayarlı güc kaynağında 3.8 yapmıştım havada kablonun ucundan tutarak denemiştim...

muhendisbey

iki kere sim900 yakmışlığım var. Haklılık payın var. Ancak her zaman böyle bir kartı kendi tasarımında da kullanamazsın, bu açıdan da bakmak gerek.
Modem modülleri de pek ucuz sayılmaz. kaldı ki etrafına zarar vermeden sökmekte pek kolay değil. İnce uçlu sıcak hava tabancası olmadan biraz güç.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

kimlenbu

Selamlar Ercan Bey,

Modülün uart gerilim seviyesi 2.8V'da. kullandığınız işlemci 3.3V mu 5V'muydu ? 5V sa seviye dönüştürmemeniz sıkıntı olmadı mı ?

ercan_t

merhaba,

ben projede LPC1768 kullanmıştım 3.3V ttl olarak hiç bir dönüştürücü kullanmadım direkt bağlamıştım. ama pcb cizerken emliyet olsun diye modül rx ile işlemci tx arasıda direnc yeri bırakmıştım sonradan oraya 0 ohm direnç koydum daha sonrada o yeri temelli kaldırmıştım.

uzay montajında test ederken usb ttl uart kullandım ftdi olandan uart ttl leri direkt bağlamıştım.
led aktif hale getirmek ve sinyal seviyesini kontrol etmek için uart gerekiyordu.

mesaj birleştirme:: 05 Şubat 2014, 15:21:44

birde modül üzerindeki stackları(python vs) hiç kullanmadım , keil tcplib lerini kullanmıştım ayrıca GSM modemlerin AT komutlarında cmux olayı var süper bişeydir,
tek uart ucunu sanallayarak 3-4 uart gibi kullanıyorsun(bana 2 adet yetmişti.)

birinci uarttan internet-GPRS kullanırken diğer uarttan SMS oku/gönder/değerlendir sinyal kalitesine vs bak hemde hiç internet vs kesilmeden :)

MrDarK

Alıntı yapılan: ercan_t - 05 Şubat 2014, 15:05:51
merhaba,

ben telit gl865 modül kullanmıştım,

modülü ilk denememde hiç pcb vs hazırlamadan havada uzay montajı kablolarla denemek oldu ve çalıştırmıştım :)

flat kablo kullanarak yapmıyım;

3-4 kablo sim kart, 2-3 kablo voltaj, 2-3 kablo ttl uart, 2 kablo da led için , 1 tel anten :)

tek kullandığım  eleman led direnci ve led i:)  voltajıda ayarlı güc kaynağında 3.8 yapmıştım havada kablonun ucundan tutarak denemiştim...

2 Yıldır telit ile ilgili ürünler yapıyorum valla şaştım kaldım hocam uzay montaj he :D Sanırım gsm modülde telit devrim olmalı bunu okuduktan sonra karar verdim :D
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK