Power Led ve Isınma

Başlatan ehliseyf, 04 Şubat 2014, 16:04:19

ehliseyf

1 W beyaz power led kullanıyorum.Bağlantı şeması 3 seri led ve 1 direnç (8,2 ohm ) . Bunun gibi 7 grup var.Besleme voltajı 12 volt.

hesaplarıma göre max amp = 2,45 olması gerekirken 1.8 1.9 aralığında değişiyor ve sürekli olarak ısınıyor.akıl almaz derecede ısınıyor.atlamış olduğum bir nokta mı var .

power led 1 w 3 v 350 ma
direnç 1 w 8.2 ohm

besleme kaynağı 5 A

aliminyum pcb ile de kullanıyorum yinede ısınıyor.
Bu ısınmanın sebebini ve çözümünü öğretebilecek olan varsa memnun olurum.
Code'm mu oturturum !

kimlenbu

Power LED'i öndirençle sürersen sıcaklıkla direnci düştüğü için bir süre sonra aşırı akım çekip yanar. internetten ilgili güç değerleri için sürücü devrelerine bakabilirsin. Sabit akım verecek bir devre tasarlaman gerekiyor.

pea

20W diyorsunuz. Tam olarak nasıl bir sisteminiz olduğunu bilmesek de alüminyum pcb ile olmaz o iş.
Ya büyük soğutucu takacaksınız ya da fanlı soğutma.

Bir de power led sürerken sabit gerilim değil, sabit akım kullanın. En basit yolu lm317, en popüler yolu da hv9910 entegreleri.

ehliseyf

http://img492.yukle.tc/image.php?id=6507IMG_0230.jpg

http://img492.yukle.tc/image.php?id=9600IMG_0229.jpg

resimdeki adaptör akım sınırlayıcı değil mi ? başka bir seferde de bunu kullanmıştım yinede ısınıyordu.
Code'm mu oturturum !

gokhangokcen

evet doğru resimdeki adaptör sabit akım kaynağı 700mA lik sen ledler 1W 350mA demişsin bu durumda ledleri 2 katı olan 700mA ile sürmüş oluyorsun eğer resimdeki adaptörü kullanıyor isen haliyle buda 2 kat ısı demek.. ve sadece kullandığın alüminyum pcb ile soğutma sağlayamazsın arkasına yapraklı bir soğutucuda ilave etmen gerekiyor..
Bildiğini paylaşmak, Allah'ın verdiği öğrenme yeteneğinin zekatıdır.

ahmetbudak

ehliseyf

Bu adaptörü kullandığımda 350 * 2 = 700 ma olacak şekilde ledleri seri bir grup yapıyorum 9 x 2 = 18 Led kullanıyorum.

soğutucu bağlayabilecek kadar alanım yok.bu yüzden ısınmaması için kararlı çalıştırmaya çalışıyorum.
Code'm mu oturturum !

gokhangokcen

Soğutucu profil olarak geçerler kompanent soğutucu ya da spot soğutucu olarak internette araştırabilirsin. Sarnikon firmasında sana uygun çeşitler vardır ya da led-aks da istediğin özelliklerde ölçülerde araştırabilirsin.
Bildiğini paylaşmak, Allah'ın verdiği öğrenme yeteneğinin zekatıdır.

LukeSkywalker

ogy

Burada en büyük hata led'lerin FR4 pcb'de kullanılması(ilk resme bakmamıştım).Power led pcb ler alüminyum olmalıdır.Alüminyum olduğunu varsayalım.Doğru sürücü kullanarak doğru akımlarla sürmüş olsanız bile yine de soğutucu profile sıkıca monte edilmeli.Çünki led'lerin dizilimi sık ve güç biraz yüksek.Ha bu şekilde de çalışmaz mı? Tabii ki çalışır ama ledlerin ömrü katalog değerinden çoook çok kısa olur.Ayrıca 3 seri ve 7 paralel grup için 9.8V 2.45A SABİT AKIM KAYNAĞI kullanmanız gerekir.Tasarımı tüm ledler dirençsiz hepsi birbirine seri olarak yapsaydınız o zaman 68V 350ma sabit akım kaynağı ile sürebilirdiniz.Bu sürücü piyasada da kolaylıkla bulunur.

GÖKHAN CAN

Selamın aleyküm... Yanlışları söylemek haddim değil ama gördüğüm hataları söyleyeyin ;
1- Abilerimin'de dediği gibi pcb kesinlikle alimimyum olmalıdır.
2- Alimimyum pcbinin altına kesinlikle soğutucu vidalanmalıdır.Pcb altına da ısı transfer silikonu sürülürse daha sağlıklı olur.
3- Sabit akım kaynağı var resimlerde... Bunun için led'ler en az iki kol olmalıdır.Ayrıca 700 ma yaparken ledleri driver voltajıda göz önüne alınmalıdır.Örneğin 32 V dc çıkış veriyor elinizdeki sürücü led sayılarıda buna göre seri bağlanmalıdır.

Bunlar dikkate alınırsa sorun çıkmayacaktır... Saygılarımla...