Kamera ve IR LED Seçimi

Başlatan polleme, 07 Şubat 2014, 16:33:03

polleme

Oturduğumuz binada girişte bir IR LED'li kamera ve bir HDD'li kayıt sistemi var. Kamera ve kayıt sistemi oldukça eski, yenisini almaktansa kendim bir çözüm yaratayım istiyorum. Elimdeki Raspberry Pi kartlarından birine takılı USB veya kendi kamerası ile kayıt işini tek kutuda hallederim diye düşünüyorum. Ama gece aydınlatması için bir IR LED'li projector yapmam veya satın almam gerek. IR LED'ler konusunda pek bilgim yok. Sadece 850nm ve 940nm gibi iki ayrı modelin olduğunu ve 850nm olanın ışık kapasitesinin iki kat olduğunu biliyorum. IR LED seçerken yayılım açısı, besleme akımı, gücü gibi belli kriterler var. Güçlü ve aydınlatma kapasitesi yüksek kaliteli IR LED arıyorum. Nereden alabileceğim konusu da dahil olmak üzere bana destek olabilecek bir arkadaş var mı?

Bir de Raspberry Pi ile orijinal kamerası veya Logitech C270 web kamera seçeneği böyle bir iş için uygun mudur? Eğer uygun değilse hangi özelliklerde bir kamera seçmeliyim?

superconductor

Hocam kamera lenslerinin cogunda ir filtreleyen kaplamalar bulunur. Alacaginiz kamerada bu filtrenin olmamasina dikkat etmelisiniz. Bazi modellerde kirmizi film kapli bir filtre cami oluyor onu cikarinca ir duyarliligi artiyor. Yeni kameralarda genelde direk lensler kaplaniyor.

polleme

IR filtreden bahsediyorsunuz. Gece görüşlü kameralarda gece olunca bu filtrenin otomatik kalktığını okumuştum ama hiç ürün incelemedim.

IR LED konusunda (alım yeri, model vs) tavsiye olur mu?

pisayisi

Aliexpresste hazır onlarca ledin üzerinde olduğu irled modüller bulabilirsiniz, fiyatları da uygun diye anımsıyorum, LED alıp burda imal etmekten daha uygun olacaktır...
Murat

polleme

Yurtdışından almayı düşündüm ama 1-2 adet olsa neyse de 5-6 adet olunca kesin gümrüğe takılır. Fiyatına bakmıyorum, varsa Türkiye'den temin etmek isterim.