ccs c ile dc motor

Başlatan Recep METE, 07 Şubat 2014, 19:05:44

Recep METE

Arkadaşlar ccs c ile rf ile dc motor çalıştırmak istiyorum.L298 motor sürücü kullanacağım.Aşağıda resimde gösterilen  diyotları kullanmalı mıyım? Benim bildiğim L298 içinde köprü diyotlar var.Neden bir daha diyot kullanılmalıyız? Bir de bu diyotların bağlantısında bir terslik var gibime geliyor.12 volt taraftan gelecek akım için diyotlar ters mi konulmuş?Yorumlarınızı bekliyorum.

printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

LukeSkywalker

L298 icerisinde flyback diyotlari bulunmaz. Bu yuzden kullanmaniz şart.

Recep METE

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 07 Şubat 2014, 19:27:35
L298 icerisinde flyback diyotlari bulunmaz. Bu yuzden kullanmaniz şart.

Teşekkür ederim.Peki bu diyot bağlama işlemi nasıl olacak, şekildekini  biraz anlamadım da.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

xoom

out1 out2 out3 ve out4 pinleri L298 Çıkış bacaklarıdır.Bu çıkışları motorun iki ucuna bağlanacaktır. Motorların herhangi bir zorlanma durumunda oluşacak olan ters akımın entegreye zarar vermemesi için çıkışlar ile motor arasına ikişer adet diyot bağlanmalıdır. Bu diyotların birisinin yönü topraktan çıkışa doğru, diğeri de çıkıştan VS' ye doğru olmalıdır.

fthdmrl

bir bobin üzerinden geçen akım birden kesilirse bobin uçlarında yüksek gerilim oluşur bu gerilimi bertaraf etmek için bobin uçları arasına ters yönde diyot bağlanır ...devre şeklindeki diyotların yerleşimi doğrudur ve bu diyorlar hızlı diyotlardır..tabi burda motorun voltajı ve motorun çekeceği akıma göre diyotlar kullanmak gerek.