İşlemcinin tek ADC bacağı arızalı gibi.

Başlatan mistek, 13 Şubat 2014, 17:22:00

mistek

stm32f100 ile ADC uygulamaları yapıyordum bütün kanallardan olması gereken değerleri okurken AN4 pininden gelen analog değeri düzgün okuyamadığımı tespit ettim. Aslında okuyor okumasına ama eksik okuyor. Olması gerekenden 10-20 az farkla okuyordu.

Sonra yol üzerinden(işlemciden 5cm uzakta) girişe paralel kondansatörü söktüm sonra pini multimetre ile ölçtüm GND'ye kısa devre gösteriyor. Ama araya kondansatör koyunca okuyor koymazsam 2-3 gibi bir değer gösteriyor. 0 göstermiyor.

Acaba lehim yaparken bozma ihtimalim nedir? Neye dikkat etmem lazım böyle durumlarda.?

boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

z

Girise cipin besleme voltajindan daha yuksek voltaj vermissindir yada negatif gerilim girmissindir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mistek

Yok hocam herşey 3.3v ile besleniyor. Negatif gerilim nasıl vereceğimi bilmiyorum. Sensör çıkışı direnç ve kondansatör üzerinden ADC'ye giriyordu.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

z

Anlik olarak kazara tel surtcmesi falan 5v vermis olamazmisin? Baska turlu bozamazsin. Kullandigin havyanin ucunun topraga gore voltajini da bir kontrol et.

mistek

Ahh tabi ya. Havyadan dolayı oldu. Kondansatörü söküp ölçtüm çünkü.

camby

Alıntı yapılan: z - 14 Şubat 2014, 00:28:03
Anlik olarak kazara tel surtcmesi falan 5v vermis olamazmisin? Baska turlu bozamazsin. Kullandigin havyanin ucunun topraga gore voltajini da bir kontrol et.

Lehim yaparken devre üzerindeki ledler ışıldıyor , havya sözde markalı ve antistatik. Bu normal değil heralde dimi ?

mistek

Alıntı yapılan: camby - 14 Şubat 2014, 09:30:25
Lehim yaparken devre üzerindeki ledler ışıldıyor , havya sözde markalı ve antistatik. Bu normal değil heralde dimi ?

Bir işlemci bacağını kaybettim ama bayağı tecrübe edindim. Çok daha dikkatli olmak lazımmış...

z

Rezistansı doğrudan 220v ile çalışan havyalarda çok dikkatli olmak lazım. Havyanın ısıtıcı ucu ile fişin her hangi bir ucuna yapılacak omaj kontrolunda sonsuz direnç görmüyorsanız havyayı çöpe atmak yada bu havyayı elektronik işlerinde kullanmamak gerekir.

Zamanında tahta saplı adi bir havya ile çalışırken tam lehim yapmak üzere havya ucunu devreye dokundurduğumda havya ucu ile lehim yapılacak nokta arasında küçük kıvılcım çıkardı. Eğer böyle bir havya ile çalışmak zorunda kalırsanız elektronik devreyi tamamen topraktan izole etmelisiniz. (devreye bağlı tüm konnektörleri söküp çıplak hale getirmelisiniz)

mistek

Hocam Ersa RDS80 kullanıyorum. Trafolu, havya çıkışı 24v DC. Şimdiye kadar hiç çalışan devreye lehim yapmamıştım böyle bişey olacağı aklımın ucundan bile geçmedi. Şimdi neyi kime göre ölçeceğimi de anlamadım. Trafo olduğu için şebekeden izoledir diye düşünüyorum geriye 24v ile ısınan uç ile benim devrem arasındaki potansiyel fark kalıyor. Onuda ölçeceğim.