serin2 ve serout2 komutları yardım

Başlatan picman, 24 Şubat 2005, 14:27:29

picman

arkadaşlar serin2 ve serout komutlarını kullanırken tanımlanan değişkenlerin önüne getirilen dec hex ve bin terimlerinin fonksiyonunu tam manasıyla anlayamadım elimde orhan altınbaşak'ın kitabı var ama orada anlatılanlar sanki bana çelişkili gibi geldi

örneğin serin2 komutunda değişkenin önüne bin yazıldığında alınan ascıı kodunun (alınan karakterın) binary değeri değişken içine yazılır demiş tamam bunu anladık. sonra örnek vermiş eğer bin yazıldıysa ve alınan "1000" se değişken içine 8 yazılır demiş yani yukarıda abnlattığının tam tesi değilmi bu?! başka bir örnekte ise değişkenin önüne hex yazıldıysa ve alınan "FE" ise değişken içine 254 yazılır demiş.yani bu durumda dışardan alınan bilgi eğer hex ise bu bilgi ascıı koduna dönüştürülmüş öyle mi?kafam karoştı bu konuyu iyi bilen bir arkadaştan yardım bekliyorum

şimdiden ilginiz için teşekkür ediyorum

çalışmalarınızda başarılar dilerim.... :cry:
Bilgi paylaştıkça artar..

ete

@Picman,

Herşeyden önce şunu bilmen gerekiyor. Tüm mikroişlemciler ve bilgisayarlar 1 ve 0 lar ile çalışır. Bu şu demek aslında hafızalar bit lerden oluşuyor ve biz kullanırken onu bayt (8 bit) veya daha üzeri değerler olarak kullanıyoruz. Günlük hayatta kullandığımız matematik ise 10 tabanına göre yani desimal sayılar. Diğer taraftan programcılıkta Hexadesimal sistemde rakamların kullanılması yazmada kolaylık getirir. Çünki büyük sayıları daha az hanede gösterebilme imkanı vardır. Bunların hepsine sayıların gösterim formatı diyoruz.  İnsanların büyük çoğunluğu desimal sayılarla çalışmak ister. Programcı Hex sayılar kullanmak ister mikroişlemcilerde binary sayıları ister. Sonuçta bu gösterim formatları ihtiyaçtan doğmuştur.
Gelelim senin sorununa,
Komutlarda kullanılan DEC Desimalin karşılığı, HEX, hexadesimalin karşılığı ve Bin ise Binary nin karşılığıdır. Kim hangisini isterse onunla çalışabilsin diye bunları yapmışlar.
Sonuçta hangisini kullanırsan kullan rakam değişmiyor. Örneğin;
Bin olarak 11111111 rakamı Hex olarak FF'e eşit ve DEc olarakda 255'e eşit. Hepside aynı rakamı temsil ediyor. Değişen gösterim formatı anlayacağın.
Umarım anlamışsındır.

ETE
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com