Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Ana Menü

CCS C diline uyumluluk

Başlatan ByTEK, 15 Şubat 2014, 10:35:20

ByTEK

Arkadaşlar merhaba;

Koyu bir Jalv2 kullanıcısı olarak CCS dilini kullanmam gereken bir proje var. Fakat alışkanlıklar yüzünden zorluk çekiyorum. Mesela jalv2 de portları yönlendirirken pin_a1_direction = output dediğimde a1 pini çıkış yapılıyordu. yani pin bazında çıkış yada giriş olacağını belirtiyordum. ama CCS C de set_tris_A gibi komutlar vererek yönlendiriliyor. Bunu jalv2 de olduğu gibi kullanmı söz konusumu ?

İlaveten pinin lojik seviyesini değiştirmek için jalv2 de pin_a1 = high gibi komut yazıyordum. Fakat CCS C de output_pin(pin_a1) gibi komut yazılıyor. bunu direkt pin_A1 = true gibi tanımlama yapılabiliyor mu ? örneklerde hep hazır fonksiyonlar kullanılmış.

CCS C de özel fonksiyonları kullanmadan program yazılabilirmi örnek göremedim ?

Okan AKÇA

giriş cıkış pinlerini derleyici kendisi ayarlıyor.
output_high(pin_a0);  output_low(pin_a0);
output_a(0xff);  gibi

ByTEK

ilginiz için teşekkürler

sadogan

Alıntı yapılan: 3L3CTRO - 15 Şubat 2014, 10:35:20
Arkadaşlar merhaba;

Koyu bir Jalv2 kullanıcısı olarak CCS dilini kullanmam gereken bir proje var. Fakat alışkanlıklar yüzünden zorluk çekiyorum. Mesela jalv2 de portları yönlendirirken pin_a1_direction = output dediğimde a1 pini çıkış yapılıyordu. yani pin bazında çıkış yada giriş olacağını belirtiyordum. ama CCS C de set_tris_A gibi komutlar vererek yönlendiriliyor. Bunu jalv2 de olduğu gibi kullanmı söz konusumu ?

İlaveten pinin lojik seviyesini değiştirmek için jalv2 de pin_a1 = high gibi komut yazıyordum. Fakat CCS C de output_pin(pin_a1) gibi komut yazılıyor. bunu direkt pin_A1 = true gibi tanımlama yapılabiliyor mu ? örneklerde hep hazır fonksiyonlar kullanılmış.

CCS C de özel fonksiyonları kullanmadan program yazılabilirmi örnek göremedim ?
Bu mümkün datasheet ten tüm portların adreslerine bakarak tanımlama yapmak gerekiyor.
16F877 için bir örnek.
#include <16f877.h>      
#FUSES XT                     
#use delay(clock=4000000)
#byte PORTB = 0x06 
#byte TRISB = 0xf81
#bit  B0 = PORTB.0
#bit  B1 = PORTB.1
#bit  B2 = PORTB.2
#bit  B3 = PORTB.3
#bit  B4 = PORTB.4
#bit  B5 = PORTB.5
#bit  B6 = PORTB.6
#bit  B7 = PORTB.7
void main(void)
 {

TRISB = 0;
PORTB =0;
         while(1)
         {
            B0 = 1; 
            B1 = 1; 
            B2 = 1; 
            B7 = 0; 
         }

}

ByTEK

benzer şeyler görmüştüm nette teşekkür ederim. zamanla alışacaz inşallah.

Murat Mert

S.A.
Calışması biraz zor bir dil ama çabuk adapte olursun. Protondan sonra bende zorlanmıştım.
mert07

ByTEK

Alıntı yapılan: mert07 - 16 Şubat 2014, 11:37:02
S.A.
Calışması biraz zor bir dil ama çabuk adapte olursun. Protondan sonra bende zorlanmıştım.

jalv2 nin yapısıda C diline benziyor. sadece komutlar ve hazır fonksiyonları var. birde şu C dillerinde kullanılan { ve } işaretine alışırsam gerisi gelecek inşallah :D

Murat Mert

Programlama mantığı aynı sadece değişik işaretler ve tanımlar var diğerleri aynı.  :)
mert07

ByTEK

CCS C idesi çok kalitesiz geldi. Farklı ideler kullanarak yazabilirmiyiz ?

sadogan

Alıntı yapılan: 3L3CTRO - 16 Şubat 2014, 12:22:51
MPLAB ile yazabilirsin ama jal ile mukayese edildiğinde world glass.

pwm.c

evet kullanırsın ama "PIC Wizard" eklentisinden mahrum kalırsın.
Bu eklenti ile tüm ön ayarları kolayca yapabiliyorsun.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

Murat Mert

bence alışırsın göz alışkanlığı. 4.xxx den 5.xxx serisine geçince tuhaf geldi ama çok güzel ve kullanışlı bence biraz daha kullan her şey pek göz önünde değil sadece.
mert07

ByTEK

PIC C Compiler CCS PCWHD v5.007 buldum kurdum ve 4 serisine göre daha güzel ve stabil idesi var. buna zamanla alışırım diye düşünüyorum. Forumda paylaşılmamış sanırım. linkini müsait zamanda foruma eklerim.

Murat Mert

mert07

ByTEK