usb hid problem

Başlatan robomaster, 15 Şubat 2014, 16:32:57

robomaster

siz bu devreleri kurup çalıştırdınız mı yoksa sadece simulasyon üzerinde mi?

LukeSkywalker

Arkadaşım Vusb ucuna ilgili kondansatörleri bağlıyor musun? USB voltaj regülatörünü konfigürasyondan  aktif ediyor musun? USB modülüne 48 MHz uyguluyor musun? Bu problemleri çözmeden simülasyonda çalışabilir fakat gerçekte çalışmaz. Özellikle clock ayarlarını doğru yaptığından emin ol.

robomaster

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 16 Şubat 2014, 14:48:06
Arkadaşım Vusb ucuna ilgili kondansatörleri bağlıyor musun? USB voltaj regülatörünü konfigürasyondan  aktif ediyor musun? USB modülüne 48 MHz uyguluyor musun? Bu problemleri çözmeden simülasyonda çalışabilir fakat gerçekte çalışmaz. Özellikle clock ayarlarını doğru yaptığından emin ol.

Arkadaşımın hatırlatmaları çok güzel her birini ayrı ayrı kontrol ettim. Özellikle full speed için 48mhz çok önemli sanırım.
SORUN ÇÖZÜLDÜ
Sorunu buldum o da şu proteus çizimlerindeki usb pin bağlantıları yanlış.
data +  ile data - yeri yanlış. Proteusta d+ vcc ye yakın gösterilmiş aslında o uç d- .
hiç ihtimal vermediğim için boşuna zamanımı aldı ama yeni şeylerde öğrendim.

LukeSkywalker

O uçlar proteusta yanlış değildir. Senin kablonda terstir uçlar. RC4 pini  D-,  RC5 pini D+ olmalı.

robomaster

selim koçun az önce verdiği ilk linkteki proteus çizimine bakın. gnd ye yakın uç d- olrak verilmiş.
gerçekte d+ artı olmalı.

LukeSkywalker

O şemada gösterim olarak o şekilde vermiş. Şemadaki pinler yer değiştirebilir. Önemli olan sizin bağlantıyı doğru yapmanızdır. Şemadaki yakınlığa uzaklığa  göre bağlantı yapılmamalı.
http://image.pinout.net/pinout_USB_files/pc_usb_connectors_pinout.png

robomaster

Bizimd dediğimiz o zaten. Proteusun içinde de öyle . Yani sıralama olması gerektiği gibi değil. :)

selimkoc

Proteus (ISIS) similasyonu pin isimlerine göre yapar. Orada dikkat edilmesi gereken husus terminal isimlerinin ve pin isimlerinin aynı olmasıdır. Sıranın değişik olması USB paket yapısıyla ilgilidir. Sıralamaya kafayı takmayın. Pin isimleri önemli...