İşlemci ADC girişi voltaj sınırlama

Başlatan mcn, 15 Şubat 2014, 22:15:04

mcn

Kullandığım işlemcide ADC okuma yapıyorum.

50 V AC gerilimi gerilim bölücüler ile 3 volt seviyesine düşürdüm. Maksimum 4 volta kadar çıkacak.

Burada diyelimki bir arıza oluştu ve 50 V AC 200-300 volta çıktı bir kaç saniyeliğine ya da öyle kaldı.

Bu ADC girişini korumak için sadece 5 V bir zener kullanmam yeterli midir?

Ekstra korumalar için neler yapılabilir?
www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

mistek

ADC negaitf alternansı okuyabiliyor mu?
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

mcn

ADC çipi kullandım ads7813 o okuma yapıyor evet.

z

Zener diyod olmaz. 5v zener diyod atiyorum 4v civarlarindan itibaren akim akitmaya baslar ve ADC girisindeki gerilim bolucunun hatali voltaj uretmesine neden olur.
Kullandigin ADC nin 5v oldugunu varsayarsak, ADC girisinden +5v hattina schottky diyod baglayabilirsin. Bu durumda girisler 5.2v civarinda sabitlenmis olur.

Bir diger yontem de ADC girislerine +5v ile beslenen opamp ile buffer yapmak. Bu durumda opamp girisi artsa bile opamp cikisi limitlenmis olur. (Sececegin opampa gore bunun kesin garantisi yok)

Bu amacla yeni yeni cipler uretildi fakat hic denemedim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mcn

Verdiğin değerli bilgi için teşekkürler Z hocam.

ADC girişlerinin 10 volta kadar toleranslı olduğunu varsayarsak, örneğin 9 voltluk bir zener bağlasam sanırım bu etkilemez???

Bir de ADC girişi tarafı yerine, yüksek gerilim girişine bir 150 votluk varistör bağlasam, koruma için yeterli olur mu, varistör ne kadar hızlıdır, bir miktar geçirip öyle mi kısa devre yapar kendini, ya da hiç kaçırmaz mı?

------------
Hizdan ziyade bu seferde varistorun direnci gerilim bolucuyu bozabilir sanirim.
Ve olcumunde hassas olmasi gerek. Ne yapsam bi sekilde giris sinyalini etkileyecek gibi duruyor.

z

Ben onerdigim iki yontemi de kullaniyorum.

Bir de su durum var. Eger uygulaman acisindan ADC girisine 1K gibi bir seri direnc baglaman sorun cikartmayacaksa bu yontemi de kullanabilirsin.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com