plc nereden baslanir

Başlatan predator, 20 Şubat 2014, 11:18:11

predator

Makina muh ogrencisiyim plc isine girmek istiyorum nereden nasil baslamaliyim? Tavsiyeleriniz nelerdir

Faraday

PLC işine önce kursuna giderek, azmederek ve en basit model bir plc satın alarak başlayabilirsin. Diğer illeri bilemiyorum ama istanbul da delta firmasının plc kursuna ücretsiz gitmiştim. Sanıyorum haala devam ediyor. Başarılar.

Recep METE

Hocalarimiz bu soruyu cevaplandirirsa iyi olur.ben de bu ise baslamak istiyorum.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

frederic

siemens s71200 başlangıç için iyi bir seçim diye düşünüyorum.

Salih

Makine Müh. öğrencisi olduğun için.
Öncelikle otomatik kontrol mantığı ve devrelerini bilmen gerekir.
Ayrıca elektrik motor çeşitlerini ve sürülme konularını da öğrenmen gerekir.
Bundan sonra bir plc kursuna gitmen hızla ilerlemeni sağlar.
Kursa gidemem diyorsan, internet üzerinden ilgili konuları
öğrenebilirsin.
Yalnız çok çabalaman ve vakit harcaman gerekir.

Faraday

Alıntı yapılan: salih - 20 Şubat 2014, 18:40:45
Makine Müh. öğrencisi olduğun için.
Öncelikle otomatik kontrol mantığı ve devrelerini bilmen gerekir.
Ayrıca elektrik motor çeşitlerini ve sürülme konularını da öğrenmen gerekir.
Bundan sonra bir plc kursuna gitmen hızla ilerlemeni sağlar.
Kursa gidemem diyorsan, internet üzerinden ilgili konuları
öğrenebilirsin.
Yalnız çok çabalaman ve vakit harcaman gerekir.

Kalın olarak işaretli konuyu açıklayabilir misiniz?

elbinaz

otomatik kontrol değil mekanik kumanda tekniği (oda her yerde basit şekilde var )olacak. kolay megepten öğrenebilirsin .

predator

Otomatik kontrol diye bir dersimiz var mekanik kumanda teknigi ilk defa duyuyorum

elbinaz

Otomatik kontrol işin matematiğidir.Mekanik kumanda röle, kontaktör, motor vb leri çalıştırmak için kullanılan
devrelerin çizimi ve bunların çalıştırılmasıdır.Yani daha çok pratik.

Salih

Alıntı yapılan: elbinaz - 21 Şubat 2014, 13:48:35
Otomatik kontrol işin matematiğidir.Mekanik kumanda röle, kontaktör, motor vb leri çalıştırmak için kullanılan
devrelerin çizimi ve bunların çalıştırılmasıdır.Yani daha çok pratik.

@elbinaz,
Ben piyasa da kullanılan yaygın anlamını kast etmiştim.
Belki otomatik kumanda devreleri deseydim daha uygun olacakmış.
Evet röle, kontaktör ve zaman röleleri ile yapılan devreleri kast etmiştim.
Çünkü plc netice itibari ile eskiden röle lerle yapılan işlemleri
yazılımsal olarak yapabilen elemandır. (Çok basit anlatımıyla)
Günümüzde plc artık klasik kumanda devrelerini çok çok aşmıştır.

Okan AKÇA

siemensmi ne karın agrısı almış başını gidiyor. plc ögreneceksen makina yapacaksan delta kullanacaksın türkçe kaynak bol bütün cihazlarının kontrolleri bir sır degil muhattabın var en onemlisi 150tl plc si var.

Salih

Alıntı yapılan: cyclone - 22 Şubat 2014, 21:50:37
siemensmi ne karın agrısı almış başını gidiyor. plc ögreneceksen makina yapacaksan delta kullanacaksın türkçe kaynak bol bütün cihazlarının kontrolleri bir sır değil muhattabın var en onemlisi 150tl plc si var.

Evet @cyclone arkadaşın dediğine katılıyorum.
Büyük firmaların plc lerini kullanmakla beraber, bende delta plc ile başlamanın daha iyi
olacağını düşünüyorum.
Plc deki kavramları daha basit şekilde ve daha kolay anlaşılmasını sağlayan bir yapısı var.
Delta plc RS-485 üzerinden kendi panelleri ve sürücüleri üzerinden gayet kolay komutlarla
haberleşebiliyor.
Bizzat kullanıp deneyip, diğer plc ler ile mukayese ederek söylüyorum.
Yanlış anlaşılmasın delta iyi diyerek diğer büyük marka plc leri kötü demiyorum.

mistek

Bende Delta PLC ile başlamanı öneririm. Çok kısa sürede birçok bilgi ve dokümana ulaşabiliyorsunuz. Türkçe kaynak sıkıntısıda pek yok. Arayüzü bana basit gelmişti. DOP panel kullanmakta çok kolay. Tabii birde Ucuz...
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R