LM2575HV-ADJ 1.2V 55V 1A güç kaynağı

Başlatan Elektrik2012, 20 Şubat 2014, 19:12:26

Elektrik2012

LM2575HV-ADJ 1.2V 55V 1A güç kaynağı Yapıcam sizzce nasıl güzel olur mu yaparsam?Teşekkür ederim .

LukeSkywalker

Güzel olur mu bilmem ama eger hatasiz olursa verimli olacagi kesin. Yalnz entegrenin çıkış verebilecegi sinira cok yaklasmamak lazim.

Hattusa

vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

Erol YILMAZ

LM2576-HV modelini kullanarak ayarlı 3A regulator yapabilirsin sanıyorum.

yalnız besleme gerilimini %10-15 kadar düşürmekte fayda var.
Yani 55V değil de, 45V yap.
Şebeke dalgalanınca, güme gitmesin regulatör :)

wolf88

Entegrenin giriş kısmına düşük ve yüksek voltajda devreyi kesen röleli bi sistem yapabilirsiniz. İki tane opamp, iki transistör, zener ve birkaç dirençle halledebilirsiniz.

Çıkıştaki bobine dikkat edin ferrite kullanıcaksanız nüvede aralık bırakmanız lazım iron powder core kullanıcaksanız aralık bırakmanıza gerek yok.

Elektrik2012

Çok teşekkür ederim.Zaten elimde direk 55,60V trafo yok 2x16V trafo var Ac Dogrultunca filtre vs 50V Civarı çıkıyor Çok teşekkürler 2576 kullanıcam çok teşekkürler İns piyasda entegreleri bulabilirim :)Birde bu devrelerde pot önündekidiren Watt mı almalıyım?

Erol YILMAZ

Çak fazla sahtesi olan bir entegre bu... (popüler old. için)

Malzemeyi alırken orjinal istediğinizi 5 kere belirtin,

geçenlerde bir iş için orjinalini istedim, On Semiconductor firmasının ürünü geldi...

Yada Farnell/Digikey/Mouser firmalarından alacaksınız.

z

Parakente satista bu cipin orjinalinin fiyati ne civarda oluyor?

Farnell LM2575-5 icin 6 TL istiyor.

Direnc.net de ise yaklasik 3 TL

Bu durumda ucuz olan sahtemidir?

Sizler kac liradan aliyorsunuz?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

hgs

Ucuz olanlar sahte ancak sorun çıkmıyor genelde.

Pyrodigy

Bence amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok.
Eğer voltaj aralığı max 40V geçmiyorsa LM2596 DC-DC hazır modüller var. Fiyatı 1,2 USD civarında. Ebaydan kısa bir arama yapman yeterli.
Not: Lanet olsunki bu koşullarda aynısını 10 katı fiyatına mal etmek mümkün değil :(
Persistance is the name of the game in this business....

Erol YILMAZ

Geçen gün orjinal bir LM2576-ADJ' devresinde Schottky diyodunu ters bağlamış arkadaşımız :)

Biraz ısınma oldu baştan ama bozulmadı...

Diyodu düzelttik,  çalışmaya başladı.

Aynı işlemi sahte malzeme üzerinde de denemek isterim,

hgs

25xx devreleri çok karışık bir devremidir ki kopyalanması zor olsun ?

z

Sorun ürünün sahteleri değildir. Çipler üretildiğinde bazı seriler katalogda verilen değerlere uymadığından o seri çok ucuza birilerince toptan alınır ve  saf Anadolu gençlerine kakalanır.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

LukeSkywalker

Bilgisayarlarda kullanilan cpular üretilirken waferın merkezine yakin olanlar daha düşük voltaj değerlerinde daha yuksek frekanslara overclock yapılabilirken waferin kenarlarında kalanlar takoz oluyorlar. Şansa kaliyor iş. Peki bu komponentler de de boyle bir durum olabilir mi?

ahmetbudak

Alıntı yapılan: z - 21 Şubat 2014, 16:33:13
Sorun ürünün sahteleri değildir. Çipler üretildiğinde bazı seriler katalogda verilen değerlere uymadığından o seri çok ucuza birilerince toptan alınır ve  saf Anadolu gençlerine kakalanır.
sonuna kadar katılıyorum özellikle RF transistörlerde örneğin  kazancı 18 dB olması gereken transistör üretimde bu değer tutmayınca diüşük kazançlı olanlar piyasaya uygun fiyattan pompalanır ondan sonra amp. devresiyle boğuş dur..