LM2575HV-ADJ 1.2V 55V 1A güç kaynağı

Başlatan Elektrik2012, 20 Şubat 2014, 19:12:26

Elektrik2012

Bilgileriniz için hepinize çok teşekkür ederim.  ::)

Elektrik2012

LM2576 ile gayet güzel delikli plakete devreyi yaptım devre gayet hoş çalışıyor.FAkat Çok üzzücü bir şey yaşadım uğraşırken test aşamalarında ilk kısadevrede 42V ile çalışırken Kısa devre sonucu entegre havaya uçtu.Bildiginiz Yandı ya entegre cazır cuzur oda 1dk dumandan kurtulamadı Sonra diyot yandı :( Arkaşlar nasıl bir koruma devresi eklemem lazım Kısa devrede devremi korusun ya :) Offfffffffff Ama Ben elektronik Mesleğine başladıgımdan beri böyle Bir yanış görmedim.

hgs

Alıntı yapılan: z - 21 Şubat 2014, 16:33:13
Sorun ürünün sahteleri değildir. Çipler üretildiğinde bazı seriler katalogda verilen değerlere uymadığından o seri çok ucuza birilerince toptan alınır ve  saf Anadolu gençlerine kakalanır.

Yanlış bilgi. Sadece türklere satılmıyor bu malzemeler. Tüm dünyaya satılıyor 0.5$ veya daha altında fiyatlı 25xx. Hatta bir firma kendi firma kodu ile sınıflandırmış oarak üretip satıyor. 

Erol YILMAZ

@elektrik2012;
Devren sağlamsa orijinal bir lm2576 bulup, dene.

Ramiz

Alıntı yapılan: hgs - 23 Şubat 2014, 09:33:40
Yanlış bilgi. Sadece türklere satılmıyor bu malzemeler. Tüm dünyaya satılıyor 0.5$ veya daha altında fiyatlı 25xx. Hatta bir firma kendi firma kodu ile sınıflandırmış oarak üretip satıyor.

Cinde bu isi yapan ozel firmalar varmi? Bu konu hakkinda bilginiz varmi?

Bunu su yuzden soruyorum. nrf24L01 in fiyati 2.5$ civarinda iken, 1$ a hazir nrf modul satabilen cin liler var..
Electrical & Electronics Engineering -> Step one

Elektrik2012

Üstadlarım devre kalite çalışıyor.Fakat kısa devrede entegre havaya ucuyor haliyle Ben bir koruma devresi istiyorum.Şeması var mı elinizde güvenilir

pwm.c

benim yaptığım bir yöntem var istersen sende dene bakalım. şu konu başlığında vermiştim:
https://www.picproje.org/index.php/topic,50953.msg383897.html#msg383897
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

Elektrik2012

Teşekkürler deneyeceğim.Bilgileriniz paylaşmanı çok güzel :)

Elektrik2012

Konuya baktım ama pek bişey anlamadım Abilerim.Başka bir şema var mı Koruma yapıcak

mesaj birleştirme:: 26 Şubat 2014, 18:01:38

Pcb çizicem Kısa devre korumasınıda ekliycem Şimdiden teşeşkrüelr

Logan

Elektrik2012,

LM2575'in 5 numaralı ucu Enable. Buraya opamplı bir devre kurarak çıkış akımını ölçüp 1.2 amperin üstüne çıktığı an entegreyi kapatacak bir devre kurabilirsin. Ya da çıkış voltajını referans alarak 1 voltun altına düştüğü an yine entegreyi kapatabilirsin.
İmza.

Elektrik2012

Çok teşekkür ederim.Bilgileriniz için Ama ben daha basit bir şeyler arıyorum Yani tristör yada transistör röle bir şey Opamp-yada pic falan uğraşmak istemiyorum :)

Logan

Elektrik2012, bir adet opamp, bir kaç direnç ve en kötü ihtimalle 1 adet elektrolitik kondansatör yardımıyla devreyi kurarsın. Daha basiti biraz sallama olur, bilgine.
İmza.

pwm.c

Alıntı yapılan: Elektrik2012 - 26 Şubat 2014, 18:00:49
Konuya baktım ama pek bişey anlamadım Abilerim.Başka bir şema var mı Koruma yapıcak
Pcb çizicem Kısa devre korumasınıda ekliycem Şimdiden teşeşkrüelr
bence LM317 yada LM338 ile devre yapıp idare et.büyük bir soğutucuya bağlayarak rahatca kullanabilirsin. kolay kolay arıza vermezler. bir acemi için en basit ve ideal olanlarıdır.
SMPS devrelerine girmek senin için çok erken. bunlara öyle kafana göre baskıdevre çizemessin bazı kuralları var.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

Elektrik2012

Bilgilerinizz için çok saolun fakat Biraz geliştirmek istiyorum seviyeyi :) Ben bu devreden adam akıllı bir güç kaynağı çıkartıcam.pcp  ilk önce Ac Trafo gerilimini dogrultucam 2x18V trafom var 36V Ac Dogrultunca ve filtrelenince 36*1.41=50.76 civarında bir gerilim oluyor.Dogrulttuktan sonra güzel bir filte ile Ardından sigorta ile  entegreye giricem.Diğer yerler aynı sadece çıkış Filtre kondasatörlerinden 2 tane koyucam 2200uf 63V Birde kısa devre koruması koyunca çok güzel olucak.Fakat kısa devre koruması nasıl yapıcam hala aklım almıyor bir kaç yöntem düşündüm ama Sorna Deneyince olmadı Yardımlarınızı bekliyorum.

FxDev

Alıntı yapılan: Elektrik2012 - 26 Şubat 2014, 19:51:02
Bilgilerinizz için çok sağolun fakat Biraz geliştirmek istiyorum seviyeyi :) Ben bu devreden adam akıllı bir güç kaynağı çıkartıcam.pcp  ilk önce Ac Trafo gerilimini dogrultucam 2x18V trafom var 36V Ac Dogrultunca ve filtrelenince 36*1.41=50.76 civarında bir gerilim oluyor.Dogrulttuktan sonra güzel bir filte ile Ardından sigorta ile  entegreye giricem.Diğer yerler aynı sadece çıkış Filtre kondasatörlerinden 2 tane koyucam 2200uf 63V Birde kısa devre koruması koyunca çok güzel olucak.Fakat kısa devre koruması nasıl yapıcam hala aklım almıyor bir kaç yöntem düşündüm ama Sorna Deneyince olmadı Yardımlarınızı bekliyorum.

HV serisinin gerilimi dahi 55V diye hatırlıyorum ki 50V oldukça yüksek bir gerilim değeri bu devre için. Giriş gerilimi sabit kalsa dahi anahtarlamada oluşabilecek ufak bir spike devrenin yine yanmasına neden olacaktır.
ON/OFF ucu kullanılarak kısa devre kontrolü yapılabilir fakat bu kısa devrede çalışabilir anlamına gelmez. Bunun yanında FB ucunu kullanarak da çıkış gerilimi minimum 1.23V civarında olacaktır. Kısa devrede yine sistem bozulur.
pwm.c'nin önerdiği devreyi uygulamanı öneririm.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!