Laptop kulaklık çıkışını Direk Lap hop Yönlendirme win7 64

Başlatan Elektrik2012, 23 Şubat 2014, 00:29:34

Elektrik2012

Üstadlarım merhaba Laptop için bir anfi yaptım 100W tda7294 Anfi çok güzel çalışıyor Telefon fakat Laptop kulaklık çıkışına bağladgımda sesine kadar açarsam açaryım Ses çok az geliyor.Laptop Kulaklık çıkışını Direk Laptop hop yönlendiricek bir yazılım yok mu ?Araya preanfi filan eklemek istemiyorum Doanımsal birşey yapmadan nasıl çözebilriim?

Mr_YAMYAM

Donanımsal sorunların çözümü için yazılımlardan medet uman arkadaşı ilk defa görüyorum ;D
Temel olarak PC nin kulaklık için öngörülen çıkış empedansı takribi 32 ohm civarındadır. Akım ve gerilim düzenlemesi bu empedans için yapılmıştır. Ama genel amplifikatörlerin giriş empedansının 10-20Kohm civarı olduğu düşünülürse iş yine donanımsal çaredir.
En azından amplifikatörün giriş empedansı uyarlanmalıdır.

Elektrik2012

Anladım çok teşekkür ederim kaçarı olmadıgını biliyorduma hani bir şans dedim :) Çok tşekkürler

OG

Kulaklık çıkışı 32 ohm civarı olduğu için empedans sebebiyle kayıp o kadar çok olmaz.

Kulaklık çıkışı 50mW gibi ise (genelde öyle)  zaten Line seviyesinde (0dB) voltaj çıkıyor demektir. Amplifikatorler de genelde line seviyesinde giriş ister.

Başka bir hata olmalı.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Elektrik2012

Hocam şimdi Biraz uğraşıyorum Anfi entegresi 7294 Mono Galiba çözzdüm sorunusorun bağladıgım jak :)  Ama ses gene telefona göre Az geliyor.Jack Değmiyormuş Demek ki canlı deyiyor şaseyi başka bir yerden alıyordu.Konu  açtık boşu boşuna kusura bakmayın ama kulaklık çıkış yükeltme programı varsa gene kullanabilirim. :) Evet 32R güç düşüyor dediginix gibi çok düşmemesi lazım :) Saolun  ;D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: OG - 23 Şubat 2014, 00:53:33
Kulaklık çıkışı 32 ohm civarı olduğu için empedans sebebiyle kayıp o kadar çok olmaz.

Kulaklık çıkışı 50mW gibi ise (genelde öyle)  zaten Line seviyesinde (0dB) voltaj çıkıyor demektir. Amplifikatorler de genelde line seviyesinde giriş ister.

Başka bir hata olmalı.
Aslında siz de haklısınız.
Ancak bahsetmek istediğim mesele, kulaklık için uyarlanmış bir devreden ziyade, dirençlerle yapılmış bir gerilim bölücüden bahsetmiştim.
Bilindiği üzere çoğu amlifikatörlerin çıkışları iki direnç kullanılmak suretiyle gerilimler bölünmektedir. Zaten 1Watt civarı olan dizüstü bilgisayarın ampli gücü, eğer dirençler ile bölünüp kulaklık için adapte edilmiş ise, kulaklığa sağlanan gerilim oldukça düşük olacaktır. 50-100mV civarı tahminen.
Haliyle TDA 7294 gibi güçlü bir amplinin kazancı çok fazla olmayacağı için giriş için oldukça yüksek bir giriş gerilimi isteyecektir. (Tahmini 1-2V civarı)
Doğal olarak amplifikatör tam sürülemeyecektir.

OG

Alıntı YapAslında siz de haklısınız.
Tasdik gerekmez, haklı olmasam yazmazdım.

Alıntı Yapkulaklık çıkış yükeltme programı varsa gene kullanabilirim.

VLC media player seviyeyi %200 yapabiliyor. Bunun için programın ayarlarını kurcalamak gerekebilir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Elektrik2012

Hepinize çok teşekkür ederim.Bilgilerinizi dikkate alıam.