pic adc okuma için izolasyon amplifikatörü

Başlatan tekosis, 23 Şubat 2014, 00:30:07

tekosis

selamün aleyküm arkadaşlar. pic ile adc okuması yapmam gerekiyor. ancak gerilimini okuyacağım direncin değeri 2 mega ohm ve picin datasheetinde yazana göre en fazla 2.5 kilo ohm olan bir dirençten okuma yapabilirmişim.(yanlış anlamadım ise eğer). buna göre bir izolasyon amplifikatörü kullanmam mı gerekir? eğer böyle ise aşağıdaki devre işimi görür mü? kullanılan izolasyon amplifikatörü hcpl7800 ve Türkiye'de bulunabiliyor. adcnin girişindeki voltaj çok düşük olsa da bu devre işe yararmı artıları ve eksileri neler olabilir ?

normalde kullanacağım sistem bu idi ama olmayacak sanırım, direnç çok yüksek.

kullanmayı düşündüğüm devre bu ki 1Mohm luk dirençten giriş alacak;(hcpl7800 data sheet)

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

sadogan

Fet girişli buffer işinizi görmuyormu.
TLC272 giriş empedansı yüksek bir opamp.

OG

OPAMP kullandıktan sonra HCPL 7800 'e gerek yok, @sadogan'ın dediği usul çözer.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

tekosis

anlatılanlara göre aşağıdaki opamp kullanımı işimi görürmü? opampın girişinde alttaki direncin üzerine düşen gerilim 0.02V ile 4.5V aralığında olacak. kazancı hesaplamadım ama kazancımı 1 olarak ayarlayacağım. bu devreyi sadece empedans uygunlaştırma için kullanacağım. sizce yeterli bir kullanım olabilir mi?

not: şemada besleme +- 15V ama ben +- 12V kullanacağım.

az önce tlc274 datasheetindeki şu devreyi inceledim; gerçi datasheette devre tlc279 kurulmuş ama sanırım 274 ile de sorun olmaz. sizin yorumunuz nedir ustalarım.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

tekosis

gece gece kafam durmuş herhalde. kazancım bir olacağına göre fet girişli bir opampla gerilim izleyici yapmam yeterli olurmu? sadece empedans uygunlaştırma yapacağım.

mistek

boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R