Strain Gage yöntemi ve pic ile Tork Dönüştürücü Tasarımı

Başlatan Mixcluber, 23 Şubat 2014, 02:49:37

Mixcluber

Merhaba arkadaşlar.. Tasarım projesi olarak Strain Gage yöntemi ile pic kullanarak tork dönüştürücü tasarlayacağım. Yaptığım araştırmalar sonucu ulaştığım bilgi sadece straing gage yönteminin çalışma prensibi ve bu yöntemle yapılan tork dönüştürücülerde telemetre kullanıldığı üzerine.. Daha fazla bilgiye nasıl ulaşabilirim ? yada bu projeyi yapabilmek için nasıl bir yol izlemem gerekir ? yardımcı olursanız gerçekten çok sevinirim. şimdiden teşekkürler..

Erol YILMAZ

Strain gauge amplifier yapman gerekiyor.
10 bit çözünürlük yetiyorsa ne ala
Yok bana 12 bit veya üstü çozunurluk lazim diyosan adam gibi
Harici 16 bit ve ustu ADC kullanmak lazim.
Dahili ADC olarak 12 bit olanları genel itibari ile berbat.

Telemetri hakkında fikrim yok.

Mixcluber

Teşekkürler. Şuan elimde strain gauge amplifier devresi var. Yanlız çıkışımda 0-10 V alıyorum. bunu pic e aktaracağım için max. 5V almam gerekiyor. Aynı devre üzerinde çıkışta max. 5V alabilmek için ne yapabilirim ?

Mucit23

Gelirim bölücü direnç kullanarak voltajı 0-5 v seviyesine çekebilirsin.

Mixcluber

Birde benim şöyle bir sorunum var. strain gauge i uyguladığım kısımdan kablolarla bilgi alabilirim ancak dönen bir sistemde bu sorun teşkil edecek. Burgulamanın olduğu kısımda bir kabin içerisinde optik bilgi aktarma şeklide varmış. bunun hakkında bilginiz yada bilgisi olan biri var mı ? Şimdiden teşekkürler..

z

Once sistemi bir anlayalim.

Yanlis bilmiyorsam;

Motor miline bir baska cihazin mili kuple ediliyor. Kuplaj parcasi icinde strain gage var.

Motorun urettigi tork bu sayede olculebiliyor ve bu sayede tork kontrolu icin feedback bilgisi alinabiliyor.

Sistem bu sistemmidir?

Buradaki en buyuk sorun, donmekte olan strain gage elemaninin sinyallerini tasimak.

Ben olsam bu sorunu soyle cozerdim. (Zaten telemetri ile istenmis)

Strain gage devrelerini olabildigince kucuk yapip bunu motor mili uzerindek kuplaj malzemesine monte edersim.

Bu devre enerjisini iki sekilde alabilir.

1. Motor mili zaten dondugu icin buraya minik bir dinamo eklenebilir.
2. Doner transformator.

Sinyaller nasil tasinacak?

Bunun icin tercihim digital sinyal tasinmasi olurdu. Analog sinyal de tasimak mumkun. Ben digital yontemden bahsedeyim.

Mil uzerindeki devrecik, strain gage sinyallerini analog olarak isler ve ardindan bir islemci ile okunur. Daha sonra bu sinyaller herhangi bir seri iletisim metodu ile telsiz olarak aktarilir.

Bu aktarimda gene donen transformatorden yararlanilabilir. Yada minik bir verici ile RF  yoluyla da aktarabilirsin.

Umarim sistemini dogru anlamisimdir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Mixcluber

Doğru anlamış olmasanda yinede yardımcı olmaya çalıştığın için çok teşekkür ederim :) Ben burada ilk kez konuyu açarken telemetri sistemiyle ilgili bilgilerin çıktığını söylemiştim ama ben telemetri sistemiyle yapmayacağım. Evet bir motor miline strain gauge sensörünü yapıştıracağım ve kablolar yardımıyla bilgi alacaktım. Ancak şöyle bir sorunla karşılaştım ve aynı sorunu danışman hocamda bana iletti ve benden farklı bir methodu araştırmamı istedi. Anladığım kadarıyla tahrik olan motor milinde burgulamanın olduğu kısımda bilgiyi optik bir şekilde aktaran birşey varmış. hoca ne olduğunu söylemedi ve araştırmamı istedi. Artık bu bir cihaz mı yada ne onu bilmiyorum ve bende araştırmaya devam ediyorum.

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: Mixcluber - 01 Mart 2014, 16:29:02
Doğru anlamış olmasanda yinede yardımcı olmaya çalıştığın için çok teşekkür ederim :) Ben burada ilk kez konuyu açarken telemetri sistemiyle ilgili bilgilerin çıktığını söylemiştim ama ben telemetri sistemiyle yapmayacağım. Evet bir motor miline strain gauge sensörünü yapıştıracağım ve kablolar yardımıyla bilgi alacaktım. Ancak şöyle bir sorunla karşılaştım ve aynı sorunu danışman hocamda bana iletti ve benden farklı bir methodu araştırmamı istedi. Anladığım kadarıyla tahrik olan motor milinde burgulamanın olduğu kısımda bilgiyi optik bir şekilde aktaran birşey varmış. hoca ne olduğunu söylemedi ve araştırmamı istedi. Artık bu bir cihaz mı yada ne onu bilmiyorum ve bende araştırmaya devam ediyorum.

telemetri denilen şey tam olarak uzaktan erişim kelimesine denk geliyor.
bu rf olabilir gprs olabilir yada hocanın söylediği gibi optik olarak tv kumandalarındaki gibi infrared veri gönderebilirsin..
bluetooth dan önce takoz erikson(bugünki telefonlar eskilerinden daha takoz o ayrı) nokia vs telefonlar infrared ledler le birbirine data aktarıyorlardı..
onlardan öncesinde ise (benim gençliğime denk gelir) databank diye bişey vardı onlar infrared data aktarırdı, bizde onlarla kopya çekerdik..

Mixcluber

Teşekkür ederim Ahmet bey :) araştırmalarımı ona göre şekillendiriyim o zaman :) telemetri sistemini ben sadece rf olarak gördüğüm için üzerinde pek durmamıştım.

necati

[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

Mixcluber

Şuana kadar edindiğim bilgiye göre burulmanın olduğu kısımda burulmanın etkisine göre değişen akımı optik bilgi olarak aktaran (sanırım bu sinyali aynı zamanda yükselten) devreler varmış arkadaşlar. bütün bunları yapan mile takılan yanlız mille birlikte dönmeyen optik tork sensörleri mevcut. işte bana bu optik tork sensörünün iç yapısı lazım. bu sinyali optik bilgi olarak sabit bi sisteme aktaran kısmı. bu konuda beni daha fazla bilgilendirebilecek arkadaşlar var mı ? şimdiden teşekkürler...

Mixcluber

z ismiyle üye olan hocam sizinle email yoluyla konuşma şansımız var mı ? Özel olarak mesaj gönderemiyorum bu siteden size.